پايگاه خبری همدان پرس، نخستين رسانه آنلاین استان همدان در عرصه اطلاع رسانی
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهر و شورا
کد مطلب:  22632تاریخ انتشار:  10 مرداد 1402 - 16:18
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » فرهنگ
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان:

 تبیین حقیقت عاشورا و حماسه کربلا در هر عصری لازم و ضروری است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه تبیین حقیقت عاشورا و حماسه کربلا در هر عصر و زمانی لازم و ضروری است، گفت: حماسه ماندگار کربلا خورشیدی است که راه را بر همه پویندگان حقیقت نشان می‌دهد | در سال جاری با توجه به برگزاری دومین کنگره ملی 8 هزار شهید استان همدان، تجلیل از خانواده معظم شهدا را نیز پیش بینی کردیم.
به گزارش همدان پرس؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه تبیین حقیقت عاشورا و حماسه کربلا در هر عصر و زمانی لازم و ضروری است، گفت: حماسه ماندگار کربلا خورشیدی است که راه را بر همه پویندگان حقیقت نشان می‌دهد.

عاطفه زارعی در دومین دوره حسینیه اندیشه با نشست «تبیین عقلانیت گریه بر مصائب سیدالشهداء» که در کتابخانه عمومی اعتمادیه شهرستان همدان در استان برگزار شد، گفت:  اما در طول 1400 سال بسیاری از دشمنان قسم خورده اسلام و انسانیت تلاش کردند چونان ابرهای سیاه مانع از تابش آفتاب حقیقت‌ها و واقعیت‌ها شوند اما هرگز موفق نشدند تا اینکه فرزندی از سلاسه پاک اهل بیت عصمت و طهارت، وجدان انسان‌ها را بیدار کرد و به طاغوت برای همیشه پایان دارد.

وی با بیان اینکه این اتفاق از مسئولیت ما کم نمی‌کند، بلکه بر آن می‌افزاید، افزود: هرچه تابش آفتاب حقیقت پر قدرت‌تر شود، ابرهای سیاهی و ظلم تلاش بیشتری از خود به خرج می‌دهند، لذا تبیین حقیقت عاشورا و حماسه کربلا در هر عصر و زمانی لازم و ضروری است و باید به طور مداوم برای نسل‌های مختلف روایت واقعی را بیان کرد تا در جنگ روایت‌ها مفتون داستان‌های به ظاهر زیبای دشمنان نشوند. چنانکه روزی مردان و زنان بزرگ این مرز و بوم برای حفظ آرمان‌های انقلاب و عاشورا از جان خود گذشتند و با خون خود نهال انقلاب را که امروز به درختی تنومند بدل شده است، آبیاری کردند و امروز وظیفه ماست که از این درخت تنومند حفاظت کرده و با انتشار اخبار حقیقی و تحلیل‌های صحیح یاریگر جوانان و نوجوانان خود باشیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: سال گذشته اتفاق بزرگی در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان رخ داد و حسینیه اندیشه در 10 برنامه با همکاری موسسه کلامی احیاء و اساتید بزرگوار حوزه و دانشگاه، در کتابخانه‌های شاخص هر شهرستان استان برگزار شد. همکاران ما در کتابخانه‌های عمومی سراسر استان و موسسه کلامی احیا با یک کار جهادی نسبت به شبه زدایی از واقعیت‌های دینی اقدام کردند که با استقبال خوب اعضای کتابخانه‌های عمومی مواجه شد.

وی گفت: جوانان و نوجوانان ما تشنه واقعیت‌ها و حقیقت‌ها هستند و وقتی به درستی آنها را سیراب کنیم در این مسیر قرار می‌گیرند و با توجه به ارادت و اخلاصی که نسبت به امام حسین(ع) و سایر ائمه معصوم دارند، در جنگ روایت‌ها طرف حق را خواهند گرفت.

زارعی اظهار کرد: خوشبختانه حضور پورشور مردم به ویژه جوانان و نوجوانان در حسینیه‌ها و تکایا از اول محرم تا کنون نشان می‌دهد که دشمن موفق نشده است با وجود تمام تلاش‌هایش اعتقادات مردم را از آنها بگیرد. لذا باید در راستای این شور حسینی شعور را نیز دنبال کنیم. به همین منظور دومین دوره حسینیه اندیشه با همکاری موسسه کلامی احیاء آغاز شد و در تمامی شهرستان‌های استان به مانند سال گذشته برگزار و تا اربعین حسینی ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در سال جاری با توجه به برگزاری دومین کنگره ملی 8 هزار شهید استان همدان، تجلیل از خانواده معظم شهدا را نیز پیش بینی کردیم تا به برکت نام شهدا و بهره گیری از کتاب‌هایی که به شهدا و سیره آنها پرداخته، در تبیین عاشورا موفق تر عمل کنیم، چرا که شهدا به معنای واقعی به حقیقت عاشورا پی برده و جان خود را در این راه فدا کردند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تأکید کرد: تا کنون برنامه‌های فرهنگی کتاب محور در حوزه دفاع مقدس و شهدای سهم ویژه‌ای در برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی داشتند که امسال به دلیل برگزاری دومین کنگره ملی هشت هزار شهید استان، به طور ویژه تر نیز به آنها پرداخته خواهد شد.

اشک، روح انسان را با روح امام حسین(ع) گره می‌زند حجت الاسلام و المسلمین حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین موسوی، کارشناس مسائل دینی و از اساتید موسسه کلامی احیا نیز درباره موضوع این نشست یعنی « تبیین عقلانیت گریه بر مصائب سیدالشهداء» اظهار کرد: اشک یک جنبه احساسی دارد اما می‌تواند از پشتیبانی عقلانیت نیز برخوردار باشد. در مجموع انسان‌ها دارای جنبه بینشی و گرایشی هستند البته می‌توان یک نوع دست بندی دیگر شامل عقاید و احساسات نیز در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برخی به دنبال پر رنگ کردن جنبه عقلانیت هستند تا تأثیر اشک و گریه را بکاهند چرا که از نتایج آن آگاه هستند، افزود: البته باید در همه امور جنبه عقلانی را در نظر بگیریم اما در مکتبی که دل انسان حرکت نکند به مقصود خود نخواهیم رسید. هر رابطه عقلانی که عاشقانه نباشد، یک رابطه بی رنگ و بو خواهد بود.

این کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه دین یعنی محبت، تصریح کرد: محبت که وجود داشته باشد، هم رنگی هم پدید می‌آید و این امر باعث می‌شود که انسان‌ها نسبت به دشمنان افرادی که به آنها محبت دارند، بغض داشته باشند. بنابراین نباید از بحث عواطف غافل بشیم، البته نباید فراموش کنیم عاشقی بدون معرفت نیز امکان پذیر نیست، چرا که وقتی عاشق می‌شویم که به صورت عقلانی زیبایی‌ها معشوق را ببینیم

وی با تأکید بر اینکه برداشت غلط از گریه کردن و اشک ریختن برای امام حسین خطرناک است، ادامه داد: در واقع این برداشت اشتباه است که هر گناهی می‌توان کرد و پس از آن با اشک برای امام حسین(ع) آنها را پاک کرد. توبه، اشک برای سیدالشهدا و شفاعت برای این است که افراد بدانند راه برگشت از گناه وجود دارد، در غیر این صورت، بیمه‌ای برای گناه کردن وجود ندارد.

موسوی با بیان اینکه عاشورا و عزادارای وحدت و یکپارچگی به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: به قول شهید مطهری، اشک باعث می‌شود که روح انسان با روح امام حسین(ع) گره بخورد و همین رمز پیروزی ما در هشت سال دفاع مقدس بود که با وجود برتری عراق در سلاح‌ به پیروزی رسیدیم. به عبارت دیگر احساسان انسان را مقاوم و محبت او را شجاع می‌کند و نباید اشک را دست کم گرفت. البته جنبه فردی عاشورا گریه ندارد و در واقع این جنبه اجتماعی و ظلمی که به اهل بیت پس از واقعه عاشورا رفت، گریه برانگیز است.

وی با بیان اینکه دشمنان به این نتیجه رسیدن که مجالس امام حسین(ع) را بی اعتبار کنند، گفت: شیعه باید بیشتر از این پای غدیر های و هوی می‌کرد و اگر این های و هوی پای عاشورا انجام نشود، این مکتب را از ما می‌گیرند. شهید میرزا محمد سلگی و شهید سلیمانی و دیگر شهدای ما پرورش یافته همین مکتب هستند که دنیا را به زانو درآوردند. تماس دفتر مقام معظم رهبری خستگی را از تنمان درآورد

مونا اسکندری، نویسنده کتاب عشق هرگز نمی‌میرد که برگرفته از خاطرات پروین سلگی، همسر شهید حاج میرزامحمد سلگی است نیز در این نشست اظهار کرد: خاطرات همسر شهید سلگی شادی و اشک را برای من به همراه داشت. چنان که در خدمت هر دوی آنها بودم. در زمان نگارش این کتاب بیماری سرطان بدن من را گرفت به طوری که 6 ماه در کار وقفه انداخت. پس از دوره درمان مجبور شدم که دوباره مصاحبه‌ها را بگیرم. پس از مصاحبه کار پژوهش اثر را آغاز کردم و همه رزمندگان همدان و نهاوند درگیر شدند و در تمام طول نگارش کتاب، مشاورانی حضور داشتند که مشکلات را گوشزد کنند.

وی افزود: برای نثر کتاب گویش نهاوندی را انتخاب کردم چنان که وقتی آن را مطالعه می‌کنید، گویی در نهاوند هستید اما خواننده متوجه مفاهیم می‌شود. برای اطمینان از رسا بودن نثر، کتاب را برای افراد غیر نهاوندی در گوشه و کنار جهان و ایران مانند یزد و بندرعباس هم فرستادم و 40 نفر پیش از چاپ آن را مطالعه کردند. هنوز کار چاپ کتاب تمام نشده بود که حاج میرزا شهید شد و من دلم نیامد که کتاب را بدون شهادت ایشان تمام کنیم بنابراین آن را پس گرفتیم و فصل شهادت را نیز به آن افزودیم. کتاب در نهایت در 17 فصل سال 1400 به چاپ رسید.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, کتابخانه‌ها

کتابخانه‌ها

, عاشورا

عاشورا

, حماسه‌کربلا

حماسه‌کربلا

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir