پايگاه خبری همدان پرس، نخستين رسانه آنلاین استان همدان در عرصه اطلاع رسانی
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهر و شورا
کد مطلب:  6581تاریخ انتشار:  3 تیر 1393 - 9:33
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 فراخوان جشنواره بیست و یکم تئاتر کودک همدان

[فراخوان بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان] فراخوان بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان منتشر شد.
به گزارش همدان پرس؛ متن این فراخوان بدین شرح است: اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان بیست و یکمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان را با شعار «هویت، امروز، فردا» با رویکرد حمایت از خلاقیت های هنری در جهت تربیت بهتر نسل آینده و در راستای اعتلای فرهنگ فردای کشور با نگاه پژوهش محور و کارشناسانه به تأثیرات مثبت و منفی فن آوری (تکنولوژی) در زندگی و تربیت کودکان و نوجوانان، مهرماه  1393 در شهر تاریخی همدان برگزار می‌کند. نظر به اهمیت تئاتر کودک و نوجوان و سیاست گذاری ستاد برگزاری در جشنواره بیست و یکم، مهم‌ترین معیار در پذیرش آثار متقاضی جشنواره آثار خلاقانه و پرمخاطب متناسب با مضامین تربیتی کودک و نوجوان  خواهد بود.

اولویت های مضمونی:
نظر به اهمیت تئاتر کودک و نوجوان و سیاست گذاری ستاد برگزاری جشنواره، آثار خلاقانه با مضامین مرتبط با فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی، آئین ها و رسوم بومی، مبانی اخلاقی و تربیتی دین مبین اسلام، تحکیم بنیان های خانواده، ایثار و فداکاری در اولویت انتخاب خواهند بود.

بخش‌های جشنواره:
1-    مسابقه تئاترکودک
2-    مسابقه تئاتر نوجوان
3-    تئاتر بین‌الملل
4-    تئاتر خردسالان
5-    تئاتر دانش آموزی
6-    مسابقه تئاتر خیابانی
7-    مسابقه ‌نمایشنامه نویسی
8-    کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی
9-    پژوهش و مقاله های علمی
10-    مسابقه پوستر و عکس تئاتر کودک و نوجوان

* مسابقه تئاترکودک
این بخش شامل آثار ایرانی ویژه مخاطبان کودک (گروه سنی ب و ج – کودکان شش تا دوازده سال) خواهد بود. نمایش‌هایی که از (اول مرداد 1392 تا 15 مرداد 1393) اجرای عمومی شده باشند امکان حضور در این بخش را خواهند داشت. این بخش به صورت رقابتی برگزارمی شود و سقف آثار پذیرفته شده حداکثر 8 نمایش خواهد بود.

متقاضیان می‌بایست لوح فشرده اثر اجرا شده را به همراه تأییدیه اجرای عمومی‌(حداقل ۱۵ اجرا در تهران و ۱۰ اجرا در شهرستان) به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. تأییدیه آثار اجرا شده در تهران توسط تالارهای نمایش و در شهرستان‌ها با معرفی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل پذیرش خواهد بود. کمک هزینه گروه‌های نمایشی در این بخش به تشخیص کمیته کارشناسی انتخاب آثار حداکثر مبلغ 70.000.000 ریال خواهد بود.

* مسابقه تئاتر نوجوان
در این بخش آثار ایرای ویژه مخاطب نوجوان (گروه سنی د - نوجوانان دوازده تا شانزده سال) امکان شرکت خواهند داشت.  نمایش‌هایی که از (اول مرداد 1392 تا 15 مرداد 1393) اجرای عمومی شده باشند می‌توانند متقاضی شرکت در این بخش باشند. این بخش به صورت رقابتی برگزارمی شود و سقف آثار پذیرفته شده حداکثر 8  نمایش خواهد بود.

متقاضیان می‌بایست لوح فشرده‌ اثر اجرا شده را به همراه تأییدیه اجرای عمومی‌(حداقل ۱۵ اجرا در تهران و ۱۰ اجرا در شهرستان)  به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. تأییدیه آثار اجرا شده در تهران توسط تالارهای نمایش و در شهرستان‌ها با معرفی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل پذیرش خواهد بود. کمک هزینه گروه‌های نمایشی در این بخش به تشخیص کمیته کارشناسی انتخاب آثار حداکثر مبلغ 70.000.000 ریال خواهد بود.

* تئاتر بین‌الملل
این بخش با حضور نمایش‌های منتخب بین‌المللی به صورت غیررقابتی برگزار خواهد شد. نمایش منتخب با انتخاب تماشاگران در مراسم اختتامیه مورد تقدیر قرار خواهد گرفت. همچنین تولیدات مشترک هنرمندان ایران با هنرمندان سایر کشورها می‌توانند متقاضی حضور در جشنواره باشند. تبادل تجربه و بهره گیری از تکنیک‌های نوین هنر تئاتر و معرفی گروه‌های شناخته شده  بین‌الملل و حمایت از تولیدات مشترک مهم‌ترین معیار در انتخاب آثار این بخش است.

* تئاتر خردسالان
با توجه به توفیق نمایش های ویژه خردسالان در برقراری ارتباط مؤثر و مفید با مخاطب در جشنواره بیستم این بخش در یست و یکمین جشنواره نیز به شکل غیر رقابتی برگزار خواهد شد. متقاضیان لازم است طرح و یا نمایشنامه خود را جهت شرکت در این بخش ارسال کنند. بخش تئاتر خردسالان در مکان‌های غیررسمی تئاتر (مهدکودک‌ها و مراکز پیش دبستانی و  ...) و با حداقل امکانات فنی برگزار خواهد شد و آثار پیشنهادی می‌بایست واجد این شرایط باشند. با ارزیابی مربیان آموزشی خردسالان و خانواده‌ها در این بخش یک نمایش برگزیده در مراسم اختتامیه مورد تقدیر قرار خواهد گرفت. در این بخش شیوه اجرایی نمایش‌های ویژه خردسالان و موضوعات آموزشی و تربیتی در اولویت انتخاب است. در بخش نمایش‌ ویژه خردسالان به تشخیص شورای انتخاب حداکثر چهار نمایش برگزیده خواهد شد و به گروه‌های نمایشی تا سقف 40.000.000 ریال کمک هزینه تعلق خواهد گرفت.    

* تئاتر دانش آموزی
با توجه به اهمیت نقش تئاتر دانش آموزی در راستای تربیت نسل آینده تئاتر کشور، دبیرخانه این بخش را به شکل غیر رقابتی برگزار خواهد کرد.

گروهای برگزیده جشنواره های دانش آموزی هر استان(درسال 1393) در مقاطع مختلف آموزشی (دخترانه، پسرانه) می توانند با ارسال فیلم اجرا به همراه معرفی نامه سازمان آموزش و رورش هر استان مبنی بر برگزیده شدن اثر در جشنواره-های استانی متقاضی شرکت در جشنواره باشد.

تذکر: هر استان تنها مجاز به معرفی 2 اثر برگزیده (یک نمایش از مدارس دخترانه و یک نمایش از مدارس پسرانه) است.
در این بخش به تشخیص شورای انتخاب حداکثر 4 نمایش انتخاب خواهد شد.

* مسابقه تئاترخیابانی
بخش تئاتر خیابانی با پذیرش حداکثر هشت گروه نمایشی به شکل رقابتی برگزار خواهد شد.  گروه‌های نمایشی لازم است سه نسخه از طرح داستانی و شیوه اجرایی نمایش را به ستاد جشنواره ارائه نمایند. کمک هزینه گروه‌های راه یافته به جشنواره در بخش خیابانی به تشخیص کمیته انتخاب حداکثر مبلغ 35.000.000 ریال خواهد بود.

تذکر: آثار ارائه شده در این بخش می‌بایست  در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده و اجرای عمومی نداشته باشد.چنان چه در هر مرحله‌ای خلاف این موضوع برای ستاد برگزاری محرز شود، اثر مذکور از ادامه حضور در جشنواره منع خواهد شد.

* مسابقه نمایشنامه نویسی
این بخش در راستای توجه به حوزه نمایشنامه‌نویسی و تولید متون متناسب با مخاطب کودک و نوجوان برگزار می‌شود. در این بخش به تشخیص هیئت داوران نمایش‌نامه‌های برگزیده در طول برگزاری جشنواره توسط گروه های نمایشی در جلسات کارگاهی و آموزشی خوانش خواهد شد. به نمایشنامه‌های برگزیده از سوی ستاد برگزاری جوایزی در مراسم اختتامیه اهدا خواهد شد.

* کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی
یکی از اهداف مهم جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ایجاد فرصت برای تبادل نظر و تجربه و آموزش هنرمندان در حوزه‌های تخصصی تئاتر است. از برنامه‌های مهم در طول برگزاری جشنواره، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی در حوزه تئاتر کودک و نوجوان خواهد بود که با دعوت از پیشکسوتان و اساتید و هنرمندان داخلی و خارجی برگزار می شود. موضوعات نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی و چگونگی ثبت نام از هنرمندان متقاضی متعاقبن از سوی ستاد جشنواره اعلام خواهد شد.

* پژوهش و مقاله های علمی
ستاد برگزاری جشنواره با هدف طرح موضوع و برطرف کردن نسبی نیازهای پژوهشی تئاتر کودک و نوجوان با الویت
الف. تئاتر کودک و نوجوان و تکنولوژی
ب. مسائل، راهکارها وسوابق تئاتر دانش آموزی در ایران و جهان

از پژوهشگران مقاله می پذیرد:
- پژوهش های این بخش نباید پیش از این در قالب کتاب، مقاله به چاپ رسیده و یا در سمینارهای علمی داخلی و بین المللی ارایه شده باشند.
- متقاضیان حضور در بخش پژوهش پس از تکمیل فرم درخواست لازم است چکیده مقالات خود را در سه نسخه پرینت گرفته شده به همراه فایل آن در محیط Word بر روی لوح فشرده تا پایان روز پانزدهم تیرماه سال جاری به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
- چکیده مقالات نباید بیشتر از سیصد کلمه باشد و درج کلید واژه در انتهای چکیده مقالات الزامی است.
- نتایج بررسی چکیده مقالات بیست و پنجم تیر ماه 1393 اعلام می شود. پذیرفته شدگان مرحله اول می بایست اصل مقالات در سه نسخه پرینت گرفته شده به همراه فایل آن در محیط Word برروی لوح فشرده تا تاریخ پانزدهم شهریورماه سال جاری به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
- سقف در نظر گرفته شده برای حق التألیف مقالات شرکت کننده در این بخش  15.000.000 ریال خواهد بود که به تشخیص کمیته داوری پرداخت خواهد شد.
- پژوهش های برگزیده توسط انتشارات «نمایش» چاپ خواهد شد.
- رعایت استانداردهای تحقیق علمی در پذیرش پژوهش ها نقش اساسی خواهد داشت.

* مسابقه پوستر و عکس تئاتر کودک و نوجوان
جزییات چگونگی شرکت در این بخش متعاقبا" اعلام خواهد شد.

* گاه‌شمار جشنواره:
* مهلت ارسال لوح فشرده آثار متقاضی در بخش مسابقه کودک و مسابقه نوجوان تا تاریخ 20 مردادماه
* ارزیابی و معرفی نمایش‌های برگزیده بخش مسابقه کودک و مسابقه نوجوان تا تاریخ 5 شهریورماه
* مهلت ارسال طرح داستانی و اجرایی در بخش مسابقه تئاتر خیابانی و تئاتر خردسالان تا تاریخ 10 تیرماه
* مهلت ارسال چکیده مقالات برای بخش پژوهش تا تاریخ 15 تیماه
‌* معرفی طرح‌های برگزیده بخش مسابقه تئاتر خیابانی و تئاتر خردسالان 25 تیرماه
*مهلت ارسال آثار بخش تئاتر دانش آموزی تا 25 تیرماه
* مهلت دریافت لوح فشرده تئاتر خردسالان و طرح‌های برگزیده بخش مسابقه تئاتر خیابانی ، تا تاریخ 10 شهریورماه
* مهلت ارائه‌ی آثار برای مسابقه نمایش‌نامه نویسی تا تاریخ 8 شهریورماه
* زمان و مکان برگزاری جشنواره: مهرماه 1393- شهر تاریخی همدان

مدارک عمومی مورد نیاز:
1- فرم پر شده تقاضای حضور در جشنواره
2- پنج  نسخه لوح فشرده تصویری با کیفیت اثر (بخش‌ مسابقه  تئاتر کودک و مسابقه تئاتر نوجوان- تئاتر دانش آموزی)
3- سه نسخه نمایشنامه و یا طرح داستانی  و اجرایی، تایپ شده و خوانا برای بخش تئاتر خیابانی و نمایش ویژه خردسالان
4- سه نسخه نمایش‌نامه تایپ شده و فایل آن در محیط Word بر روی لوح فشرده (برای مسابقه‌ نمایش‌نامه نویسی)
5- یک قطعه عکس پرسنلی کارگردان (در بخش صحنه‌ای و خیابانی و دانش آموزی) و نویسنده یا پژوهشگر (در بخش نمایش‌نامه نویسی و پژوهش ومقاله های علمی)
6- یک نسخه بروشور نمایش (برای بخش ‌مسابقه کودک و مسابقه نوجوان و تئاتر دانش آموزی)
7- خلاصه‌ داستان نمایش حداکثر در یک صفحه A4 (برای بخش‌های ‌مسابقه کودک و مسابقه نوجوان ، تئاتر دانش آموزی و مسابقه نمایش نامه نویسی)
8- یک عدد لوح فشرده شامل چند عکس با کیفیت از اجرا (برای بخش‌های ‌مسابقه‌ کودک ، مسابقه‌ی نوجوان و تئاتر دانش آموزی)
9- تأییدیه اجرای عمومی‌(برای بخش‌های مسابقه‌ کودک و مسابقه‌ی نوجوان)
10- تأییدیه سازما آموزش و پرورش استان مبنی بر برگزیده بودن اثر (برای بخش تئاتر دانش آموزی) در استان
11- خلاصه سوابق هنری نویسنده (در بخش نمایشنامه نویسی) و کارگردان (در بخش صحنه‌ای و خیابانی) تایپ شده در یک صفحه A4

تذکر ۱: ارائه مجوز کتبی نویسنده برای حضور در تمامی بخش‌های جشنواره الزامی است.

تذکر ۲: تفکیک سنی در بخش کودک و نوجوان مطابق الگوی رایج گروه بندی مخاطبان است. الگوی معرفی شده در تفکیک سنی در دو بخش ۶ تا ۱۲ و ۱۲ تا ۱۶ سال یک معیار اولیه در تقسیم بندی مخاطبان است. بدیهی است در موارد خاص تصمیم گیری بر عهده ستاد جشنواره خواهد بود.

تذکر 3: تعیین تالار و زمان اجرا بر عهده ستاد برگزاری بوده و گروه‌های نمایشی ملزم به پذیرش مقررات جشنواره خواهند بود.

نشانی دبیرخانه:(دریافت آثار)
تهران- خیابان حافظ- خیابان استاد شهریار- جنب تالار وحدت- مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- دبیرخانه دائمی جشنواره‌ها تلفن: ۶۶۷۱۰۷۰۲ – ۶۶۷۰۵۱۰۱ داخلی 319 نمابر: 66747674  - کد پستی: 1133914934     
پست الکترونیکی: d_jashnvareha@yahoo.com       -------      www.theater.ir
همچنین دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی تئاترکودک ونوجوان در شهر همدان به نشانی: همدان- بولوار بعثت- مجتمع فرهنگی شهید آوینی وشماره تماس: 20-2512117-0811 آماده پاسخگویی و ارائه راهنماییهای لازم درخصوص امور اجرایی است.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان

همدان

, جشنواره

جشنواره

, تئاتر

تئاتر

, کودک

کودک

, نوجوان

نوجوان

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir