اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَى الاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِناَّئِكَ عَلَيْكَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ [اَبَداً] ما بَقيتُ وَ بَقِىَ اللَّيْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِيارَتِكُمْ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  6173تاریخ انتشار:  2 آذر 1393 - 11:48
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » همایش سرمایه گذاری
گزارش

 ماندگاری سرمايه در همدان مهم تر از جذب سرمايه گذار

با روی كار آمدن دولت تدبير و اميد و ميراثي از پروژه هاي ناتمام عمراني و زير ساختي در كشور که از دولت قبل باقي مانده بود سبب شد رويكردهاي اقتصادي دولت با توجه به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتي از سوي مقام معظم رهبري و كمبود منابع به سويي برود كه در كشور شاهد باور واقعي بخشیدن به بخش خصوصي و سرمایه‌هایی داخلي باشیم.
به گزارش همدان پرس؛ به اعتقاد كارشناسان اقتصادی ماندگاری سرمايه در همدان مهمتر از جذب سرمايه گذار است و همین امر سبب شده مردمان هگمتانه که در ماه اخیر میزبان سرمایه گذاران داخلی و خارجی بودند در انتظار تحول اقتصادی در اين ديار نشسته اند.

با روی كار آمدن دولت تدبير و اميد و ميراثي از پروژه هاي ناتمام عمراني و زير ساختي در كشور که از دولت قبل باقي مانده بود سبب شد رويكردهاي اقتصادي دولت با توجه به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتي از سوي مقام معظم رهبري و كمبود منابع به سويي برود كه در كشور شاهد باور واقعي بخشیدن به بخش خصوصي و سرمایه‌هایی داخلي باشیم.

از همین نظر همدان كه ظرفيت بالايي در بخش گردشگري دارد اين بخش را به عنوان يكي از اولویت‌های توسعه به طوري جدي مورد توجه قرار داده و با تغيير سكان داري اين نهاد در همدان خواستار  تحول جدي در اين بخش است.

هر چند اين درخواست با توجه به كم بودن زير ساخت‌ها و غفلت‌های گذشته راه درازي در پيش رو دارد اما می‌توان از كلنگ زني مجموعه هايپر استار كه در اطراف خود نيازهايي اقامتي و تفريحي را در همدان برآورده می‌کند و تغييرات قابل تقدير در سراب‌های شهرستان نهاوند از رويدادهاي اين حوزه نام برد كه آينده اي روشن را در اين حوزه نويد می‌دهد.

اما كمبود منابع مالي و عدم تحقق بودجه‌های ملي يكي از مشكلات سالهاي اخير بوده و اين امر خود دليلي براي ديده شدن بخش خصوصي در كشور و ظرفیت‌های آن شده که براي چاره جويي در خصوص پايان پروژه هاي نيمه كاره اين امر، استان همدان چند ماهي است به دنبال دعوت از سرمايه گذاران مختلف از داخل و خارج رفته و اين امر در هفته گذشته با برگزاري همايش سرمايه گذاري به وقوع پيوست و اينك انتظارات و نگاه به دستاوردهاي آن معطوف شده است.

صنعت کارخانه صنایع
در همین خصوص استاندار همدان با اشاره به اينكه استان همدان استعدادهاي فراواني در زمینه‌های مختلف دارد و می‌تواند مسير توسعه و پيشرفت را سريع طي كند، در خصوص موانع سرمايه گذاري در همدان عنوان كرد: در همدان مانع جدي براي سرمايه گذاري وجود ندارد اما بايد ظرفیت‌هایمان را بهتر به سرمايه گذاران بشناسانيم تا آن‌ها جذب شوند.

محمد ناصر نيكبخت افزود: سرمايه گذاران را بايد مجاب كنيم كه امنيت اقتصادي در اين استان بالاست تا رغبت پيدا كنند به همدان بيايند.

هيچ مانعي براي سرمايه گذاران وجود ندارد
وي با تاكيد براينكه در ساليان گذشته قدري مشكلات و موانع براي سرمايه گذاري وجود داشته كه خوشبختانه چند سالي است هيچ مانعي براي سرمايه گذاران وجود ندارد، اذعان داشت: موانع مختصري به لحاظ مسائل فرهنگي سد راه سرمايه گذاران هست كه آن هم چندان جدي نيست و برطرف خواهد شد.

وي افزود: در حال حاضر استان آمادگي دارد تا هرگونه كمكي كه نياز هست به سرمايه گذاران داشته باشد که به همين منظور در كنار برنامه‌ها، پنجره واحد اقتصادي استان در همایش سرمايه گذاري افتتاح شد تا مراحل كار به سرعت انجام پذيرد.

استاندار همدان با تاكيد براينكه در اين پنجره واحد نمايندگان همه دستگاه‌های مرتبط حضور دارند و از مرحله اول تا آخر با زمان بندي مناسب و سرعت عمل كارها انجام خواهد شد، عنوان كرد: شخصاً در مورد سرمايه گذاران از بدو گرفتن جواز تاسيس تا حصول نتيجه پيگير كار سرمايه گذار خواهم بود و ذره اي بي تفاوت نخواهم بود.

وي ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر سازمان يا ارگاني نداريم كه سد راه سرمايه گذاري در استان باشد و همه دستگاه‌ها با آمادگي كامل پذيراي سرمايه گذاران هستند.

استاندار همدان با اشاره به اينكه انتظار می‌رود كه دستگاه‌های مرتبط در رابطه با بحث سرمايه گذاران سرعت عمل بيشتري به خرج دهند چراکه دستگاه كارشكن دراستان نداريم، بيان داشت: انتظارم از همه دستگاه و مديران اين است كه با توجه به فضاي پيش آمده در استان قدري بيشتر كار كنند و به فرآيند كارها سرعت ببخشند.

نيكبخت با بیان اینکه در اين زمينه در يك سال گذشته خيلي كار کرده‌ایم و روزي كه من به استان همدان آمدم 600 واحد توليدي استان تعطيل بود که با پيگيري صورت گرفته اكثر آن‌ها مجدد راه اندازي شد، گفت: با همكاري بانک‌های عامل تكليف بسياري از معوقات بانكي مشخص شد و 95 درصد اين معوقات با همان سود اوليه در پنج سال براي سرمايه گذار تقسيط شد و بسياري از افرادي كه بيكار شده بودند به كار بازگشتند که صيانت از اشتغال موجود استان وظيفه اصلي همه مسئولين است.

نيكبخت افزود: همدان به عنوان اولين شهر دنيا، شهري شناخته است اما ما براي آنكه بتوانيم ظرفیت‌های موجود در اين شهر را بيشتر به مردم دنيا معرفي كنيم بايد برنامه مدون و مشخصي داشته باشيم و از همه ظرفیت‌ها بهره ببريم و بايد بتوانيم از ظرفيت رسانه‌ها حداكثر بهره را ببريم.

ارامگاه بوعلي
استاندار همدان با تاكيد براينكه همدان بايد مقصد اصلي گردشگري باشد چون اين ظرفيت و توان را دارد، افزود: بنابراين از هر وسيله اي كه بتوان باید براي معرفي همدان استفاده كرد و ظرفيت و استعدادهاي موجود در همدان هديه اي براي سرمايه گذاران است.

نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي نيز  استفاده از توانایی‌های بخش خصوصي را  رمز توسعه استان همدان اعلام کرد.

امير خجسته با اشاره به اينكه مديران استان بايد به اين نکته برسند که رمز موفقيت و توسعه استان همدان استفاده از ظرفيت و توانمندي بخش خصوصي است، گفت: در شرايط فعلي دولت توان سرمايه‌گذاري در استان‌ها را ندارد و باید از سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي استفاده کنيم.

وي با بيان اينکه در گذشته استفاده خوبي از شرايط مساعد توسعه در استان صورت نگرفته است، اذعان داشت: در ماه‌هاي گذشته نزديک به چهار هزار ميليارد تومان سرمايه بخش خصوصي وارد استان شده که نشان از ظرفيت بالاي استان براي سرمايه‌گذاري دارد.

وي تاکيد کرد: شرايط همدان براي سرمايه‌گذاري بکر بوده و زيرساخت‌هاي لازم براي همکاري با سرمايه‌گذاران فراهم شده و از طرف ديگر بانک‌هاي استان نيز همکاري و تعامل مناسبي با بخش خصوصي دارند.

امنيت اقتصادي و سرمايه‌گذاري در همدان ايجاد شده است
نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس عنوان کرد: خوشبختانه موانع در برابر سرمايه‌گذاران برداشته مي‌شود و سرمايه‌گذاران در اين زمينه نگراني نداشته باشند چراکه امنيت اقتصادي و سرمايه‌گذاري در همدان ايجاد شده است.

وي با اشاره به اينکه برخي از کارشناسان رده مياني دستگاه‌ها در برابر سرمايه‌گذاران تنش ايجاد مي‌کنند، گفت: هر يک از مديران و کارشناسان در برابر سرمايه‌گذاران مانع‌تراشي کنند، با آن‌ها برخورد مي‌شود.

خجسته تاکيد کرد: مجمع نمايندگان استان همدان به دور از حاشيه و تنش، با همدلي به دنبال توسعه استان هستند و در اين بين به مدير ارشد استان همدان کمک مي‌کنند.

وي با بيان اينکه سرمايه‌گذاري بخش خصوصي منجر به توليد و ايجاد اشتغال مي‌شود، گفت: در استان همدان مديران و کساني که به دنبال سهم‌خواهي از سرمايه‌گذارن باشند، نداريم.

نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس عنوان کرد: افق روشني براي جذب سرمايه‌گذار بخش خصوصي در استان همدان ايجاد شده و فضا براي جذب سرمايه‌گذاران فراهم شده است.

معاون عمراني استاندار نيز معتقد است: دولت براي پيشبرد بهينه پروژه‌ها اقدام به اولويت‌بندي طرح‌هاي عمراني براساس پيشرفت فيزيکي کرده و اعتبار نيز بر اين اساس به پروژه‎ها تخصيص مي‌يابد.

محمود رضا عراقي عنوان کرد: براين اساس پروژه‌هاي با پيشرفت فيزيکي بالاي 80 درصد در اولويت تخصيص اعتبار از سوي دولت قرار گرفته‎اند و دولت از اين طريق به دنبال بهره‎برداري تدريجي و اصولي از پروژه‎هاي عمراني است.

وي تنها راه اجراي پروژه‌هاي عمراني را جذب سرمايه‎گذار بخش خصوصي دانست و گفت: يکي از سياست‎هاي دولت جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي براي اجراي پروژه‎هاي عمراني است که در اقتصاد مقاومتي نيز بر بهره‎گيري از توان بخش خصوصي تاکيد شده است.

وي گفت: تمامي کشورهاي دنيا ارتباط با بخش خصوصي را در اولويت قرار داده و از ظرفيت آن‌ها براي اجراي پروژه‎ها استفاده مي‌کنند.

معاون عمراني استاندار همدان عنوان کرد: اگر بخواهيم پروژه‎هاي استان را اجرايي کرده و اشتغال ايجاد کنيم بايد با سرمايه‎گذاران داخلي و خارجي ارتباط ايجاد کرده و توانمندي آن‌ها را به درستي و اصولي استفاده کرد.

معاون سازمان توسعه تجارت استان همدان نيز گفت: بايد بر اساس برنامه‌هاي بالادستي و بلندمدت همچون چشم‌انداز 20 ساله بايد در راستاي جذب سرمايه‌گذار خارجي کوشا باشيم.

سیدباقر حسینی سرمايه‌گذاري خارجي را در رونق صنايع توليدي، ايجاد اشتغال، ارزش‌افزوده و انتقال فناوري تأثيرگذار دانست و افزود: فراهم کردن سرمايه‌هاي خارجي در داخل کشور مي‌تواند در افزايش درآمد مردم، کاهش بيکاري و تورم موثر باشد.

سرمايه‌گذاري خارجي نياز امروز همدان
معاون سازمان توسعه تجارت استان همدان نيز با بيان اينکه با جذب سرمايه‌گذاران خارجي رقابت در بازار افزايش يافته و به بالا رفتن کيفيت کالا منجر مي‌شود، اذعان داشت: سرمايه‌گذاري خارجي نياز امروز همدان بوده و بايد از همايش فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري به خوبي در اين زمينه استفاده کرد.

سيدباقر حسيني با تأکيد بر اينکه بايد با ايجاد تحرکاتي زمينه را براي افزايش جذب سرمايه‌گذاري خارجي فراهم کنيم، افزود: موانع فرهنگي و سياسي، بي ثباتي ارزش پول ملّي و نبود امنيت اقتصادي در سال‌هاي گذشته از ديگر مشکلات و موانع موجود بر سر راه سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي است.

هر چند هنوز نتايج همايش سرمايه گذاري در استان به طور ريز اعلام نشده است اما مسئولان از انعقاد 13تفاهم در بخش گردشگری، 17 تفاهم در بخش کشاورزی، شش تفاهم در بخش عمران و صنعت ساختمان، شش تفاهم در بخش صنعت، معدن و تجارت، شش قرارداد قطعی در زمینه صنعت و تجارت بین همدان و کردستان، صدور 30 فقره مجوز تاسيس در بخش کشاورزی، چهار فقره در بخش صنعت و سه فقره در بخش گردشگری به ارزش 525 ميليارد تومان خبرداده اند.

آنچه كه در قانون تجارت اهمیت دارد بازگشت سرمايه و امنيت آن است تا جايي كه اين دو مرحله سخت تر از آوردن سرمايه است، از اين رو بايد همه نهادها در استان  با همدلي زمينه باقي ماندن سرمايه گذاری‌ها را در استان فراهم كنند و از سوي ديگر انتظارات نيز در اين بخش واقع بينانه باشد چرا كه همه صاحب نظران اقتصادي در همدان معتقدند سرمايه گذاری‌ها زمان بر بوده و آثار آن حتي ممكن است در دولت‌های آينده در همدان ديده شود، پس نمی‌توان حل مشكلاتي چون بيكاري و پايان سريع پروژه هاي عمراني كه پيشرفت چنداني نداشته‌اند را در مدت زمان كوتاهي متصور بود.

در روزهاي اخير آنچه كه در بين مردم همدان مشهود به نظر مي رسيد ايجاد اميد براي حل مشكل بيكاري است كه اميد مي رود با همت واقعي بتوان تحول اقتصادي در  استان همدان را  محقق كرد.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان

همدان

, سرمايه

سرمايه

, دولت

دولت

, تدبير و اميد

تدبير و اميد

, سرمايه‌گذاري

سرمايه‌گذاري

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir