#من_ماسک_می‌زنم
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  197تاریخ انتشار:  24 مرداد 1397 - 18:19
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 حال عمومی بازار همدان وخیم است

گرانی لحظه‌ای کالاها و نبود مواد اولیه برای تولید اجناس، موجب رکود بازار و دوری مردم از بازار شده است.
به گزارش همدان پرس؛ گرانی لحظه‌ای کالاها و نبود مواد اولیه برای تولید اجناس، موجب رکود بازار و دوری مردم از بازار شده است.

وارد محدوده بازار مرکزی همدان واقع در میدان امام خمینی (ره) می‌شوم، بازار به طرز عجیبی خلوت است و تعداد مردم حاضر در راسته بازار‌های همدان بسیار کمتر از روزهای عادی است.

بیشتر مغازه‌ها خالی از مشتری است و از مقابل هر مغازه‌ای که عبور می‌کنم با فروشندگانی که بیکار در مغازه خود نشسته و دست بر زیر چانه گذاشته و عبور مردم را تماشا می‌کنند مواجه می‌شوم.

به سمت بازار پوشاک و پارچه فروشان واقع در راسته بازار مسجد جامع همدان که همیشه مملو از مشتریان بوده است میروم، اما متاسفانه این راسته بازار که در ماه‌های گذشته سیل جمعیت اجازه عبور و مرور در آن را نمی‌داد، امروز بسیار خلوت است و تعداد بسیار کمی از مردم در حال خرید پارچه و پوشاک هستند.

خلوتی بازار تعجب مرا بیشتر می‌کند و مرا به یاد بعد از ظهر جمعه و یا روزهای تعطیل می‌اندازد...

وارد یکی از مغازه‌های لباس فروشی می‌شوم و پس از سلام و احوالپرسی با فروشنده‌ای که از کسادی کسب و کار کلافه است، جویای اوضاع و احوال عمومی بازار می‌شوم.

*قیمت اجناس لحظه‌ای شده است
این فروشنده  گفت: بیش از 30 سال است که در بازار مشغول به کار هستم اما تا کنون وضعیت بازار و گرانی اجناس به این شدت نبوده است.

جلال فریدونی تصریح کرد: فروشنده لباس‌های معمولی و ایرانی هستم، اما در ماه‌های گذشته مغازه‌ام پر از مشتری بود و از کسب و کار لذت می‌بردم ولی این روزها قیمت اجناس لحظه‌ای شده است و دیگر نمی‌توانیم با سرمایه ماه‌های گذشته اجناس مورد نیاز خود را تامین کنیم.

وی افزود: قیمت‌های صبح هر روز با بعد از ظهر آن متفاوت است و البته برخی تولیدکننده‌ها هم می‌گویند جنس نداریم و از فروش اجناس خودداری می‌کنند.

این فروشنده به قیمت یک ساپورت زنانه اشاره کرد و گفت: مثلا در دو هفته گذشته قیمت خرید هر ساپورت ایرانی 10 هزار تومان بوده اما امروز همان جنس به 15 هزار تومان رسیده و مردم دیگر قدرت خرید ندارند.

فریدونی با بیان‌اینکه اگه اوضاع این گونه پیش برود مجبور به تعطیلی مغازه و تغییر شغل خواهم بود، ابراز کرد: به نظرم هیچ نظارتی بر بازار نمی‌شود و هرکس با هر قیمتی که دلش میخواهد اجناس را به فروش می‌رساند.

وی افزود: این روزها موعد چک‌هایم فرا می‌رسد و اگر وضعیت کمبود مشتری و رکود بازار ادامه یابد بدون شک ورشکست خواهم شد.

*20 درصد از تولیدی‌های همدان دستگاه‌های خاموش را خاموش کرده‌اند
تولیدکننده و فروشنده جوراب در بازار همدان گفت: 20 درصد از تولیدی‌های همدان بخاطر مشکلات پیش آمده دستگاه‌های خود را خاموش کرده و تولید را متوقف کرده‌اند.

علی اسماعیلی افزود: عمده نخ تولید جوراب را از تهران وارد می‌کنیم که البته 60 تا 70 درصد آن از خارج وارد می‌شود.

وی افزود: قیمت نخ بسیار گران شده است و دیگر تولید جوراب برایمان باصرفه نیست.

این تولیدکننده و فروشنده جوراب به وضعیت تولید در روستای کردآباد اشاره کرد و گفت: اوضاع تولیدکننده‌های کردآباد هم خراب است و حتی برخی از واحدهای تولیدی آن تعطیل شده است.

*نمایندگان مردم فقط در زمان رای‌گیری هوای ما را دارند
اسماعیلی با گلایه از اینکه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی فقط در زمان رای گیری به بازار می‌آیند و جویای احوال ما می‌شوند، تصریح کرد: نمایندگان ما این روزها سراغی از ما نمی‌گیرند و چاره‌ای برای بهبود وضعیت بازار نمی‌اندیشند.

وی از کمبود شدید مشتریان گلایه کرد و گفت: در ماه گذشته مردم ترس از نبود کالا داشتند بنابراین به بازار هجوم آورده و اجناس مورد نیاز خود را خریداری کردند اما این روزها بازار در خلوت و سکوت به سر می‌برد.

*میزان کالای قاچاق در بازار بسیار کم شده است
یک فروشنده لباس‌های مجلس در بازار همدان گفت: میزان کالاهای قاچاق و خارجی در بازار نسبت به گذشته بسیار کم شده است و بیشتر اجناس موجود در بازار کالای ایرانی است.

عباس صدیقی ابراز کرد: کالای قاچاق در بازار کم شده است، اما به همان اندازه هم کالاهای ایرانی گران شده است و ما قادر به تهیه جنس از کارخانه‌جات نیستیم.

وی افزود: دیگر نخ و پارچه گیر نمی آید و تولیدکننده ها از کمبود مواد اولیه تولید کالا گلایه‌مندند.
این فروشنده اظهار داشت: سود ما نسبت به قبل بسیار کمتر شده اما مشتریان ما هم کم شده و مردم دیگر تمایلی به خرید لباس مجلسی ندارند.

صدیقی با بیان اینکه برادرم تولید کننده پوشاک است، گفت: میزان تولید به شدت کاهش یافته و حتی در یک کارگاه 7 کارگر بیکار شده اند.

وی از گرانی قیمت پارچه خبر داد و افزود: پارچه ریون از متری 22 هزار و 500 به 37 هزار تومان رسیده، نخ از 38 هزار تومان به 80 هزار تومان افزایش یافته و کش هایی را که قبلا با 10 هزار تومان تهیه می‌کردیم اکنون 22 هزار تومان شده است.

*افزایش 20 درصدی قیمت اسباب بازی‌های ایرانی
یک فروشنده اسباب بازی در بازار همدان نیز گفت: از اردیبهشت ماه امسال تا مرداد ماه قیمت اسباب بازی ایرانی 20 درصد افزایش یافته است.

ابراهیمی تصریح کرد: فروشنده اسباب‌بازی های خرده و معمولی هستم و بیشتر اجناس خود را از تهران و اصفهان وارد می‌کنم اما حتی در تهیه اسباب بازی هم با مشکل مواجه شده‌ایم.

وی با بیان‌اینکه کسادی بازار ما بیشتر از صنوف دیگر است، گفت: احساس می‌کنم در این شرایط حساس اقتصادی مردم دیگر حوصله خرید اسباب بازی را ندارند.

این فروشنده به کشف اجناس احتکار شده در بازار توسط تعذیرات اشاره کرد و گفت: از مسئولان می‌خواهیم که اجناس احتکار شده در انبار متخلفان را در بازار تزریق کنند تا مردم با کمبود و گرانی مواجه نشوند.

*نام مفسدین اقتصادی برده شود و به اشد مجازات برسند
یک شهروند همدانی که گرانی و اوضاع اقتصادی او را بسیار عصبانی کرده است به خبرنگار تسنیم گفت: می دانم که صدایم به گوش هیچ مسئولی نمی‌رسد، اما می‌گویم که لطفا اسم مسفدین اقتصادی و اختلاس کنندگان را به صراحت و شفاف اعلام کنید و آن‌ها را به اشد مجازات برسانید.

احمد وفایی تصریح کرد: شغل من آزاد است و سه فرزند تحصیلکرده بیکار در منزل دارم، اوضاع بد اقتصادی امان ما را بریده و خجالت زن و فرزندمان هستیم.

*مسئولان نا کارآمد از پشت میز بروند
وی با بیان‌اینکه مسئولانی که دلسوز نظام نیستند و می‌خواهند عرصه را بر مردم تنگ کنند باید از میز خود بلند شوند و بروند، ابراز کرد: صبر مردم سر آمده و دیگر طاقت تحقیر شدن مقابل زن و بچه خود را ندارند.

این شهروند همدانی با بیان اینکه کشورم را بسیار دوست دارم و قدردان امنیت سرزمینم هستم، ابراز کرد: نمی‌دانم چرا اسامی مفسدین اقتصادی را شفاف به مردم نمی‌گویند و آن‌ها را از خدمت برکنار نمی‌کنند.

وفایی افزود: همه چیز در بازار گران است، دیگر جوانان ما که دم بخت هستند علاقه ای به ازدواج ندارند و نمی‌خواهند مسئولیت زن و فرزند را بر عهده بگیرند.ت

تجهیزات بروز تولید پوشاک نداریم، قدرت خرید مردم کاهش یافته است

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک همدان گفت: استان همدان فاقد تجهیزات بروز تولید پوشاک است و از طرفی هم قدرت خرید مردم کاهش یافته است.

حجت ناصری اظهار داشت: اوضاع جلوگیری از ورود اجناس خارجی و قاچاق به بازار به خوبی پیش می‌رود اما مشکل این جاست که مردم قدرت خرید اجناس ایرانی را ندارند.

وی تصریح کرد: تولیدات داخلی بخاطر نبود برخی مواد اولیه و خرج کار کاهش یافته است و قیمت تمام شده اجناس تولیدی نیز نسبت به قبل بسیار افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک همدان گفت: زمینه تولید مواد اولیه را ن داریم و حتی کالایی مانند زیپ را هم از خارج وارد می‌کنیم.

ناصری با بیان اینکه در بازار اجناس مرغوب به قدر کافی وجود ندارد و یا تنوع پوشاک بسیار کم شده است، ابراز کرد: عمده جنس‌ها را از تهران وارد می‌کنیم که متاسفانه آن ها هم دیگر جنس نمی‌فروشند و یا ندارند که بخواهند عرضه کنند.

وی گفت: در سال گذشته فروشندگان به واسطه چک اجناس مورد نیاز خود را از تولیدکنندگان خریداری می‌کردند اما به دلیل افزایش لحظه‌ای و با سرعت قیمت‌ها، دیگر کسی جنس چکی نمی فروشد و خرید همه کالاها نقد شده است.

*تولیدی‌ها تعدیل نیرو می‌کنند
رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک همدان با بیان‌اینکه میزان تولید تولیدکنندگان همدانی بسیار کاهش یافته است، تصریح کرد: برخی از تولیدی‌ها اقدام به تعدیل نیرو و بیکاری کارگران کرده اند.

ناصری گفت: گرانی همه اجناس قدرت خرید مردم را پایین آورده و دیگر پولی برای آن‌ها باقی نمی ماند که بخواهند آن را به خرید پوشاک اختصاص دهند.

وی تصریح کرد: استان همدان تولیدکننده لباس های مردانه، بچگانه و مانتو است و در زمینه تولید لباس‌های مجلسی به خاطر نداشتن تجهیزات و ماشین‌آلات به روز موفق عمل نکرده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک همدان با بیان اینکه سود فروشندگان پوشاک بسیار پایین آمده است، ابراز کرد: فروشندگان در روزهای پایانی هر فصل مجبورند لباس های آن فصل را با حداقل سود به فروش برسانند.

تولیدکنندگان هر استان سرمایه‌های اصلی آن منطقه هستند بنابراین باید از آن‌ها حمایت شود و نگذاریم که با دلسردی نسبت به تولید، روز به روز شاهد کاهش تولید و بیکاری بسیاری از کارگران شاغل در تولیدی‌ها شویم.

گزارش از فائزه محمدی
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, بازارهمدان

بازارهمدان

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir