پايگاه خبری همدان پرس، نخستين رسانه آنلاین استان همدان در عرصه اطلاع رسانی
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  17618تاریخ انتشار:  27 آبان 1399 - 15:16
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » فرهنگ
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان:

 ۲۲ هزار منابع اطلاعاتی به کتابخانه‌های عمومی استان ارسال شده است

در سال جاری بیش از ۲۲ هزار منابع اطلاعاتی به کتابخانه‌های عمومی استان ارسال شده است | مراسم بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار به صورت مجازی در بستر اسکای روم برگزار و با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان از پوستر نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان رونمایی شد.
به گزارش همدان پرس؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: در سال جاری بیش از ۲۲ هزار منابع اطلاعاتی به کتابخانه‌های عمومی استان ارسال شده است.
مراسم بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار به صورت مجازی در بستر اسکای روم برگزار و با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان از پوستر نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان رونمایی شد.
همچنین در این مراسم از هاجر بیگی مسئول کتابخانه عمومی فجر شهرستان بهار و زهرا ساکی مسئول کتابخانه عمومی شهید قدوسی (ره) شهرستان نهاوند به عنوان کتابداران فعال در حوزه فعالیت‌های ترویجی کتابخوانی تقدیر به عمل آمد.

همچنین الهام همایی‌نژاد، عضو کتابخانه عمومی شهید مدرس و محمدحسین خدادادی عضو کتابخانه مرکزی همدان به عنوان کتابخوانان برتر بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار معرفی شدند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این مراسم اظهار کرد: کتابداران استان همدان در راستای ترویج فرهنگ مطالعه از هیچ اقدامی کوتاهی نکردند و در دوران شیوع بیماری نیز از حرکت و تلاش بازنایستادند و فعالیت‌های فرهنگی خود را در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سلامت و بهداشت سلامت و روان به سمت فضای مجازی سوق دادند.

عاطفه زارعی با اشاره به اینکه برای مبارزه با ویروس کرونا اقدامات بسیاری در کتابخانه‌های عمومی استان همدان و کشور انجام شد؛ افزود: کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ایام شیوع بیماری کرونا جشنواره بزرگ کتابخوانی رضوی را در فضای مجازی برگزار کردند که در آن بیش از ۴۲ هزار شرکت کننده حضور پیدا کردند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان عنوان کرد: در این ایام ۱۴ هزار برنامه از جمله نقاشی، کتابخوانی، پویش‌های مانند هر خانه یک کتابخانه، خانه بمانیم- کتاب بخوانم، خانواده کتابخوان و برنامه‌هایی برای ارتقا سواد سلامت برگزار شد.

وی ادامه داد: نشست‌های کتابخوان، نقد کتاب، معرفی کتاب در سطح استانی و ملی، پاتوق‌های مقاله خوانی در فضای مجازی با همکاری انجمن علمی کتابخانه‌های عمومی ایران، راه اندازی محفل ادبی هگمتانه و محافل شهرستانی از دیگر اقدامات انجام شده است.

زارعی با بیان اینکه در سال جاری بیش از ۲۲ هزار منابع اطلاعاتی به کتابخانه‌های عمومی استان ارسال شده است؛ عنوان کرد: همچنین اشتراک پایگاه‌های اینترنتی نورمگز برای کتابخانه‌های عمومی تهیه شده و در اختیار اعضا قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در راستای تهیه منابع الکترونیکی تهیه نرم افزار طاقچه برای اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی کشور برنامه ریزی شد؛ گفت: در استان همدان نیز پیگیری‌های لازم صورت گرفته تا بتوانیم در آینده نزدیک نرم افزار طاقچه را در اختیار اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی قرار دهیم.

زارعی در ادامه افزود: از سال ۱۳۹۴ تا کنون ۱۵ کتابخانه عمومی در استان احداث شده و تا پایان سال جاری نیز ۹ کتابخانه عمومی به مجموعه کتابخانه‌های استان افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در هفته کتاب سال جاری نیز بیش از یک هزار و ۴۰۰ برنامه در نظر گرفته شده است تصریح کرد: این برنامه‌ها هم اکنون در تمامی شهرستان‌ها و توسط کتابخانه‌های عمومی استان همدان در نقاط مختلف برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: یکی از برنامه‌های برجسته نیز برگزار جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان در سه رده سنی و با موضوع کتاب، کتابخوانی و کتابخانه است که توسط محفل ادبی هگمتانه استان همدان به نام «دوست من کتاب» برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در هر حوزه کودکان و نوجوانان و البته نویسندگان و شاعران کودک و نوجوان می‌توانند آثار خود را ارسال کنند.
زارعی همچنین به شادپیمایی کتابخانه سیار یار مهربان با همکاری شهرداری همدان خبر داد و گفت: در هفته کتاب کاروان شادپیمایی یار مهربان در سطح شهر حضور دارند و مردم را به استفاده از ماسک و مطالعه کتاب و خانه ماندن تشویق می‌کنند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز گفت: همدان هنرمندانه و خلاقانه در توسعه و ترویج اهداف کتاب و کتابخوانی همت کرده است.

مهدی توکلیان اظهار کرد: کتابداران و کارشناسان استان همدان در ایام شیوع بیماری کرونا در فضاهای مجازی «اینستاگرام» و «بله» به خوبی فعالیت کردند.

وی افزود: با توجه به شرایط پیش آمده امید است با اقدامات و خلاقیت‌های کتابداران و کارشناسان، تهدید بیماری کرونا به فرصت تبدیل شده و فعالیت‌های کتابداران ادامه یابد تا بالاخره از این شرایط عبور کرده و به یک وضعیت با ثبات برسیم.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور عنوان کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان هنرمندانه و خلاقانه در توسعه و ترویج اهداف نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همت کرده و به توفیقات مطلوبی یافته است.

وی با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ برای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بسیار مهم به شمار می‌رود ادامه داد: در سال آینده در راستای اصلاح قانون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گام برمی‌داریم چرا که یکی از دغدغه‌های جدی ما این مهم است.

توکلیان با تأکید بر اینکه در همین راستا با تک تک نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مراجع ذی‌صلاح و تصمیم ساز جلسات مشترکی برگزار شده تا در قانون جدید و بودجه سال آینده این مشکل برطرف شود تصریح کرد: امیدواریم دغدغه خانواده بزرگ هفت هزار و ۵۰۰ نفری کتابخانه‌های عمومی کشور رفع شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر با تغییر رویکرد کتابخانه‌های عمومی مواجه هستیم؛ ادامه داد: کتابخانه‌ها به انجام فعالیت‌های باشگاهی، فرهنگی و اجتماعی روی آوردند و فعالیت آنها تنها به امانت کتاب محدود نیست بلکه کاهش آسیب‌های اجتماعی را نیز دنبال می‌کنند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اضافه کرد: کتابخانه‌های عمومی استان‌ها تبدیل به یک پایگاه اجتماعی و فرهنگی شدند و در راستای ارائه خدمات در مناطق مختلف تلاش می‌کنند.

وی گفت: استان همدان همانند گذشته به واسطه عقبه تمدنی، فرهنگی و هنری که دارد، هنرمندانه و خلاقانه در توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی گام برمی‌دارد از همین رو اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان توانسته به موفقیت‌های بسیاری دست یابد.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, هفته‌کتاب

هفته‌کتاب

, کتابخانه‌عمومی

کتابخانه‌عمومی

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir