پايگاه خبری تحليلی همدان پرس، نخستين پايگاه خبری در عرصه اطلاع رسانی استان همدان / همدان پرس، رسانه شماست/از سرويس های فرهنگ، ورزش، مجلس، حماسه و عکس بازديد نماييد/نقطه نظرات و پيشنهادهاي خود را از طريق بخش تماس با ما ارسال نماييد. ذکرایام هفته: شنبه یارب العالمین/ یکشنبه یاذوالجلال والاکرام / دوشنبه یاقاضی الحاجات/ سه شنبه یا ارحم الراحمین / چهارشنبه یاحی یاقیوم / پنجشنبه لااله الاالله الملک الحق المبین / جمعه اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم/ هرروزصدصلوات
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  16429تاریخ انتشار:  18 فروردین 1399 - 11:30
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » فرهنگ
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان:

 کتابخوانی تعطیل نمی‌شود/فضای مجازی نقطه اتصال کتابخانه با اعضا

با وجود تعطیلی کتابخانه‌های عمومی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، کتابخوانی تعطیل نشده و کتابداران به ارائه خدمات به اعضا در فضای مجازی اشتغال دارند | جشنواره کتابخوانی رضوی بزرگترین رویداد کتابخوانی در کشور و به تبع آن استان همدان است که به همین منظو ر هرساله با تلاش و همت کتابداران در سراسر نقاط استان برگزار می‌شود.
به گزارش همدان پرس؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: با وجود تعطیلی کتابخانه‌های عمومی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، کتابخوانی تعطیل نشده و کتابداران به ارائه خدمات به اعضا در فضای مجازی اشتغال دارند. 

عاطفه زارعی در جمع خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده در ایام تعطیلی کتابخانه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا به منظور برقراری ارتباط اعضا و کتابخانه‌های عمومی با تأکید بر اینکه کتابخوانی هرگز تعطیل نمی‌شود، سخن گفت و از به تشریح پویش‌ها و مسابقات کتابخوانی همچون دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، و خدمات ویژه مانند دسترسی اعضا کتابخانه به پایگاه تخصصی نورمگز در خانه و ارائه خدمات ویژه به بینا دلان از در این ایام پرداخت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: با تداوم تعطیلی‌ کتابخانه‌های عمومی به منظور حفظ ارتباط کتابخانه با اعضا برنامه‌های ویژه‌ای با استفاده از بستر فضای مجازی تدوین شده که در حال اجرا است.

زارعی افزود: هر یک از کتابخانه‌های عمومی در منطقه فعالیت خود و با استفاده از شبکه مجازی خدمات دهی به اعضا را آغاز کردند و آن‌ها را در امور فرهنگی مشارکت دادند.

1- فضای مجازی حلقه اتصال اعضا و کتابخانه‌
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه کتابداران بهره برداری از رسانه‌های محلی به ویژه در فضای مجازی را در دستور کار قرار دادند تصریح کرد: در این ایام ارائه خدمات به صورت الکترونیکی در نظر گرفته شد و ارتباط کتابخانه با اعضا همچنان برقرار مانده است.

وی ادامه داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز برنامه‌های متنوعی از جمله مسابقه نقاشی کرونا را شکست می‌دهیم، پویش‌های هر کتابدار یک کتابخوان، هر خانه یک کتابخانه، خانواده کتابخوان، تهدید کرونا فرصت کتابخوانی، مسابقه عکاسی، مرا بخوان و مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی را راه اندازی کرده است که هر فردی به فراخوار علایق و توانایی‌های خود در این موارد می‌تواند شرکت کند.

2- پویش‌های کتابخوانی در فضای مجازی
زارعی خاطرنشان کرد: به همین منظور کتابداران با اطلاع رسانی و تشویق اعضا مردم را به حضور در این پویش‌ها دعوت کردند.

وی با بیان اینک تا کنون هزاران نقاشی توسط کودکان و نوجوانان با موضوع کرونا را شکست می‌دهیم به اداره کل ارسال شده است که در صفحات مجازی کتابخانه‌ها منتشر می‌شوند گفت: علاوه بر آن کانال کتابخوانان در پیام رسان بله تشکیل شده است و آثار ارسالی در این شبکه نیز منتشر می‌شود.

3- مسابقه نقاشی ویژه کودکان
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: خوشبختانه از سراسر نقاط استان مردم کتابخوان و فرهنگ دوست نیز ویدیو‌های معرفی کتاب خود را برای ما ارسال کردند که در فضاهای مجازی در حال انتشار است.

وی افزود: خوشبختانه جشنواره کتابخوانی رضوی که دهمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد و به یک بالندگی رسیده است توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور آغاز شد.

4- آغاز دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی
زارعی با بیان اینکه بسترهای لازم به منظور شرکت الکترونیکی علاقمندان در این جشنواره فراهم شده است تصریح کرد: نسخه الکترونیکی منابع در سنین مختلف در اختیار همگان به صورت رایگان قرار داده شد و امکان شرکت در بخش‌های مختلف جشنواره در سایت‌ اینترنتی www.samakpl.ir  و یا سایت جشنواره رضوی www.razavi.iranpl.ir  فراهم شده است.

وی ادامه داد: جشنواره کتابخوانی رضوی بزرگترین رویداد کتابخوانی در کشور و به تبع آن استان همدان است که به همین منظو ر هرساله با تلاش و همت کتابداران در سراسر نقاط استان برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه کتابخانه‌های روستایی تنها مرکز فرهنگی در روستاهاست خاطرنشان کرد: امروز بیشترین میزان مشارکت را از مردم روستا به ویژه کودکان و نوجوانان در عرصه نقاشی و معرفی کتاب شاهد هستیم.

5-پویش خانه بمانیم کتاب بخوانیم
وی با اشاره به اینکه پویش خانه بمانیم کتاب بخوانیم نیز با مشارکت رسانه‌های استان و خبرنگاران راه اندازی شد گفت: با همکاری خبرنگاران، کتابداران، هنرمندان و اقشار مختلف جامعه پویش خانه بمانیم کتاب بخوانیم نیز راه اندازی شد که طی آن کتابی معرفی و توسط مخاطبین بخش‌هایی از آن خوانده می‌شود و در خبرگزاری فارس، و صفحات مجازی منتشر می‌شود. 

زارعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر هر روز یک معرفی کتاب منتشر می‌شود تا باعث ترغیب هرچه بیشتر مردم به امر مطالعه و استفاده هرچه بهتر از دوران خانه ماندن به منظور کتابخوانی شود.

وی گفت: همچنین کتابداران و کتابخانه‌های عمومی از روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا نسبت به اطلاع رسانی چگونگی پیشگیری از ابتلا ویروس به اعضای خود اقدام کردند و از بسترهای موجود و در اختیار کتابخانه‌ها استفاده کردند. 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: در اسفند ماه نیز مسابقه کتابخوانی امر به معروف با همکاری ستاد امر به معروف کشور به صورت الکترونیکی برگزار شد.

وی تأکید کرد: هدف از برگزاری مسابقات کتابخوانی تشویق کتابخوانان به مطالعه و شرکت در مسابقات است که جوایزی نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

6-بخش نابینایان در حال خدمات دهی
زارعی با بیان اینکه بخش نابینایان کتابخانه مرکزی نیز با اعضا خود در ارتباط است تصریح کرد: بینادلان کتابخوان درخواست‌های خود را به مسؤول بخش نابینایان کتابخانه ارائه داده و پس از آن کتاب مورد نظر خود را از فضای مجازی دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: بیش از 10 هزار کتاب صوتی در کتابخانه مرکزی همدان ویژه نابینایان وجود دارد که در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

7-اعضای کتابخانه‌ها در خانه از نورمگز بهره می‌برند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه اعضای کتابخانه‌های عمومی می‌توانند به پایگاه اطلاعاتی تخصصی مجلات نور https://www.noormags.ir/ به صورت رایگان دسترسی داشته باشند، خاطرنشان کرد: اما به دلیل تعطیلی کتابخانه‌های عمومی این امکان به وجود آمده که اعضا بتوانند از منزل خود نیز به این پایگاه به منظور دریافت مقالات تخصصی مراجعه کنند.
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, کتابخوانی

کتابخوانی

, فضای‌مجازی

فضای‌مجازی

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir