#من_ماسک_می‌زنم | پايگاه خبری همدان پرس، نخستين پايگاه خبری در عرصه اطلاع رسانی استان همدان
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  203تاریخ انتشار:  4 خرداد 1398 - 14:19
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 دلالان ‌آرامش بازار شیر و لبنیات را بر‌هم می‌زنند

نوسانات قیمت به دامداری‌های همدان هم رسیده و تامین نهاده‌ها‌ی پرورش دام را برای دامداران سخت کرده و قیمت تمام شده شیر تولیدی را برای دامدار افزایش داده و سبب گلایه شدید دامداران از کمبود نهاده و جولان واسطه‌ها در بازار تامین نهاده‌ها شده است.
به گزارش همدان پرس؛ نوسانات قیمت به دامداری‌های همدان هم رسیده و تامین نهاده‌ها‌ی پرورش دام را برای دامداران سخت کرده و قیمت تمام شده شیر تولیدی را برای دامدار افزایش داده و سبب گلایه شدید دامداران از کمبود نهاده و جولان واسطه‌ها در بازار تامین نهاده‌ها شده است.

از عناصر مهم تولید حلقه جدایی‌ناپذیر زراعت، باغبانی و کشاورزی است بن مایه‌هایی که ماده اولیه تولید دام کشور را بر  عهده دارند. اگر به هر دلیل در سه بخش یادشده افت و نقصانی ایجاد یا افرادی به عمد این مشکل را مسبب باشند؛ تولید و پرورش دام(پرواری و شیری و غیره) هم با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. هر چند برخی تحریم عامل افزایش قیمت واردات کالای خارجی  و نهاده موثر بر تولید دام می‌دانند اما به اندازه‌ای که دامداران معتقدند واسطه‌ها در این حوزه نقش منفی داشتند  نقش نداشته است.

برنامه‌ریزی مناسب برای تامین بنیان تولید
دامداران همدانی معتقدند نهاده‌ دامی به راحتی توسط واسطه در بازار به قیمت‌های بالا بدون پرداخت هزینه‌ای خرید و فروش می‌شود اما وقتی دامدارد به آن نیاز دارد باید نهاده‌‌ها خود مانند جو، ذرت،  سبوس و  سویا  غیره را با قیمت‌های مضاعفی تهیه کند و حتی برخی مواقع مجبور است دام خود را مدتی با غذای نامناسب یا کم‌تر تغذیه کند که ضرر و زیان هنگفتی را به دامدار که عامل تولید و خود‌کفایی کشور است تحمیل می کند.

تولید‌کنندگان شیر در همدان از مسئولان تقاضا دارند تا برای رفع‌ مشکلات تولید آنان حلقه ارتباطی بین تولید ماده اولیه و ماده ثانویه را با برنامه‌ریزی دقیق و اجرای محکم‌تر کنند تا افرادی که نقش واقعی در تولید کشور دارند و اقتصاد مقاومتی و رونق تولید را موجب می‌شوند با این همه درد‌سر برای تولید مواجه نشوند و محصول نهایی آنان هم با قیمت و کیفیت مناسب به دست مصرف کننده و بازار مصرف برسد.

نهاده به دست واسطه می‌رسد اما تولید‌کننده واقعی نه
یکی از دامداران که 700 راس دام شیری در منطقه‌قره‌خلر همدان دارد، اظهار داشت: بیش از 35 سال در حوزه دامداری فعال است. اکنون هم تامین نهاده‌ها دامی برای دامداران مشکل شده است و نهاد‌ه‌های دامی به راحتی به دست دلال می‌رسد اما به دست تولید‌کننده واقعی نمی‌رسد و تولید‌کننده باید با قیمت‌‌های گزاف غذای دام خود را تامین کند اما محصول تولیدی دامدار را به قیمت تمام شده نمی‌خرند.

عباس اصلانی افزود: اگر یک روز دام تغذیه مناسب نداشته باشد؛ شیر تولیدی افت کیفیت خواهد داشت. برای آنکه شیر مجدد به همان کیفیت سابق برگردد دام را باید یکماه مناسب تغذیه کرد تا شیر مورد نظر کارخانه‌های مولد‌لبنی را تامین کند، دراین مدت همه زحمات دامدار هدر‌می‌رود و هزینه‌های زیادی بر دامدار تحمیل  خواهد شد و دامدار برای نگهداری دامش در شرایط اقتصادی فعلی ضرر و زیان زیادی باید بدهد.

وی با اشاره به اینکه یک چهارم نهاد‌ه‌های مورد نیاز دامدار توسط دولت تامین می‌شود و بقیه را باید آزاد تامین کنم، افزود: سویا نهاده دامی مورد نیاز تغذیه گاو شیری است سال قبل سویا یک‌هزار و 400 تومان قیمت داشت و حالا 5 هزار تومان در هر کیلو قیمت دارد. یک گله صنعتی تولید شیر هر ماه حدود 30 تن سویا و نهاد‌های دامی دیگر مانند جو، ذرت، سبوس، پودر‌ چربی و تفاله چغندر قند و غیره نیاز دارد.

اصلانی با تاکید بر اینکه روزی 8 تن تولید شیر می‌کند، اظهار داشت: کارخانه‌دار چغندر قند را از کشاورز کیلویی 300 تومان می‌خرد اما تفاله آن را به قیمت 2 هزار و 300 تومان به دامدار می‌فروشد و کسی هم نیست بر این روند قیمت نظارت کند که چرا قیمت تفاله چغندر قند برای رسیدن به دست دامدار که اقتصاد و تولید کشور را بیمه کرده است 7 برابر قیمت پیدا کرده است.

کرایه‌ اضافی و غیرقانونی دیگر چیست؟
این دامدار همدانی که گاو‌داری صنعتی تولید شیر دارد و شیر تولیدی دامداری‌اش در زمره شیر‌های با کیفیت در کشور محسوب می‌شود، ابراز کرد: شیر را باید به قیمت 2 هزار و 100 تومان به کارخانه بفروشیم؛ اما قیمت تمام شده شیر بیش از 4 هزار تومان در هر کیلو است. در حالیکه هر کیلو سویا را 5 هزار‌تومان، جو را کیلویی 2 هزار تومان، سبوس را کیلویی یک هزار و 800 تومان باید برای تغذیه دام تامین کنیم. با این شرایط اقتصادی و تغییرات قیمت و کمبود نهاده؛ چرا دولت در برنامه‌ریزی خود فرایندی را برای حمایت از دامدار ندارد که این نهاده‌‌ها مستقیم به دست دامدار برسد و دست دلال و واسطه از چرخه تولید شیر کشور کوتاه شود.

این دامدار همدانی که نقش موثری در تولید شیر کشور دارد، اظهار داشت: مشکل دیگر دامدار کرایه‌ خارج از بارنامه رسمی است که رانندگان برای حمل بار از دامدار تقاضا می‌کنند و به عنوان پشت بارنامه شهرت دارد؛ راهداری هم نظارتی بر آن ندارد که چرا راننده باید خارج از بارنامه از دامدار کرایه دریافت کند. باری که در بارنامه رسمی 4 میلیو‌ن هزینه حمل از بندر دارد راننده پشت بارنامه یک میلیون‌و 500 هزار تومان مازاد آن از دامدار تقاضای کرایه می‌کند.

اصلانی گفت: همدان راه آهن دارد و می‌توانند برای کاهش قیمت‌ نهاده‌های دامی این مواد مورد نیاز تولیدی شیر دامدار را مستقیم از بندر به همدان حمل کنند تا شیر تولیدی دامدار هم با قیمت تمام شده زیاد به بازار نرسد  دامدار به آسایش خاطر بیشتر متمرکز بر تولید خود باشد و به اقتصاد کشور کمک کند.

تخلف محرز توقف حمل بار رانندگان تا 2 ماه
با مطرح شدن دریافت کرایه خارج از عرف  و قانونی از دامداران موضوع را از حمل و نقل اداره‌کل راهداری استان همدان جویا شدیم که وی هم تصریح کرد: بارنامه به صورت هوشمند صادر می‌شود و اگر محرز شود راننده‌ای خارج از سامانه ثبت هزینه حمل بار از دامداری تقاضای هزینه اضافی به هر عنوان کرده است ابتدا تذکر می‌دهیم و در صورت تکرار شدن به  غیر‌فعال شدن کارت راننده اقدام خواهیم کرد و راننده اجازه ندارد تا مدت معین هیچ باری را حمل کند.

صفر صادقی‌راد با بیان اینکه  این کار تخلف محرز است و راننده متخلف به کمیسیون ماده 11 راهدرای استان برای رسیدگی به تخلفش معرفی خواهد شد، افزود: دامداران عزیزی که با چنین مشکلی مواجهند یا راننده‌ای به آنان چنین پیشنهادی داده است کافی است بارنامه را برای ما بیاورند تا برخورد قانونی خود را با راننده متخلف انجام دهیم.

افزایش چند برابری قیمت نهاده‌‌های دامی
دیگر دامدار همدانی هم که در  کبودراهنگ دامداری گاو شیری دارد با تایید دریافت کرایه پشت بارنامه اجباری از دامدار اظهار داشت: 32 سال سابقه فعالیت در پرورش و نگهداری دام دارد و اکنون هم مالک دامداری یک هزار راس گاو شیری است. کمبود نهاده‌های دامی و حضور واسطه در این بازار مشکلات متعددی برای دامدار ایجاد کرده است.

عباس حاصلی افزود: کامیو‌ن‌داران از بندر برای حمل باری که به آنان محوله شده تماس می‌گیرند و تقاضای دریافت هزینه مازاد بارنامه را دارند اگر پرداخت نکنیم بار را حمل نخواهند کرد دام باید تغذیه شود تا تولید مناسب داشته باشد دامداری که ذخیره نهاده دامی نداشته باشد مجبور است این هزینه اضافی را که قانونی هم نیست، پرداخت کند.

وی گفت: کلزا یکی از نهاده‌های دامی مورد نیاز دام است که  اکنون کیلویی 4 هزار تومان قیمت دارد. دارو هم برای ایمن شدن دام در مقابل بیماری‌ها از دیگر نیاز‌های پرورش دام به خصوص دام شیری است تا شیر مناسب با کیفیت تولید شود که با قیمت‌ گرانی از هر نوع آنرا باید تامین کنیم. قیمت دارو 3 برابر شده است.

این دامدار همدانی اظهار داشت: کیفیت نهاده خارجی مناسب‌تر از نهاده داخلی اغلب دامداران پرورش دهنده  دام سبک از نهاده‌ داخلی استفاده می‌کنند که پروتئین کمتری دارد اما من مصرف کننده نهاده خارجی به خصوص ذرت دانه‌ای و جو هستم. سویا  که در بازار کم است دولت باید نظارت کند که مواد اولیه تولید به خوبی به دست دامدار برسد آنوقت قیمت تمام شده محصول دامدار هم افزایش نمی‌یابد.

معاون بهبود تولیدات جهاد کشاورزی استان همدان هم اظهارداشت: در استان همدان 370 هزار راس دام سنگین داریم که حدود 4.5 درصد دام سنگین کشور را دارد. سال قبل در استان همدان 375 هزار تن شیر در استان همدان  تولید شده است که در مقایسه با سال قبل از آن 6 درصد افزایش دارد.

محمدنظر‌پور درباره دریافت کرایه اضافی رانندگان گفت: چنین موضوعی را به دامداران به ما منعکس کردند که در جلسه‌های مختلف پیگیر حل این مشکل هستیم برای کاهش هزینه حمل نهاده‌های دامی در استان همدان با حمایت وزرات جهاد کشاورزی نخستین محموله نهاده دامی به صورت ریلی در قالب 2 هزار و 500 تن ذرت وارد استان شد که برای حمل سایر نهاده‌های به این شکل با همکاری راه‌آهن برنامه‌ریزی شده است و نهاده‌های دیگری هم این طوری به استان حمل خواهد شد.

وی با اشاره بر اینکه 359 واحد تولید شیر صنعتی با ظرفیت 50 هزار تن در استان داریم، افزود: سبوس را کارخانه‌های آرد موظف هستند تحویل بدهند و اما کارخانه‌های چغندر قند وظیفه‌ای برای تحویل تفاله چغندر قند ندارند. پس دامدار باید از بازار آزاد آنرا تامین کند برای تولید بز  پر بازده هم برنامه‌ریزی شده است. که برای تحقق این هدف 5 پروانه در شهرستان‌ها نهاوندف ملایر و اسد‌آباد صادر شد.

نظر‌پور درباره دیگر حمایت‌های جهاد کشاورزی همدان از دامداران اظهار داشت: ایجاد واحد‌های صنعتی، توجه به حمایت و راه‌اندازی از واحد‌های غیر‌فعال با تامین تسهیلات و غیره است که سال قبل 864 دامدار برای تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند که حدود 151 دامدار با تامین وثقیه و شرایط دریافت وام لازم را دریافت کردند. وام پرداختی هم حدود 20 میلیارد‌تومان است. وظیفه جهاد کشاورزی شناسایی و معرفی دامداران بوده تامین وثقیه بر عهده دامدار است.

گزارش از حمید نصرتی قانعی
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, دلالان

دلالان

, گرانی

گرانی

, لبنیات

لبنیات

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir