#من_ماسک_می‌زنم
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  192تاریخ انتشار:  23 آبان 1396 - 20:29
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 «آه» كرمانشاه، «درد» وطن/ ديروز «جنگ»، امروز «آوار»!

پیکر زخمی شهرهای آسیب‌دیده كرمانشاه حکایت از آن دارد که مدافعان دلاور آن روزگاری کوچه به کوچه و خانه به خانه جنگیده و با سرافرازي به شهادت رسیده‌اند، مردمي كه شك نداريم این بار نیز غیورانه بعد از زلزله دوباره خواهند ایستاد، محكم و مقتدر!
به گزارش همدان پرس؛ زمانی وقتی در اطراف شهر‌های سرپل ذهاب، اسلام‌آباد غرب، جوانرود، قصرشیرین در کرمانشاه گشتی می‌زدی لاشه‌های سوخته تانک‌هایی را می‌دیدی که روزگاری نه چندان دور به دست فرزندان این دیار در دفاع از خاک وطن به آتش کشیده شدند و امروز آنچه می‌بینی مردمانی ایستاده بر آوارند که  هنوز زخم‌های جنگ در دلهایشان التیام نیافته و خاطره‌های دوران دفاع در جانشان جولان می‌دهد.

اگر به زمزمه‌های ملایم باد گوش جان بده؛ می‌شنوی ترانه غم‌انگیز مردانی را که با دست خالی در برابر هیولای زرهی دشمن ایستادند و این بار که زمین دل این دیار را شکست و آسیب‌های جانی و مالی بسیاری بر جای گذاشت در امتحانی سنگین دیگر بار با وجود تمام ناملایمات ایستاده‌‌اند تا کودکان ایران فردا بتوانند با صدای بلند بگویند اینجا بیشه شیران است.

استان همدان و مرکز آموزشی درمانی بعثت شهرستان همدان به واسطه همجواری با خطه دلاورپرور کرمانشاه با افتخار تاکنون میزبان 58 نفر از آسیب‌دیدگان زلزله منطقه غرب کشور است که روزگاری مردمان غیورش غریبانه در میان صخره‌ها به شهادت رسیدند و امروز در برابر بلای طبیعی زلزله گرفتار شدند که آسیب‌های جانی و مالی بسیاری بر جای گذاشته است.

با ورود مصدومان به بیمارستان آنچه بیش از همه نمود دارد عطش خدمت و کمک‌رسانی تیم درمانی است که این میزان تلاش هزار قصه ناگفته در دل دارد و بی‌شک چیزی جز مفهوم کنار هم بودن مردمان این دیار حادثه خیز نیست.

همه تلاش می‌کنند که در سریعتری زمان ممکن بهتر خدمت ارائه شود و در این میان راحتی و ایمنی اولین ملاحظاتی است که در مورد مصدومان رعایت می‌شود.

هر جا چشم می‌گردانی همراهان مضطربی را می‌بینی که بیماران اعزامی را دنبال می‌کنند و هر یک روایتی از زلزله غرب کشور را به زبانی نه چندان شفاف و دلی پر درد مطرح می‌کند که فکر آن هم کافی است تا انسان را دچار نگرانی و اضطراب کند، بخصوص که در منطقه زلزله‌خیز هم ساکن باشد.

*زیبایی کنار هم ایستادن در سختی‌ها و از پای درنیامدن‌ها
افراد کمک‌رسان حاضر در محل از همان ساعات اولیه اعزام بیمارن دغدغه ساماندهی همراهان آنان را داشتند و خود در جای آسیب‌دیدگان زلزله می‌گذاشتند. به چشم دیدم که تصویربردار صدا و سیما که برای ثبت درد مردم در صحنه حاضر بود به شایستگی برای پذیرایی از همراهان بیماران در منزلش اصرار می‌کرد و چه خوب است این احساس کنار هم ایستادن در سختی‌ها و از پای درنیامدن‌ها.

اما ساماندهی همراهان بیماران موضوعی است که از نگاه مسئولان مغفول نمی‌ماند و آنان با کمک سازمان تربیت‌بدنی در  سالن صخره‌نوردی نزدیک مرکز آموزشی درمانی بعثت اسکان داده شدند.

*کدامیک سخت‌تر است؛ درد جراحت‌ یا از دست دادن عزیزان
زلزله شاخص‌ترین بلای طبیعی با خسارت و هزینه‌های بسیار جانی و مالی است حتی اجسام به ظاهر بی‌خطر نیز در صورت سقوط ناگهانی می‌توانند خطرساز باشند. شکستن شیشه، واژگونی قفسه‌ها و کمدهای سنگین و بلند، سقوط سقف کاذب و گسیختگی لوله‌های گاز نمونه‌هایی از آسیب‌ غیرسازه‌ای بالقوه خطرناکی هستند که در زلزله‌های گذشته مشاهده شده است.

فرشاد افتجاری 30 ساله ساکن روستای قازان که از این نوع آسیب در امان نمانده می‌گوید: با شنیدن صدای مهیب تصور کردیم گاز ترکیده است که ناگهان اتاق خراب شد و پنجره‌ها به سمتمان پرتاب شدند.

بهروز القاسی مرد میانسال اهل سرپل ذهاب بود که برادر همسر خود را که دچار شکستگی لگنچه و پا شده از بیمارستان کرمانشاه به بیمارستان بعثت آورده و بیش از همه نگران آن است که چگونه خبر درگذشت همسر و دختر مصدوم را به بیمار بگوید.

*روایت‌هایی ترسناک از غمی بزرگ
بلا رویدادی است که اوضاع عادی جامعه را به صورتی به هم بریزد و نیز میزانی رنجش را در اوضاع جامعه به وجود آورد که از ظرفیت تطابق جامعه تحت تاثیر فراتر برود. تصاویری را می‌آفریند که حکایت از غمی بزرگ را در ذهنها تداعی می‌کرد که بسختی بتوان آن را از یاد برد.

خانمی وحشت‌زده که دچار تپش قلب زیادی بود روایت می‌کرد که در زمان وقوع زلزله اعضای خانواده در حالیکه یکدیگر را در آغوش گرفته بودند از یک سمت اتاق به سویی دیگر پرتاب می‌شدند و شدت زلزله به حدی بود که تمام وسایت منزل به داخل آشپزخانه سقوط کرد.

او که در کنار تخت پسر آسیب‌دیده‌اش با چشمانی اشکبار حضور داشت می‌گفت فرزندم شب هنگام درحال بازگشت از مسجد به منزل در زیر آوار دیوار همسایه دچار آسیب شدید پا شد و با کمک افراد محل از زیر آوار خارج شد.

خسارت مالی وارده به اجزای غیرسازه‌ای و محتویات یک ساختمان بسیار هزینه‌بر است زیرا این اقلام بخش اعظم ارزش ساختمان را دارند مثلا خسارات مالی مربوط به اثاثیه ساختمان اغلب نزدیک یک سوم کل هزینه‌های زلزله را برآورد می‌گردد.

یکی دیگر از همراهان بیماران آقایی 42 ساله بود که مغازه‌اش بیش از منزل تخریب شده بود با نشان دادن تصویری از مغازه‌های اطراف محل سکونتش که نشاندهنده خسارت عمده به اجناس بود تاثر خود را از زلزله اخیر اعلام کرد.

در ادامه قدم زدن در میان تخت‌های مجروحان اعزامی با کبری ابراهیمی که همراه خواهرش که به دلیل ضربه به سرش به همدان منتقل شده بود و با گویش خاصی از زیاد بودن خرابی‌ها در اسلام‌آباد می‌گفت هم‌کلام و هم نگاه شدم اگرچه کلام گاهی در بیان دردها ناتوان است.

کمی جلوتر مردی را که با عجله و تند تند در برابر دوربین صدا و سیما سخن می‌بینم که با زبانی ساده می‌گوید: کل شهرها و آبادی‌ها همه خراب شدند گوسفندان و ماشین‌ها زیر خانه انداخته است، برق رفته بود و ما شبانه با ماشین خود به داخل شهر آمدیم.

به بیرون راهروی اورژانس می‌روم و همچنانکه با خودم و تنهایی آدم اطرافم خلوت کرده‌ام علی نوروزی جوان ساکن همدان را می‌بینم که از بد حادثه در زمان زلزله در ازگله کرمانشاه حضور داشته و دچار شکستگی دست شده است.

او در مورد وضعیت بناهای ازگله به این جمله اکتفا می‌کند که ساختمان‌های دارای بافت فرسوده کلا خراب شده بود.

* ارائه خدمات درمانی مناسب به بیماران اعزامی/ جای نگرانی نیست
در فضایی که بیشتر کادر درمان به دنبال خلوت کردن فضا برای ارائه خدمات مطلوب‌تر هستند دکتر محمدتقی زرین قلم در گفتگوی کوتاه از اقدامات اولیه بعد از اعزام بیمارن صحبت می‌کند و می‌گوید: در طب اورژانس فعالیت‌های مورد نیاز و اقدامات فوری فوریت‌های پزشکی برای بیماران انجام می‌شود تا آنان هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرند.

وی با اشاره به اقداماتی همچون کنترل تنفس، خونریزی، بررسی‌های اولیه و احیا برای بیماران اعزامی گفت: اقدامات لازم برای بیمارانی که به جراحی نیاز دارند، انجام شد و برخی از بیماران نیز برای جراحی در روزهای بعد آماده می‌شوند.

یکی از سوپروایزرهای مرکز آموزشی درمانی بعثت نیز به ما یادآور می‌شود که با همکاری پرستاران خدمت‌رسانی خوبی به بیماران اعزامی انجام می‌شود و هیچگونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

فریبا اکبری با اشاره به اعلام آمادگی تعداد زیادی از بازنشستگان جامعه پرستاری یادآور شد که 30 نفر از دانشجویان پرستاری برای کمک‌رسانی به آسیب دیدگان فراخوان شدند.

* فراموش نکنیم آسیب‌ها همیشه در کمین انسانها بوده است
نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل شد آموزش‌های قبلی افراد از قبیل پرستاران، بهیاران، امدادگران و گروههای وابسته به پزشکی است که می‌باید اطلاعات کافی و لازم در مواجهه با سوانح داشته باشند.

متاسفانه کشور ما ایران همیشه در معرض بلایای متعددی مانند زلزله قرار دارد که خسارت‌های جانی و اقتصادی جبران ناپذیری را به جامعه ایران وارد می‌کند.

آسیب‌ها همیشه در کمین انسانها بوده است و حیات آنها را به خطر می‌اندازد آیا تاکنون از خودتان پرسیده اید که اگر با مواجه شوید چه اقداماتی را در پیش خواهید گرفت.

پس بیایید این اصول ساده اما بسیار مهم را بیاموزیم تا بتوانیم در شرایط بحرانی و حساس جان مصدوین را نجات دهیم.

در پایان و با تاکید بسیار باید گفت پیکر زخمی شهرهای آسیب‌دیده کرمانشاه حکایت از آن دارد که مدافعان دلاور آن روزگاری کوچه به کوچه و خانه به خانه جنگیده و با سخاوت‌مندی به شهادت رسیده‌اند، مردمی که شک نداریم این بار نیز غیورانه بعد از زلزله دوباره خواهند ایستاد، محکم و مقتدر!

----------------------------------
گزارش از معصومه علیزاده
----------------------------------
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, زلزله‌کرمانشاه

زلزله‌کرمانشاه

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir