پايگاه خبری تحليلی همدان پرس، نخستين پايگاه خبری در عرصه اطلاع رسانی استان همدان / همدان پرس، رسانه شماست/از سرويس های فرهنگ، ورزش، مجلس، حماسه و عکس بازديد نماييد/نقطه نظرات و پيشنهادهاي خود را از طريق بخش تماس با ما ارسال نماييد. ذکرایام هفته: شنبه یارب العالمین/ یکشنبه یاذوالجلال والاکرام / دوشنبه یاقاضی الحاجات/ سه شنبه یا ارحم الراحمین / چهارشنبه یاحی یاقیوم / پنجشنبه لااله الاالله الملک الحق المبین / جمعه اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم/ هرروزصدصلوات
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  41616تاریخ انتشار:  28 فروردین 1398 - 13:49
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 دادستان: «البرز ایرانیان» با زدوبند تأسیس شد

نماینده دادستان در پرونده متهمان موسسات مالی گفت:فرق شما با تعاونی‌های دیگر در این است که شما از نطفه و بطن وجود با نامه‌های جعلی تأسیس شدید. شما با زد و بندهای با مقامات بانک مرکزی این اتفاقات را رقم زدید.
به گزارش همدان پرس؛ سید محمد آقامیریراد در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده مؤسسات مالی البرز ایرانیان، ولیعصر، آرمان و فردوسی که در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد در پاسخ به اظهارات جلسه گذشته امیرحسین آزاد متهم ردیف اول پرونده گفت: متهم در جلسه گذشته عمده دفاعیات خود را بر پایه اقرار و تهمت نسبت به بازپرس، ضابطین و بانک مرکزی قرار داد که مسلماً حق و حقوقی برای این افراد متصور است.

وی در پاسخ به آن بخش از اظهارات متهم ردیف اول مبنی بر صیانت از سپرده‌های شخصی مردم اظهار کرد: منظور از صیانت را متوجه نمی‌شوم؛ شما بالغ بر 800 میلیارد تومان از تأسیس البرز ایرانیان که بعدها به فردوسی و آرمان تبدیل شد به دست آوردید که از این مبلغ بالغ بر 150 میلیارد تومان در حساب‌های مختلف بلوکه شد و 150 میلیارد تومان نیز تسهیلات دادید و تا الان 200 میلیارد تومان از شما اموال کشف شده است، اکنون 300 میلیارد تومان باقیمانده کجاست؟ آیا حیف و میل کرده‌اید یا در جایی پنهان کردید؟ بنابراین مقصود از صیانت را در اظهارات متهم متوجه نمی‌شوم.

نماینده دادستان در ادامه با اشاره به بخش دیگری از اظهارات متهم در جلسه قبلی مبنی بر اینکه هیچگونه نفعی از این سپرده‌ها نبرده است، گفت: متهم در زمان تشکیل این مؤسسه در سن 24 سالگی 2 میلیارد تومان سرمایه داشته و چند سال بعد در سن 30 سالگی فقط ملک پاسداران 50 میلیارد تومان ارزش داشته که به نام همسر متهم و قریانی و همسرش بوده است.

آقامیری در ادامه به ملک زعفرانیه که به نام همسر متهم شده و خودروهای لندرور و بنز او که همگی در پارکینگ خانه همسرش بوده است اشاره کرد و گفت: متهم می‌گوید تمام خریدهایش را با پول‌های شخصی انجام داده؛ مگر شما به غیر از کار به اصطلاح بانکداری، کار دیگری هم داشتید؟ پول سفرهایی که با هواپیمای شخصی انجام می‌دادید از کجا آمده است؟

وی در ادامه به تأکید متهم در جلسه قبلی مبنی بر حفظ آبروی مؤمن اشاره کرد و گفت: آبروی مؤمن خون «حامد کرمی» است که از کارمندان شماست که در کرج توسط سپرده‌گذاران خشمگین به قتل رسید. آبروی مؤمن فردی است که برای تأمین مخارج سرطان همسرش خانه‌اش را فروخت و سپرده کرد تا از طریق سود آن مخارج درمان را تأمین کند اما مخارج درمان تأمین نشد چون حیف و میل کردید و خانه و سپرده هم از بین رفت.

نماینده دادستان اضافه کرد: آبروی مؤمن آن فردی است که خونش از بین رفت و شما در جواب به همسرشان گفتید مگر من کشته‌ام؟

آقامیری همچنین در واکنش به بخش دیگری از اظهارات امیرحسین آزاد در جلسه قبلی مبنی بر اینکه مؤسسه‌های او مجوز داشته است، گفت: این مسئله از اساس کذب است، شما با نامه جعلی البرز ایرانیان را ثبت کردید و با نامه جعلی در مؤسسه فردوسی ادغام شدید و از مؤسسه آرمان استفاده کردید بدون اینکه مجوز داشته باشید؛ چگونه می‌گویید در تمام این موارد از بانک مرکزی و غیره مجوز داشتید، کدام مجوز؟

نماینده دادستان در پاسخ به اظهارات قبلی متهم مبنی بر اینکه چرا فقط برای تعاونی متعلق به او پرونده تشکیل شده و با مؤسسات دیگر کاری ندارند، گفت: اولاً پرونده تعاونی‌های دیگر نیز در حال رسیدگی است و ثانیاً فرق شما با تعاونی‌های دیگر در این است که شما از نطفه و بطن وجود با نامه‌های جعلی تأسیس شدید. شما با زد و بندهای با مقامات بانک مرکزی این اتفاقات را رقم زدید.

آقامیری در یک مورد به استعلام از پلیس امنیت اشاره کرد و گفت: بارها به پلیس امنیت نسبت به پلمب و مسدودسازی حساب‌های مؤسسات آرمان و فردوسی نامه زده شده بود اما پلیس امنیت اعلام کرد به دلیل نفوذ مقامات رسمی استانی اجازه این مسئله محقق نشده است.

وی گفت: مؤسسه مذکور به مقامات استانی در استان‌های ایلام و کردستان وام‌های کلان و بدون بهره و بدون اخذ ضمانت داده بود. در زمانی که دستور قضایی به منظور مسدود کردن حساب‌های آزاد صادر شد، قریانی به مدیران شعب دستورر داد تا حساب‌های جدیدی افتتاح کنند و پول‌ها به آن حساب ها واریز شوند. مگر این نامه‌ها را ندیدید؟ چرا توجه نکردید؟

آقامیری همچنین به ملک فریدون چراغی اشاره کرد و گفت: شما این ملک را 14 میلیارد تومان خریداری کردید و آقای فریدون چراغی 20 روز بعد از مالک اصلی به قیمت 5 میلیارد تومان خریداری می‌کند.

نماینده دادستان با طرح این پرسش که بر فرض ادامه داشتن فعالیت این مؤسسات مالی می‌خواستید چه کار کنید؟ گفت: در مدت 4 الی 5 سال گذشته که این مؤسسات فعالیت داشتند شما حتی یک کار اقتصادی یا تولیدی نکردید که خدمتی به نظام باشد. تنها کاری که انجام دادید دلالی بوده است. برای اینکه سپرده‌ها را جذب کنید و بتوانید سود پول‌های مردم را بدهید ملکی را که مثلاً 5 الی 6 میلیارد تومان قیمت داشت خریداری می‌کردید و یک میلیارد به صاحب ملک می‌دادید مشروط بر اینکه الباقی مبلغ را برای او با سود 30 الی 40 درصد سپردهگذاری کنید و پس از این قضیه ملک خریداری شده را یک میلیارد ارزان‌تر می‌فروختید و ملک‌های دیگری می‌خریدید.

آقامیری در ادامه در واکنش به بخش دیگری از اظهارات متهم مبنی بر اعطای تسهیلات به افراد، گفت: بسیاری از تسهیلاتی که وجود دارد بازپرداخت نشده است، بالغ بر 88 میلیارد تومان از تسهیلات حتی یک قسط پرداخت نکردند.

نماینده دادستان همچنین در خصوص ادعای متهم مبنی بر اینکه بانک مرکزی هیچ نامه‌ای درباره اخلال بودن اقداماتشان نداده بود، گفت: متهم در صورتجلسات تحقیق بیان می‌کند که نامه‌ای از بانک مرکزی واصل و آن را به قریانی نشان می‌دهد و قریانی اعلام می‌کند چون بقیه موسسات همینطور عمل می‌کنند، ما هم ادامه می‌دهیم.

وی همچنین افزود: شما در جلسه گذشته نسبت به بازپرسی گفتید که بازپرس از ظن و نگاه خود اظهارات را نوشته است در حالیکه در این پرونده 153 صفحه صورتجلسه وجود دارد و در صفحه 152 آقای آزاد قید کرده که «تمام اظهارات خودم را به شرح صفحه 152 قبول دارم و نکته دیگری وجود ندارد».

آقامیری همچنین به ارتباط متهم با دستگاه‌های زیرمجموعه و افراد صاحب نفوذ اشاره کرد و گفت: شما در سن 24 سالگی قبل از وارد شدن به این موسسه چه توانایی‌ای داشتید؟ جز اینکه صاحب نفوذ بودید و پدرتان از استانداران قبلی و پدر همسرتان استاندار هست. علت همکاری قریانی با شما چیزی به جز ارتباطات شما و صاحب نفوذ بودنتان نیست.

وی اضافه کرد: متهم در دفاعیات جلسه قبلی بر یک عنوان پافشاری داشت مبنی بر اینکه تا سال 93 عهده‌دار هیچ سمتی نبوده است در حالیکه شما شریک آن مؤسسه بودید و از آن نفع می‌بردید. چگونه می‌گویید هیچ مسئولیتی نداشتید؟

نماینده دادستان در ادامه به کلاهبرداری بودن اقدام متهم اشاره کرد و گفت: در کلاهبرداری بزرگترین حسن یک کلاهبردار، اعتبار اوست و آقایان از این مؤسسه دارای اعتبار شدند و اقدام به فریب مردم برای جذب سپرده‌ها کردند در حالیکه هیچ مجوزی در این خصوص نداشتند.

آقامیری ادامه داد: اواخر سال 95 و 96 که مؤسسات مالی از جمله مؤسسات متهم نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند سپرده‌گذاران راهی خیابان‌ها شدند و چون این اقدامات هزینه‌ساز بود سران قوا نشستند و با اجازه رهبری پولی از خزانه برداشتند و این مبلغ به سپرده‌گذاران داده شد.

وی گفت: تمام کشور در آن برهه دچار ناامنی و اخلال شده بود و از این مسیر بالغ بر 35 هزار میلیارد تومان جهت ساماندهی و پرداخت به سپرده‌گذاران از بودجه بیت‌المال پرداخت شد، اکنون متهم چگونه می‌گوید من پرداخت کردم؟ چگونه می‌گوید ما شاکی نداریم و تمام سپرده‌گذاران از شکایت خود گذشت کردند؟

نماینده دادستان گفت: جرم شما جنبه عمومی دارد در سال 93 که آزاد و قریانی شراکت خود را قطع می‌کنند اموال ررا بین خود تقسیم کرده‌اند مگر این اموال برای شما بوده است؟/تسنیم
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir