پايگاه خبری همدان پرس، نخستين رسانه آنلاین استان همدان در عرصه اطلاع رسانی
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  8972تاریخ انتشار:  16 آبان 1394 - 10:32
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » نمایشگاه مطبوعات ۹۴
بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها - 26

 درهای بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات به روی مردم باز شد

این غرفه توسط ماهنامه دوزبانه «چهارفصل» و با هدف تبیین عمق فاجعه بحران آب برپا شده است. با توجه به پتانسیل بالای بازدیدکنندگان نمایشگاه مطبوعات، و مراجعه تمام اقشار و همه گروه‌های سنی، خروجی این غرفه می‌تواند به فرهنگ‌سازی استفاده صحیح از آب و حفظ محیط زیست کمک شایان توجهی بکند.
به گزارش همدان پرس؛ به نقل از کمیته اطلاع رسانی بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات؛ بزرگترین گردهمایی رسانه ای کشور، با حضور طیف وسیعی از موسسات مطبوعاتی، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری ساعت ٩ صبح امروز شنبه ١٦ آبان در مصلای بزرگ تهران گشایش یافت.

امسال حدود ٧٠٠ رسانه در ٩ گروه «عمومی و خانواده، دین و اندیشه، فرهنگی هنری، سیاسی اقتصادی، آموزشی تخصصی، محلی و منطقه ای، موسسات مطبوعاتی، روزنامه ها و خبرگزاری ها و در قالب ٦٠٠ غرفه با شعار «نقد منصفانه، پاسخ مسئولانه» در نمایشگاه مطبوعات حضور دارند.

یکی از نقاط قوت نمایشگاه امسال،‌ نشست های تخصصی،‌ کارگاه های آموزشی و دیگر برنامه های ویژه ای است که به همت ادارات، انجمن ها و برخی رسانه ها برای بازدیدکنندگان تدارک دیده شده است.

برگزاری‌ ٨ نشست تخصصی و  ٥ استارت آپ رسانه ای جذاب از جمله برنامه های دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها است که طی ایام نمایشگاه در محل نشست های جنبی برگزار می شود.

همچنین به همت اداره کل رسانه های خارجی وزارت ارشاد، ٢٢ نماینده از رسانه‌های کشورهای کویت، ایتالیا، عراق، ترکیه، آلمان، روسیه، ژاپن، امریکا، فرانسه،‌ لبنان‌ و چین جهت معرفی رسانه متبوع خود در میزتخصصی بخش بین‌الملل نمایشگاه مطبوعات حضور دارند.

استودیو ویژه شبکه خبر

شبکه خبر سیما با استقرار در غرفه ای ویژه با هدف اطلاع رسانی سریع و گسترده اخبار نمایشگاه بخصوص برنامه ها و رویدادهای جنبی نمایشگاه را پوشش می دهد و روزانه در دو بخش مجزا، ارتباط زنده با نمایشگاه مطبوعات را روی آنتن این شبکه خواهد برد.

به همین منظور استودیوی ویژه ای برای تولید ویژه برنامه های خبری، پوشش نشست‌ها، گفتگو با اهالی رسانه و مدیران مطبوعاتی دایر شده است.

یاد ایام...

انجمن نویسندگان و روزنامه‌نگاران دفاع مقدس غرفه «رسانه و مقاومت» را برپا کرده است. حضور و سخنرانی پیشکسوتان و روزنامه‌نگاران دفاع مقدس، اساتید روزنامه‌نگاری و اعضاء انجمن از ویژه برنامه های این غرفه است؛ همچنین مروری بر فعالیت رسانه‌ها در دوران جنگ تحمیلی و نقش آنها در هشت سال دفاع مقدس در کنار ارائه آرشیوی تماشایی از مطبوعات دهه شصت از دیگر برنامه های غرفه مذکور است.

اسناد مطبوعاتی از دیروز تا امروز

سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از متولیان اصلی حوزه های کتاب، سند، کتابداری و مطالعه، ظرفیت های بسیاری نیز در عرصه مطبوعات کشور دارد. برخی از این ظرفیت ها که شاکله بخش غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نمایشگاه مطبوعات است، شامل ارائه اسناد مطبوعاتی و مطبوعات قدیمی، کتاب های مرتبط با تاریخ مطبوعات و نشریات سازمانی است. مرور تاریخ معاصر با محوریت مطبوعات، و نگاهی گذرا به مطبوعات قدیمی از جمله جذابیت های این غرفه است.

بازدیدکنندگان می توانند از طریق رایانه های موجود در غرفه به مطبوعات قدیمی اسکن شده عصر قاجار و پهلوی دسترسی پیدا کنند.

چهره ها و تجربه ها

سفر به دنیای جذاب ارتباطات و صید مروارید های تجربه و تخصص در غرفه جدیدی با عنوان «چهره ها و تجربه ها» در نمایشگاه مطبوعات امسال برپا شده؛ این غرفه با حضور پیشکسوتان رسانه ای در راستای قدردانی و استفاده از تجربیات آنها بنا شده و در طول برپایی نمایشگاه برنامه هایی را نیز تدارک دیده که از آن جمله حضور روزانه دو استاد ارتباطات و گفتگو با علاقمندان و اصحاب رسانه است. لذت دانایی و تجربه شیرین روزنامه نگاری و مفاهیم ارتباطی را با خبرگان این حوزه در غرفه یاد شده تجربه کنید.

یک موزه متفاوت

موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان، «موزه مطبوعات ایران» را برای اولین بار در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات برپا کرده است.

برپایی این غرفه پیش زمینه تاسیس موزه مطبوعات ایران است که از سال ١٣٧٤ نسبت به شناسایی، گردآوری، مستندسازی و پژوهش در زمینه مطبوعات ایران از زمان تولد آن در دوره قاجار تاکنون اقدام شده است.

نمونه‌ای از فرازهای تاریخی مطبوعات ایران، یافته‌های آماری، یافته‌های پژوهشی در حوزه مطبوعات، نخستین قانون مطبوعات ایران و سیر تحولات تاریخی مطبوعات ایران را همراه با جاذبه‌های نمایشگاهی در غرفه موزه مطبوعات ایران ببینید.

همه برای محیط زیست

این غرفه توسط ماهنامه دوزبانه «چهارفصل» و با هدف تبیین عمق فاجعه بحران آب برپا شده است. با توجه به پتانسیل بالای بازدیدکنندگان نمایشگاه مطبوعات، و مراجعه تمام اقشار و همه گروه‌های سنی، خروجی این غرفه می‌تواند به فرهنگ‌سازی استفاده صحیح از آب و حفظ محیط زیست کمک شایان توجهی بکند.

طراحی ویژه و زیبای این غرفه بر اساس بحران آب بوده که هر بیننده ای را به تامل وا می دارد.

نمایشگاه عکس ایران و ١+٥

انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران با حضوری متفاوت در نمایشگاه امسال، اقدام برپایی نمایشگاه عکس ١+٥ کرده است. این نمایشگاه شامل ١٠٠ عکس برگزیده از ١٩ عکاس مطبوعاتی ایران است که در دو سال گذشته و در مذاکرات ایران و ١+٥ حضور داشتند.

ایستگاه طنز و کارتون

ماهنامه خط خطی، امسال علاوه بر فعالیت های ویژه نشریه خود به عنوان رسانه تخصصی حوزه طنز و کارتون، از ظرفیت نمایشگاه مطبوعات و بازدیدکنندگان متنوعش، برای برخوردی متفاوت با مسائل سیاسی – اجتماعی از دریچه طنز و کارتون استفاده کرده و هواپیمای متفاوتی را برای فرود در نمایشگاه طراحی کرده تا مسافرانی که مسیر لبخند را انتخاب کرده اند به مقصد برساند. کاریکاتور چهره های محبوب کشور، در کنار ایستگاه طراحی زنده، ملاقات با طنزپردازان، نمایشگاه کارتون و ...از جمله برنامه های ویژه ایستگاه طنز و کارتون است.

ایثار و مقاومت

غرفه خانه فرهنگ ایثار و مقاومت وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امسال هم با برنامه های متعدد و متنوعی در نمایشگاه مطبوعات، پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

برنامه های این غرفه حول سه محور انجام می‌شود؛ محور اول شامل گفت‌وگو با جامعه مطبوعاتی و رسانه‌ای کشور در خصوص فرهنگ ایثار، محور دوم برگزاری مجموعه نشست‌های تخصصی در حوزه ایثار و رسانه و محور سوم شامل بیان خاطرات مرتبط با رسانه و ایثار توسط خبرنگاران و مردم است.

مردم و اصحاب رسانه می‌توانند با حضور در این غرفه خاطرات خود را با موضوع فرهنگ ایثار و شهادت بیان کنند تا در سومین جلد «نخستین کتاب مردمی جهان» منتشر شود.

برترین‌های ٩٣ در قاب تصویر

انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران، عکس های برگزیده جشنواره عکسان مطبوعاتی را در حوزه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و بین الملل در قالب ٦٠ تابلو در معرض دید بازدیدکنندگان بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات گذاشته است.

در این نمایشگاه عکس تلاش شده است عکس‌های منتخب عکاسان حرفه ای کشور مربوط به رویدادهای سال ٩٣ به تصویر کشیده شود تا بازدیدکنندگان تاریخ را به روایت عکس مرور کنند.

افتتاح رسمی نمایشگاه با حضور رییس جمهور

مراسم افتتاح رسمی نمایشگاه، صبح روز یکشنبه ١٧ آبان و با حضور دکتر روحانی، رییس جمهور محترم و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود. در این مراسم قرار است رییس جمهور با حضور در میان اصحاب رسانه از نزدیک با آنها دیدار و گفتگو کند.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان

همدان

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir