#من_ماسک_می‌زنم
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  535تاریخ انتشار:  19 تیر 1397 - 10:34
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 بگذارید که استان هوایی بخورد

مهدی طاهری*
به گزارش همدان پرس؛ پس از سال‌ها انتظار و با وجود تحمل مرارت‌هایی که این مردم بر اثر تحریم‌ها و فشارهای بی پایان ابرقدرت‌ها به جان خریده‌اند؛ سرانجام یک رویداد سبب شد تا استان به خود بیاید و برای آماده شدن میزبانی دو همایش بزرگ، خانه تکانی کند.

«سال 2018 همدان میزبان فاز اول اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی است و در همین سال اجلاس دوره‌ای سازمان جهانی گردشگری UNWTO قرار است در همدان برگزار شود، به طوری که این دو رویداد به عنوان فرصتی برای تبلیغ ظرفیت‌های گردشگری استان تلقی شده و لازم است ارگان‌های دولتی و خصوصی اهمیت و ارزش آن را دریابند و در جهت تبلیغ و معرفی جاذبه‌های گردشگری استان همدان به جهان تلاش کنند.»

«استان همدان در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده و لذا میزبان وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی و بیش از ۵۰۰ عضو وابسته به سازمان جهانی گردشگری است.

همدان، با تمدن ۳ هزار ساله یکی از کهن‌ترین شهرهای جهان بشمار می‌رود. استانی که در دامان کوه الوند پهنه گسترانیده و به واسطه دارا بودن بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و گردشگری، در سال ۸۵ با مصوبه مجلس شورای اسلامی به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران معرفی شدو  با دارا بودن آثار تاریخی و باستانی ارزشمندی همچون تپه هگمتانه، کتیبه‌های گنجنامه، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان و جاذبه‌های طبیعی همچون غار علیصدر هم‌ اکنون به عنوان پنجمین شهر گردشگری کشور شناخته می‌ شود.»(1)

به گفته‌ی کارشناسان و مدیران دست اندر کار: «این رویداد فرصت مغتنمی برای تبلیغ توانمندی‌ها و ظرفیت‌های گردشگری استان است. با برگزاری این رویدادها ما می‌توانیم مسیری که در چندین سال باید طی می‌شد را در یکسال بپیماییم. اشخاص و سمن‌های زیادی در حوزه گردشگری فعالیت دارند که می‌توان آنان را به عنوان فرصت‌های استان درنظر گرفت.»
از دانشگاه‌ها و توانمندی اساتید و دانشجویان در حوزه گردشگری بیشتر باید بهره برد و پیش از همه باید مردم اهمیت گردشگری را حس کنند و برای رشد و ارتقای جایگاه استان خود، تمام قد وارد بطن این رویداد شوند تا رنگ و بوی رسمی و دولتی نگرفته و بر جذابیت آن افزوده شود.

اما پر واضح است که این روزها مردم ایران دوباره درگیر زیاده‌خواهی قدرت‌هایی شده‌اند که روزگار و امرار معاش را بر آنان سخت کرده و گرچه به زبان سر، سخنی نمی‌گویند اما دل‌های آنان از تنگناها در مضیقه است.

این سختی و عسرت راه چاره و گریزی می‌طلبد و آن ابتکار عمل برای نشان دادن چهره‌ای مقبول و موجه از ایران در جهان است و نیز تلاش برای کسب و کار بیشتر و حرکت به سمت رفاه و آبادانی مردم و جامعه.

ربط منطقی این رویداد با شرایط به وجود آمده به ما ثابت می کند که برای جبران کاستی‌ها باید زیرساخت‌های اقتصادی را بسط دهیم و در کمبودهای صنعتی و مشکلات کشاورزی به رونق و توسعه گردشگری به عنوان بهترین و شکوفاترین مزیت استان مبادرت کنیم.

ولی چرا در چنین برهه‌های حساسی که مردم همگام و همراه با حاکمیت برای تحمل مرارت‌ها از جان و دل مایه می‌گذارند، عده‌ای متحجر همچون گذشته بر طبل مخالفت کوبیده و بدون اعمال نگاه کارشناسی و بی آنکه از چند و چون این رویداد باخبر باشند، صرفا بر اساس مخالفت‌های جناحی و مسبوق به سابقه، به نفی چنین دستاوردهایی می‌پردازند و چون همواره از جایگاه‌های رسمی و یا مشروعی هم برخوردارند، به دنبال جلب حمایت توده‌ها و عوام بر مشترکات مذهبی و اخلاقی انگشت می‌گذارند و به نکات منفی دامن می‌زنند.

بخاطر داریم که در رویداد جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان که اتفاقا هم در دولت تام و تمام اصولگرایان برگزار می‌شد و هم اینکه با نظارت مستقیم معاون سیاسی امنیتی وقت و دبیری یکی از رزمندگان و اسرای شهید برگزار می‌شد، چنین مخالفت‌هایی به حاشیه‌های قوی‌تر از متن تبدیل شد و بخش عمده‌ای از انرژی و توان مجریان را تلف کرد.

گرچه با حمایت برخی دیگر از علما و متدینین، آن جشنواره به خیر و خوشی گذشت و نشان داد که مردم فهیم همدان حساب هنر را از ابتذال جدا کرده و با دلمشغولی‌های متحجران هیچ نسبتی ندارند. اما امروز نیز دوباره همان صداها از همان افکار شنیده می‌شود و نه تنها بخشی از بدنه‌ی مدیریتی رویداد 2018 را درگیر خود کرده بلکه ذهن و روان مردم را به خود مشغول ساخته و نگران رفتارهای متناقضی کرده که از یک حاکمیت به چشم می‌خورد.

اینکه یک رویداد تا چه میزان می‌تواند همدان را از رکود و انزوا خارج کرده و در عرصه بین‌المللی بیشتر مطرح کند و اینکه تا چه میزان می‌تواند به اشتغال پایدار و شکوفایی استعدادهای بخش خصوصی منجر شود، از نظر برخی ازین منتقدان پوشیده مانده است.

اما مردم با رفتار خود و نیز با اجرای پرشکوه این رویداد یکبار دیگر ثابت خواهند کرد که نه تنها دغدغه‌ی معیشت و دنیای خود را دارند بلکه همچنان بر باورها و ارزشهای اخلاقی خود پای می‌فشرند.

این رفتار منطقی و نجیبانه‌ی مردم بسیار به آرمان‌های ماندگار این سرزمین نزدیک‌تر است تا برخی رفتارهای شتابزده و احساسی کسانی که هیچ شناختی از روشهای منزوی کردن رقیب سیاسی در عرصه بین‌المللی ندارند و صرفا با اینگونه شعارهای به ظاهر ارزشی، به منزوی شدن بیشتر این مملکت کمک می‌کنند.

ایشان باید اندکی بر وسعت نظر و سعه‌ی صدر خود بیفزایند تا متوجه شوند هنگامی که نمایندگانی از 180 کشور جهان راهی همدان می‌شوند، چه فرصت مغتنم و بی‌نظیری برای نشان دادن آداب و رسوم، رفتارهای اجتماعی و اصول فرهنگی مردمان شریف استان دست داده است.

حال بهتر آن است که هم مسئولان مربوطه با درک حساسیت موضوع و هم مردم با اغتنام فرصت، به ثمرات این رویداد بیشتر بیندیشند و از پرداختن به حاشیه‌های وقت‌گیر و چالش‌های بیهوده خودداری کنند.

مردم همدان بارها و بارها هنگام برگزاری کنسرت‌ها، تجمع‌های شادمانه‌ به مناسبت پیروزی‌های ورزشی، جشنواره‌های هنری سینما و تئاتر و سایر موارد، با مانع و رادعی ازین دست روبرو شده‌اند و به این سنگ اندازی‌ها عادت کرده‌اند؛ اما این کافی نیست و باید نهادهای اثرگذار، دانشگاهیان، تشکل‌های غیردولتی و حتی اصناف و طبقات اجتماعی با اعلام موضع و استقبال از برگزاری چنین رخدادهایی، همسویی و مراتب حمایت خود را اعلام کنند تا سطح نظرات کارشناسی ایشان در مقابل شعارهای زودگذر و احساسی به سنگینی کفه‌ی ترازوی خردورزی بیانجامد.

وظیفه‌ی رسانه‌ها نیز انعکاس مثبت رویداد بدون دخالت دادن رنجش‌ها و یا نمایش ناهماهنگی‌های احتمالی است و در این مسیر باید از منافع خرد و شخصی خود گذشته و بی‌مهری برخی از مجریان را به دیده‌ی اغماض بنگرند تا شاید در پایان راه نتیجه‌ای درخشان از این دستاورد منحصر به فرد اخذ شود.

در پایان یکبار دیگر دلسوزانه و مشفقانه از منتقدان منصف و غیر منصف می‌خواهیم: بگذارید که استان هوایی بخورد...


(1) برگرفته از اخبار رسانه‌ها

---------------------------------------
مهدی طاهری – روزنامه نگار
---------------------------------
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, رویدادا2018

رویدادا2018

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir