پايگاه خبری تحليلی همدان پرس، نخستين پايگاه خبری در عرصه اطلاع رسانی استان همدان / همدان پرس، رسانه شماست/از سرويس های فرهنگ، ورزش، مجلس، حماسه و عکس بازديد نماييد/نقطه نظرات و پيشنهادهاي خود را از طريق بخش تماس با ما ارسال نماييد. ذکرایام هفته: شنبه یارب العالمین/ یکشنبه یاذوالجلال والاکرام / دوشنبه یاقاضی الحاجات/ سه شنبه یا ارحم الراحمین / چهارشنبه یاحی یاقیوم / پنجشنبه لااله الاالله الملک الحق المبین / جمعه اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم/ هرروزصدصلوات
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  16606تاریخ انتشار:  17 اردیبهشت 1399 - 12:29
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » شهر و شورا
آنچه در دیدار مدیریت شهری با استاندار همدان مطرح شد؛

 در حوزه سرمایه‌گذاری عقب هستیم/شوراها با دوسوم اختیارات فعالیت می‌کنند/شهرداری با بحران اقتصادی مواجه است

البته این نگاه بلند در خارج استان هم نسبت به استان و شهر همدان وجود دارد؛ از این‌رو رسالت تمامی مسئولان استان و شهر همدان سنگین است و باید بتوانیم متناسب مسئولان و تصمیم‌سازان در راستای پیشبرد برنامه‌هایی در شأن و جایگاه همدان، حرکت کنیم؛ زیرا هم حق مردم است و هم تاریخ و تمدن همدان، این وظیفه را بر دوش ما گذاشته که بهتر از گذشته باشیم.
به گزارش همدان پرس؛ به مناسبت هفته شوراها، دیدار صمیمی استاندار با رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار همدان رقم خورد تا بخشی از دغدغه‌های مدیریت‌شهری همدان به مدیریت ارشد استان انعکاس داده شود. 

در این بین رئیس شورای شهر ضمن بیان مختصری از عملکرد شورای پنجم، از استاندار همدان به منظور تایید این نهاد مردمی درخواست کرد تا در صحن شورا حضور یابد که استاندار نیز به‌منظور طرح مباحث کارشناسی‌تر و مفصل‌تر با هدف رفع دغدغه‌های نمایندگان پارلمان‌شهری همدان، این دعوت را پذیرفت.

استاندار همدان در این دیدار صمیمی با اعضای شورای شهر و شهردار همدان گفت: وجود شوراها نشأت گرفته از یکی از مترقی‌ترین اصول قانون اساسی بوده که پایه و اساس شکل‌گیری و تداوم انقلاب بر محور جمهوریت نظام است؛ از این‌رو شکل‌گیری شوراها و انتخاب نخبگان و تصمیم‌سازان کشور به صورت مستقیم از طریق رأی مردم، نماد مردم‎سالاری دینی محسوب می‌شود.

رسالت مسئولان همدانی سنگین است
وی افزود: البته این نگاه بلند در خارج استان هم نسبت به استان و شهر همدان وجود دارد؛ از این‌رو رسالت تمامی مسئولان استان و شهر همدان سنگین است و باید بتوانیم متناسب مسئولان و تصمیم‌سازان در راستای پیشبرد برنامه‌هایی در شأن و جایگاه همدان، حرکت کنیم؛ زیرا هم حق مردم است و هم تاریخ و تمدن همدان، این وظیفه را بر دوش ما گذاشته که بهتر از گذشته باشیم و تاریخ را به‌روز کنیم.

شاهرخی با تأکید بر اینکه باید شوراها را به‌منظور رسیدن به اهداف مقدس‌شان کمک دهیم؛ بیان کرد: بدون تعارف بر اساس شناخت من، چهره‌های نخبه‌ای در شورای شهر همدان حضور دارند که نشان‌دهنده انتخاب درست مردم است.

وی با تأکید بر اینکه شوراها درگردهمایی‌ها به‌منظور تصمیم‌گیری برای شهر و شهروندان و توسعه استان، باید بر اساس همدلی و وفاق عمل کنند؛ افزود: همگان باید ضمن ترسیم مسیر صحیح، اهداف والا با محوریت مردم را مدنظر داشته باشیم و به خاطر اختلاف سلیقه جزئی، فکری و سیاسی، اهداف کلان به عقب رانده نشود.

استاندار همدان با بیان اینکه نباید برای مدیریت امور شهری صرفاً نگاه‌مان به جیب مردم باشد، اظهار کرد: افزایش هزینه‌های عوارض، رکود ایجاد می‌کند؛ از این‌رو توفیق در وصول مطالبات، کمتر می‌شود و دیوار بی‌اعتمادی بین مردم هم بیشتر می‌شود. البته در حد طبیعی و به تشخیص شورا و مدیران شهری، مردم باید هزینه شهرنشینی را پرداخت کنند.شاهرخی در ادامه به‌عنوان کارشناس امور شهرداری که هم در حوزه اجرا و هم در حوزه ستادی به‌منظور تدوین قوانین و مقررات ورود پیدا کرده، معتقد است: فکر و اندیشه در شهرداری همراه با حرکت بر مبنای اصول و چارچوب‌های علمی، توفیقات را حاصل می‌کند.

شاهرخی با تأکید بر اینکه به‌منظور اجرای پروژه‌های بزرگ، میلیاردی و تاثیرگذار در شهر حتماً باید نگاه‌مان به جذب سرمایه‌گذار باشد؛ ادامه داد: فرصتهای سرمایه‌گذاری در استان و شهر همدان وجود دارد و اصلا راه دیگری نیست. 


وی معتقد است: تکمیل طرح‌های شهری با اتکا بر جیب مردم و دولت منطقی نیست؛ در حالی‌که باید بسترسازی‌های مناسب برای ورود سرمایه‌گذار بخش خصوصی فراهم شود.


استاندار در ادامه با بیان اینکه متأسفانه در حوزه سرمایه‌گذاری عقب هستیم، گفت: مدیری که ریسک‌پذیر نباشد، کارآیی برای استان همدان نخواهد داشت و تأکید دارم مدیر، شخصی است که خود را با شجاعت و جسارت، وقفِ خدمت به مردم کند.

در حوزه سرمایه‌گذاری عقب هستیم
وی افزود: اگر شهردار و یا عضو شورای شهر همدان بودم، ضمن ارائه زمین و پروانه رایگان و انجام امور درست، در مقابل دستگاه‌های نظارتی می‌ایستادم تا شاهد ایجاد پارک، تفریحگاه و اجرای پروژه‌های مشارکتی عمرانی در سطح شهر باشیم.

شاهرخی با اشاره به بلاتکلیفی 6 ساله پروژه سرمایه‌گذاری عصر طلایی، گفت: در این زمینه دنبال مقصر نیستم؛ اما این پروژه 5 هزار میلیارد تومانی در وسعت ۳۰۰ هزار مترمربع قابل توجه است که مبلمان شهری، تفریح و گردشگری و اشتغال را به دنبال خواهد داشت و باید موانع آن را از پیش‌رو برداریم؛ زیرا این مهم، ماندگار خواهد ماند.

وی با تأکید بر اینکه انتظار می‌رود ۵ تا ۶ پروژه ماندگار با مشارکت سرمایه‌گذار در شورای پنجم تعریف شود، اظهار کرد: رمز موفقیت، تحرک و نشاط شهر این مهم خواهد بود که توانمان را صرف بسترسازی بخش خصوصی کنیم، زیرا به‌عنوان متولیان شهر باید پاسخگوی مردم باشید؛ البته فرصت کمی از عمر شورای پنجم باقی‌مانده که شاید کارهای بزرگی را انجام دهیم و در این مسیر، قطعاً هر مدیری، مدیریت‌شهری را همراهی نکند، اجازه حضور در استان را نخواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به فرصت‎‌های موجود در شهر همدان، گفت: باغ ميوه همدان که چندین سال پیش به عنوان منطقه ویژه گردشگری همراه با امتیازات ویژه مصوب شد، که امروز تمامی واگذاری‌ها به جزو موارد احداث شده، لغو شدند؛ از این‌رو انتظار می‌رود با به‌کارگیری مشاور، نسبت به ارائه طرح مناسب به‌منظور اجرای اقدامات زیرساختی از جمله هتل، شهربازی و... در این منطقه اقدام شود.

سرمایه‌گذاران قصد غارت همدان را ندارند
وی با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاران قصد غارت همدان را ندارند، عنوان کرد: حسادت به سود سرمایه‌گذاران منطقی نیست؛ زیرا علاوه بر سوددهی برای سرمایه‌گذار، عواید خوبی هم نصیب شهر خواهد شد.

استاندار همچنین با اشاره به اینکه 2 سال پیش حدود ۲۴۰ هکتار زمین از اراضی ملی واقع در سد اکباتان به شهرداری اعطا شد تا زیرساخت‌های لازم را برای ورود سرمایه‌گذار به‌منظور ایجاد تأسیسات گردشگری فراهم کند؛ عنوان کرد: ممکن است این اقدام با خدمات شهری سازگار نباشد؛ اما در حوزه تقویت اقتصاد شهری تأثیرگذار خواهد بود.

شاهرخی ادامه داد: کار شهرداری تنها رفت‌وروب و جدول‌گذاری نیست و این مهم می‌تواند به صورت روزانه توسط شهردار مناطق صورت پذیرد؛ اما باید کارهای کلان در شهر انجام شود. البته پروژه‌های خوبی در استان و شهر همدان داریم که شرایط استان و شهر همدان را در شرایط استثنایی قرار داده است.وی با تأکید بر اینکه باید برای حفظ سرمایه‌های شهر و مسائل زیست‌محیطی، برنامه داشته باشیم تا از این مهم برای شهر و شهروندان بهره ببریم؛ گفت: شورا و شهرداری حتماً باید در این حوزه، مطالبه‌گر باشند.

استاندار همدان با بیان اینکه طرح جامع شهر همدان در قالب اصول علمی و مهندسی در حال تکمیل است؛ افزود: نادیده گرفتن این مباحث در سطح شهر، قابل‌قبول نیست و باید کاربری‌ها بیش از اینها، حفاظت و حراست شود.

تأکید بر حفاظت و حراست از کاربری‌ها
وی افزود: بر اساس دستورالعمل کشوری، باید کمیته برخورد با تخلفات تشکیل شود و در این بین، با اعضای متخلف ماده ۱۰۰ هم برخورد شود؛ زیرا این کمیسیون، قتلگاه ضوابط شهرسازی نیست؛ از این‌رو در صورت مشاهد هر گونه تخلف ساختمانی، باید هر چه سریعتر تخریب شود و چنانچه مغایر با اصول شهرسازی نیست، مطابق قانون نسبت به جریمه و... اقدام شود.

شاهرخی ادامه داد: حفاظت از باغ‌های همدان که این مناطق سبز در شهر قزوین ثبت ملی می‌شوند، از ضروریات است؛ از این‌رو اگر قانون مانع کار بوده، دنبال اصلاح قانون باشید تا سرمایه‌ها نابود نشود؛ زیرا در این صورت به مرور شاهد تبدیل شدن کامل باغ‌ها به بافت شهری خواهیم بود.

استاندار همدان خطاب به شهردار بر نظارت مستمر نسبت به ساخت‌وسازهای غیرقانونی تأکید کرد و گفت: مسئولیت حریم شهر بر عهده شهرداری است که باید تقویت شود؛ اما باید نسبت به تشکیل اکیپ قوی برای جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرقانونی در شهر اقدام شود، زیرا تبعات اجتماعی پس از آن، غیرقابل جبران است. از سوی دیگر کمیسیون ماده 5 هم در برخی مناطق شهر که امکان تراکم و ارتفاع وجود دارد، سخت‌گیری نکند.

استاندار همدان افزود: همدان شهر قیمتی و ارزشی است که دستکاری در برخی نقاط شهر، لکه سیاه‌ای در تاریخ خدمت ما باقی خواهد ماند. 

شاهرخی با قدردانی از حضور مسئولانه شهردار و شورای شهر به‌منظور مبارزه با ویروس کرونا، گفت: همکاری و کمک مومنانه و مشارکت مدیریت‌شهری همدان در راستای تنظیف و پاکسازی شهر و اجرای تمامی مصوبات با محوریت مدیریت‌شهری، قابل‌قبول است.

رئیس شورای شهر همدان نیز در این نشست صمیمی ضمن قدردانی از همراهی معاون عمرانی استاندار، فرماندار همدان و مديرکل دفتر امور شهري و شوراهای استانداری با حوزه شوراها، گفت: شوراها به عنوان یکی از ارکان اداره کشور شکل گرفته‌اند و در فصول مختلف قانون اساسی به آن پرداخته شده است؛ اما خانواده ۱۱۰ هزار نفری شوراهای شهر و روستا به‌رغم گذشت ۵ سال از فعالیت‌شان، همچنان با دوسوم اختیارات کار می‌کنند.

شوراها با دوسوم اختیارات فعالیت می‌کنند
کامران گردان افزود: اما شورای شهر همدان تلاش کرده تا قانون را به بهترین شکل ممکن اجرایی کند که مصوبات، طرح‌ها و لوایح تأثیرگذاری هم داشته است و همزمان با بومی‌سازی مباحث کلان کشوری، هم‌پای شورای عالی استان‌ها قدم برمی‌داریم.

وی اظهار کرد: به‎رغم وجود سلیقه‌های مختلف در شورای پنجم، با ایجاد جوی آرام برای خدمت به مردم، از هیچگونه تلاشی دریغ نکرده‌ایم.

رئیس شورای شهر از برگزاری 92 مورد صحن شورا در سال 98 همراه با 303 مورد آرای صادره، خبر داد و گفت: بر اساس نظریه هیأت تطبیق پس از رفع نواقص و ابهام و تکمیل مدارک، ۸۸ درصد آرای مصوب شورای شهر همدان مورد تأیید قرار گرفته‌اند و تنها 12 درصد آن مغایر با قانون و خارج از اختیارات شورا اعلام شده است.

گردان در ادامه رایگان شدن عوارض پروانه ساختمانی در مناطق توانمندسازی شهر تا دو و نیم طبقه به‌منظور جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز و رعایت ضوابط شهرسازی؛ رایگان ماندن عوارض ساخت هتل‌ها؛ حذف بندهای اجحاف‌آمیز نسبت به حقوق شهروندان در قراردادهای شهرداری؛ ایجاد رابطه تعاملی با مدیران خدمات‌رسان و تحقق نسبی مدیریت یکپارچه شهری و همچنین تصویب بسته تشویقی تأثیرگذار در حوزه سرمایه‌گذاری‌های بیش از ۵۰ هزار مترمربع را از مهمترین مصوبات و تصمیم‌گیری های تأثیرگذار شورای شهر برشمرد.

وی همچنین تقویت زیرساخت‌های گردشگری در شهر؛ افزایش جاذبه‌های گردشگری مصنوعی مانند تلاش در راستای احداث خانه‌های بوم‌گردی، پیاده‌راه‌سازی‌ها و آرام‌سازی بلوار ارم و اقدامات تأثیرگذار فرهنگی و اجتماعی در راستای ایجاد نشاط اجتماعی و تلاش در اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت همراه با حمایت‌های مادی و معنوی را از دیگر مصوبات و تصمیم‌گیری‌های تأثیرگذار شورای شهر همدان اعلام کرد.

رئیس شورای شهر همدان تأکید کرد: توسعه فرهنگ کارآفرینی و زیرساخت‌های فناوری، طرح‌های سما «ساماندهی و مناسب‌سازی اماکن و فضاهای شهری»، فکه «فرهنگسرای کسب‌وکار و کارآفرینی شهر همدان»، بهنام «برند همدانی، نماد افتخار ملی» و شهاب «شفافيت شوراي شهر و شهرداري همدان؛ ابزار بهره‌‌وري»، ایجاد تعامل با ذینفعان شهر (مردم) با ایجاد شورای اجتماعی محلات، شهر هوشمند، انتخاب شهروند برگزیده، توسعه متوزان منابع و امکانات در تمامی مناطق شهر و حرکت به سمت شهر انسان‌محور از ویژگی‌های منحصربه‌فرد، خلاقانه و مبتکرانه شورای پنجم است که به‌عنوان برند ملی و به صورت ویژه مورد پیگیری و بررسی قرار گرفته‌اند.

گردان در پایان با اشاره به کارنامه قابل دفاع شورا و شهرداری همدان در حوزه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به‌منظور حمایت از سلامت و رفاه مردم و شهر، گفت: به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان شهری از زحمات ارزنده و تاثیرگذار استاندار و ستاد مقابله با کرونا به ویژه مدافعان سلامت به‌منظور کنترل شیوع این ویروس منحوس در استان، قدردانی می‌کنیم؛ اما همچنان اعتقاد داریم که اگر اجازه تصمیم‌گیری در سطح استان اجرایی شود، وضعیت بسیار بهتری خواهیم داشت.

درخواست‌های رئیس شورا از استاندار
وی همچنین خطاب به استاندار گفت: با الحاق 3 روستا به شهر همدان بدون برنامه‌ریزی، ضرر بزرگی را شاهد خواهیم بود؛ زیرا ساخت‌وسازهای غیرمجاز به شدت آغاز شده است که شهرداری به تنهایی قادر به کنترل آن نیست.

رئیس شورای شهر همدان همچنین از عدم پرداخت حدود 2 سال درآمد حاصل از اخذ جرایم ماده 23 به شهرداری خبر داد و ابراز امیدواری کرد: در راستای توسعه شهر همدان، این مهم مورد پیگیری قرار گیرد.

وی خطاب به استاندار، تحقق وعده استاندار وقت برای تکمیل تقاطع غیرهمسطح سردار شهید همدانی را درخواست کرد.

شهرداری با بحران اقتصادی مواجه است
شهردار همدان نیز در این نشست گفت: متأسفانه این شهرداری از ابتدای دوره مدیریت بنده (اواخر سال ۹۶) با بحران‌های اقتصادی مواجه بوده که مسائل اجرایی را تحت‌الشعاع قرار داده است. 

عباس صوفی افزود: همت مجموعه شهرداری بر این بود تا امور شهر را با برنامه‌ریزی‌های مدون همراه با اعمال سیاست‌های شورای شهر و استانداری پیش بگیرد. البته اقدامات انجام شده، رضایت‌بخش نیست؛ اما نسبت به شرایط اقتصادی، روند مناسبی داشته است.

وی با اشاره به اینکه شاید مدیریت‌شهری همدان در بحث اجرا با اختلاف نظر همراه باشد؛ اما همواره شورای شهر و استانداری حامی ما بوده‌اند؛ اظهار کرد: سیاست‌ اصلی شهرداری، کسب رضایت‌مندی شهروندان است.

صوفی معتقد است: ظرفیت همدان در تمامی حوزه‌ها وصف‌ناپذیر است؛ اما مباحث اقتصادی، این مجموعه را درگیر کرده که تلاش می‌کنیم بدون توجه به حاشیه‌ها و مشکلات اقتصادی، امور شهر را در دست بگیریم.

وی با بیان اینکه پروژه‌های بزرگ و کوچک بسیاری در شهر در حال انجام هستند؛ عنوان کرد: بودجه هزار میلیارد تومانی شهرداری همدان نسبت به سال 98 با ۲۵ درصد افزایش همراه است.

صوفی ادامه داد: امسال نیز علی‌رغم بخشنامه بودجه که می‌بایست ۶۰ درصد صرف زینه‌های جاری و ۴۰ درصد نیز صرف هزینه‌های عمرانی شود، برعکس اجرایی خواهد شد و نقطه قوت شورای شهر و شهرداری همدان است.

صوفی با اشاره به حمایت قاطع مدیریت شهری همدان از سرمایه‌گذاران با هدف توسعه شهر، گفت: مباحث درون سازمانی شهرداری در حوزه رفع موانع 2 پروژه بزرگ سرمایه گذاری عصر طلایی و خشنودان به اتمام رسیده است.

شهردار همدان همچنین با تأکید بر رعایت اجرای متوازن پروژه‌های متوسط و کوچک در شهر، اعلام کرد: راه اندازی بیش از 20 مورد نرم‌افزار درون‌سازمانی برای تسهیل امور مردم و همچنین اجرای طرح بایگانی الکترونیکی پرونده های شهرداری در راستای صیانت از اموال مردم و جلوگیری از تخلفات شهری از مهمترین اقدامات فناورانه شهرداری همدان است.

شهردار همدان همچنین با توجه به اینکه بر خلاف پیش بینی ها، حقوق و مزایای نیروی انسانی با ۴۰ درصد افزایش همراه بوده است؛ گفت: اکثر شهرها در این حوزه دچار مشکل هستند؛ اما شهرداری همدان توانسته تمام حقوق قانونی نیروهای انسانی خود را پرداحت کند.

صوفی با اشاره به اقدامات شهرداری همدان در حوزه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، اعلام کرد: تمامی اقدامات بر اساس مصوبه‌های شورا و سیاست‌های ستاد کل مبارزه با ویروس کرونا استان، به نحو احسن انجام شده است و تخفیف‌های خوبی  نیز برای شهروندان نظر گرفته شد.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, دیدار

دیدار

, اعضاشورا

اعضاشورا

, استاندار

استاندار

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir