پايگاه خبری همدان پرس، نخستين رسانه آنلاین استان همدان در عرصه اطلاع رسانی
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهر و شورا
کد مطلب:  22677تاریخ انتشار:  24 مرداد 1402 - 9:26
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » فرهنگ
فرماندار همدان:

 کتابخانه‌های عمومی محیط امن تأمین محتوای فرهنگی هستند

کتابخانه‌های عمومی محیط امن تأمین محتواهای فرهنگی هستند | اینکه مردم از کتاب فاصله بگیرند و در فضای مجازی اوقات خود را سپری کنند اتفاق نامبارکی است که رخ داده است | مرکز آفرینش‌های ادبی کتابخانه شهیدان حجازی یک تجربه موفق است
به گزارش همدان پرس؛فرماندار همدان گفت: کتابخانه‌های عمومی محیط امن تأمین محتواهای فرهنگی هستند.

مسلم مخفی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی یکی از مهمترین شقوق مسائل فرهنگی است، اظهار کرد: اینکه مردم از کتاب فاصله بگیرند و در فضای مجازی اوقات خود را سپری کنند اتفاق نامبارکی است که رخ داده است. متاسفانه در این حوزه با وجود تلاش‌های خوبی که صورت گرفته است، به دلیل هجمه بالای دشمن هنوز به وضعیت مطلوبی نرسیده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه دغدغه ما این است که افراد با تفکرات و نگاه‌های متفاوت به مراکزی که خوراک فکری و فرهنگی می‌دهند، جذب شوند، افزود: ایجاد جذابیت‌های جدید یکی از مسائل مهمی است که باید توجه کنیم. در ماه محرم هیئت‌های به روز شده و ارائه دهنده محتواهای مطلوب‌تر با استقبال‌های بیشتری مواجه بودند، بنابراین باید شرایطی ایجاد کنیم که افراد به صورت خانوادگی در کتابخانه‌ها حضور یابند. میزان آگاهی سواد رسانه‌ای والدین باید افزایش یابد.

فرماندار همدان با اشاره به اینکه مرکز آفرینش‌های ادبی کتابخانه شهیدان حجازی یک تجربه موفق است و باید بر روی اینگونه طرح‌ها بیشتر سرمایه‌گذاری کرد، ادامه داد: زمانی به الگوهای روانشناسی غربی بسیار توجه می‌شد و خوراک‌های فرهنگی مسموم و غلطی به مردم ارائه می‌شد که در نتیجه آن دیدیم میزان طلاق در کشور افزایش یافت. در حال حاضر برخی از کتاب‌هایی که ارائه می‌شود دارای محتوای خیلی مناسبی نیست و با بافت فرهنگی و اجتماعی جامعه ما همخوانی ندارد؛ از همین رو کتابخانه‌ها برای ما یک مکان امن محسوب می‌شود و باید تلاش کنیم والدین فرزندان خود را به هر نحوی که شده به سمت کتابخانه‌ها سوق دهند.

وی با بیان اینکه بنا به فرمایش مقام معظم رهبری هر رویدادی که با هنر تلفیق شود از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار خواهد بود، خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها کتابخانه‌های عمومی را با پرداخت نیم درصد حمایت کنند. برای پرورش ذهن و روح مردم باید کار کنیم و لازم است که شهرداری‌ها عنایت ویژه‌ای در این حوزه داشته باشد.

کتابخانه‌های عمومی به دنبال تربیت انسان دانشی
عاطفه  زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز در این جلسه یکی از موضوعات بسیار مهم در کتابخانه‌ها طراحی خدمت است، خدماتی که بتوان به همه گروه‌ها ارائه شود، اظهار کرد: ۶۰ خدمت در کتابخانه‌های عمومی تعریف شده است. این خدمات در کتابخانه مرکزی قابلیت اجرایی دارد. امسال باز طراحی کتابخانه‌ مرکزی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه از میان انواع کتابخانه‌ها فقط کتابخانه‌های عمومی است که در تمامی طول سال فعالیت دارند، افزود: خوشبختانه کسب و کارها در کتابخانه‌های عمومی مورد حمایت قرار می‌گیرند و کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این حوزه ورود کردند.  همچنین استان در تامین منابع اطلاعاتی، ژورنال‌ها و خدمات آگاهی رسانی در حوزه کسب و کار اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در کتابخانه‌ها بازار کار و کسب و کارها را معرفی می‌کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه کتاب‌هایی در کتابخانه‌ها  قرار دارد که  متناسب گروه‌های سنی مختلف است، تصریح کرد: همه کمک کنیم که افراد صاحب دانش را پرورش دهیم تا فرد تبدیل به یک انسان دانشی در جامعه شود. از محل نیم درصد شهرداری‌ها خرید منابع اطلاعاتی به ویژه آثار نویسندگان بومی خریداری می‌شود که برای تداوم آن حمایت‌های شهرداری‌ها لازم است.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی ساخت کتابخانه در روستای کوزره و دهپیاز آغاز شده است، ادامه داد:  تعلل به وجود آمده به خاطر افزایش زیر بنای کتابخانه‌ها بود که از ۱۳۰ متر به 180  و ۲۰۰ متر افزایش یافته است. تلاش ما این است که این کتابخانه‌ها در دهه فجر به بهره‌برداری برسند.

زارعی همچنین از شهرداری‌ همدان درخواست کرد در پاکسازی محوطه‌های اطراف کتابخانه پروین اعتصامی و سی مهر همدان  ورود کند.

کتابخانه‌های عمومی در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر هستند
مهدی اخوان، مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان نیز گفت:  کتابخانه‌های عمومی در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر هستند و در مناطق روستایی که ما از نظر فضاهای فرهنگی آموزشی و ورزشی در مضیقه هستیم، حضور کتابخانه‌ها بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه با توجه به در پیش بودن  انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری همه ما باید در  جهاد تبیین ورود کنیم، افزود:  یکی از کمیته‌هایی که به ابتکار استاندار همدان در ذیل ستاد انتخابات استان همدان و در کنار هفت کمیته اصلی تشکیل شده، کمیته مشارکت‌های اجتماعی یا مردمی است. مسئولیت این کمیته هم با مدیر کل دفتر اجتماعی استانداری است تا زمینه مشارکت حداکثری را در انتخابات آتی فراهم نماید.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان  با اشاره به اینکه مشارکت حداکثری در انتخابات به تحقق منافع ملی و  تأمین امنیت کشور کمک می‌کند، تصریح کرد:  در حال حاضر بایئ در هر جمعی که قرار می‌گیریم اهمیت انتخابات و حضور در آن را گوشزد کرده تا در اسفند ماه شاهد حضور حداکثری مردم در انتخابات باشیم.

سید علی‌اصغر حسنی‌طباطبایی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان نیز در این آیین اظهار کرد: در حال حاض 22 کتابخانه نهادی، پنج کتابخانه مشارکتی و در مجموع 27 کتابخانه در شهرستان همدان فعالیت می‌کنند. از این تعداد سه کتابخانه روستایی، یک کتابخانه سیار شهری است.

وی با بیان اینکه 513 هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان در اختیار اعضا قرار دارد، افزود: در حال حاضر 26 هزار و 281 نفر در کتابخانه‌های عمومی شهرستان عضو هستند که معادل 3.89 درصد جمعیت کل آن است. زیربنا کتابخانه‌های عمومی شهرستان نیز به 19 هزار و 466 متر مربع می‌رسد و سرانه آن به ازای هر 100 نفر 2.88 متر مربع است.

کتابخانه‌های عمومی و نقش آنها در رونق کسب و کارها
محسن نجفی‌خواه، مسئول کتابخانه عمومی شهیدان حجازی نیز در این نشست اظهار کرد: در کتابخانه شهیدان حجازی ۱۲ بخش دیده شده است. یکی از بخش‌های افزوده شده، مرکز آفرینش‌های هنری است که از ابتدای سال جاری فعالیت خود را آغاز کرده است. در حال حاضر تعداد اعضای کتابخانه ۹۵۰ نفر است که در ماه 1200 کتاب امانت داده می‌شود. اگر بر اساس اعلام خانه کتاب، قیمت میانگین هر کتاب را ۱۱۴ هزار تومان در نظر بگیریم در هر ماه ۱۵۰ میلیون تومان و در سال یک میلیارد و پانصد میلیون تومان کتاب در کتابخانه شهیدان حجازی امانت داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در دنیای امروز که دنیای اطلاعات است ارزش اطلاعات و دانش بسیار بالاست، تصریح کرد: امروز  عرصه‌های کشاورزی و صنعتی را پشت سر گذاشتیم و در  دوران اطلاعات و دانش هستیم؛ لذا کتابخانه‌های عمومی نقش بسیار مهمی در پیشرفت انسان در این عصر دارند.

مسئول کتابخانه عمومی شهیدان حجازی با بیان اینکه کسب و کارهای امروز مبتنی بر دانش و اطلاعات هستند، ادامه داد: به همین منظور  حتی اگر  کتابخانه‌های عمومی هم نخواهند درگیر کسب و کار می‌شوند. امروز کتابخانه‌ها یک مرکز مشاوره در حوزه‌های مختلف در سراسر دنیا هستند و کتابخانه‌های عمومی ایران هم در این حوزه ورود کردند و می‌توان ادعا کرد  استان همدان یکی از استان‌های پیشگام در کشور در این عرصه به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه طبقه پایین کتابخانه حجازی که غیر استفاده مانده بود را به مرکز آفرینش‌های ادبی تبدیل کردیم، خاطرنشان کرد: دوره‌های مختلف آموزشی در این مرکز برگزار می‌شود و افراد از ۸ سال تا بالای ۴۰ سال در آن شرکت می‌کنند. اگر کسی هم توان مالی برای شرکت در این دوره‌ها را نداشته باشد توسط خیرین مورد حمایت قرار می‌گیرد.

نجفی‌خواهد تصریح کرد: پدر مادرهایی که فرزندان خود را برای شرکت در مرکز آفرینش هنری می‌آورند خودشان در کتابخانه به مطالعه می‌پردازند به همین دلیل است که تعداد اعضای کتابخانه از ابتدای امسال از ۷۷۰ نفر به ۹۵۰ نفر رسیده است.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, کتابخانه‌ها

کتابخانه‌ها

, محتوای‌فرهنگی

محتوای‌فرهنگی

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir