اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَى الاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِناَّئِكَ عَلَيْكَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ [اَبَداً] ما بَقيتُ وَ بَقِىَ اللَّيْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِيارَتِكُمْ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  9057تاریخ انتشار:  28 آبان 1393 - 9:7
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 گردشگری همدان پيشتازجذب سرمايه گذار

نویسنده : مريم مقدم
به گزارش همدان پرس؛ از امروز  همدان به مدت دو روز ميزبان  همايش‌هاي بزرگ اقتصادي است كه با همكاري استانداری، اداره کل امور اقتصادی و دارایی و اتاق بازرگانی استان،و ارگانهاي متعدد ديگر است.

بيش از هر بخش ديگري اين گردشگري استان است كه چشم به راه جذب سرمايه گذار براي پيمودن راه‌هاي توسعه است.

از روزي كه محمد ناصر نيكبخت سكان مديريت استان را به دست گرفت اين سنگ را با برنامه‌ريزان در ارگانهاي مختلف واكند كه گردشگري محور اصلي توسعه استان همدان است .   همایش 2 روزه فرصت‌های سرمایه‌گذاری كه براي دومين‌بار در استان برگزار مي‌شود، فرصت مناسبي است تا پيرامون ضرورت‌هايي چون رفع مشکلات اقتصادی، ايجاد اشتغال، و به دنبال آن رشد اقتصادي كه اهميت هر يك از اين موارد براي استان در حال توسعه‌اي چون همدان دوچندان است، بحث و تبادل‌نظر شود. بدون شك حل بسياري از مشكلات اقتصادي و به دنبال آن گشودن مسيرهاي توسعه با توجه به وضعيت اقتصادي جامعه، ورود جدي بخش خصوصي به عرصه فعاليت‌هاي اقتصادي و به تبع آن رشد ميزان سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف است كه ضرورت آن در استان همدان بيش از پيش احساس مي‌شود.

از نكات قابل توجه در اين زمينه كه اتفاقاً مورد تأكيد مديريت استان وكارشناسان اقتصادي نيز بوده است، پر رنگ ديدن حوزه مهمي چون گردشگري، در بحث سرمايه‌گذاري است.  زيرا اين حوزه‌ در بحث توسعه استان نقش محوري دارد و چنانچه سرمايه‌گذاري‌ها در اين بخش‌ها چشمگير باشد، نتايج خوبي را در آينده نزديك به دنبال خواهد داشت وباعث رشد وتوسعه بيش از پيش استان خواهد شد. استان همدان  با برخورداري از آثار به‌جاي مانده از ميراث چند هزار ساله تمدن كهن بشري و جاذبه‌هاي منحصر به فرد تاريخي، فرهنگي و طبيعي سالانه موجب تردد بي‌شمارگردشگران داخلي و خارجي است. اين قابليت از زمینه‌های مختلف مي‌تواند  مورد توجه قرار بگیرد.

بدون ترديد نقش مهم صنعت گردشگري در توسعه پايدار در هر منطقه‌اي  مورد توجه مي‌باشد در اين راستا استان همدان با توجه به ميزباني از سرمايه گذاران در همايش روزهاي اخير مي‌تواند براي برنامه‌هاي اقتصادي اجتماعي، سياسي به ويژه در زمینه توليد اشتغال گامهاي اساسي بردارد.

با مشخص شدن اهميت و لزوم توسعه اين صنعت در استان همدان كه همواره مورد تأكيد برنامه‌ريزان ارشد استان است و با توجه به  قابليت‌هاي موجود، بايد اذعان کرد كه جذب سرمايه گذاردر زمینه ايجاد، تكميل، توسعه و تجهيز هرچه مناسب تأسيسات گردشگري بيش از پيش مورد توجه مسئولان استان قرار گرفته است.

میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان در همایش سرمایه‌گذاری همدان برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان اقدام به تشکیل پنل تخصصی با سه میز سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی کرده است.

میهمانان حاضر در همایش این‌بار معرفی جاذبه‌های گردشگری و توانمندی‌های هنری و تاریخی استان را به 5 زبان انگلیسی، عربی، چینی، روسی و ایتالیای خواهند خواند.

در کنار این برنامه‌ها نمایشگاه عکسی در قالب بنرهایی حاوی جاذبه‌های گردشگری استان و تأسیسات گردشگری در کنار دیگر پنل‌های تخصصی بخش‌های اصلی استان در حوزه سرمایه‌گذاری در لابی استانداری ارائه خواهد داد.

همزمان با این همایش شیرکوند، معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور نیز میهمان همدان خواهد بود. وی قرار است در پنل همایش سرمایه‌گذاری استان حضور داشته باشد و در نشست‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ای به بررسی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بپردازد.

دراین حضور این مسئول کشوری از مهمترین ظرفیت‌های تاریخی و توریستی تویسرکان در گزندر، قلندر و سرکان بازدید خواهدکرد.  

با مطالعه نيازهاي جدي جامعه محلي در همدان برای توسعه زيرساختهاي گردشگري به ويژه  توسعه تأسيسات و مراكز اقامتي اين امكان را به‌وجود مي‌آورد كه جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي بدين منظور از اهميت بسزايي برخوردار مي‌باشد.

همايشي كه نمايشگاه فرصت‌هاست
همایش بزرگ سرمايه‌گذاري در استان كه به تعبير معاون برنامه‌ريزي استان جنبه نمایشگاهي دارد، فرصت مغتنمي است براي معرفي و شناساندن ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان كه با استفاده از آن مي‌توان زمينه‌هاي هموار شدن مسير توسعه استان را كه بستگي فراواني به رشد سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف دارد، به خوبي فراهم شود.

در این همایش 370 نفر از سرمایه‌گذاران داخلی که در استان سرمایه‌گذاری کرده‌اند یا علاقمند به سرمایه‌گذاری هستند و 14 سفیر و رایزن فرهنگی کشورهای هدف استان همدان دعوت دارند.

همچنین 43 سرمایه گذار خارجی از 10 کشور 22 اتاق مشترک بازرگانی از جمله اتاق بازرگانی ایران هند، ایران روسیه و ایران وترکیه به این همایش دعوت شده‌اند. شرايط موجود بيانگر آن است كه 30 پروژه مهم و نیمه تمام استان همدان شناسایی شده است که می‌توان انتظار داشت در همایش سرمایه‌گذاری اين ظرفيت‌ها  به بخش خصوصی واگذار شود.

82 پروژه مهم دارای قابلیت سرمایه‌گذاری و توجیه اقتصادی در بخش‌های گردشگری، کشاورزی و صنایع تبدیلی، مسکن،  صنعت و معدن مشخص شده است در قالب کتابچه به تجار و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی ارائه می‌شود.

گردشگري اولويت جذب سرمايه‌گذار
مدیرکل امور اقتصادی استانداری همدان بخش گردشگری این استان را اولویت جذب سرمایه‌گذار دانست.

احمد فضلعلی نيز با بیان اینکه همدان دارای ظرفیت‌های مختلفی در حوزه گردشگری، صنعت، معدن، فلزات و پتروشیمی و ... است، اظهار کرد: باید به تمام ظرفیت‌ها و قابلیت‌های استان به طور مفصل پرداخته و آن را به طور شایسته در سطح بین‌الملل معرفی کنیم.

وی با اشاره به اولویت سرمایه‌گذاری در همدان بیان کرد: اولویت نخست ما برای جذب سرمایه‌گذاری در همدان گردشگری است زیرا این استان دارای ظرفیت‌ها و جاذبه‌های منحصر به فردی در این بخش است.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری همدان با بیان اینکه اولویت دوم همدان در بحث زیرساخت‌ها، صنعت و فرآورده‌های معدنی است، خاطرنشان کرد: صنایع فولاد، سیمان و پتروشیمی از جمله طرح‌هایی است که در استان همدان برای معرفی به سرمایه‌گذاران مدنظر قرار دارد.

وی با بیان اینکه در بحث کشاورزی نیز دارای مزیت هستیم، گفت: از این مزیت می‌توان در صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی استفاده کرد که دارای ارزش افزوده بالایی بوده و زمینه اشتغال را نیز مهیا می‌کند.

مديركل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان در اين زمينه معتقد است: برنامه ریزی کارشناسی در حوزه گردشگری به عنوان یکی از اصلی‌ترین محورهای توسعه این استان ضروری است. ريحان سروش مقدم  اضافه کرد: معرفي ظرفيت‌هاي  گردشگری و کار آفرینی تلاش براي جذب سرمايه گذار اين روزها از مهمترین اولویت‌های استان است.

وی بیان کرد: حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باتوجه به تنوع و گستردگی و جذابیت‌های قابل توجه یکی از ظرفیت‌های اشتغالزایی در استان محسوب می‌شود.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان

همدان

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir