پايگاه خبری همدان پرس، نخستين پايگاه خبری استان همدان در عرصه اطلاع رسانی
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  15233تاریخ انتشار:  15 شهریور 1398 - 17:55
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » صفحه نخست
مشروح بیانات ائمه جمعه همدان؛

 در خطبه‎های سیاسی نمازجمعه این هفته همدان چه گذشت؟

نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: امروز دولت بعد از اتفاقاتی که در برجام رخ داد گام سوم خروج از توافق را آغاز کرده است و فردا نیز جزئیات این گام اعلام می‌شود که امیدوارم این گام محکم و مقتدارانه باشد | لازم است علاوه بر موضوعاتی مانند اشک ریختن، برپایی دسته‌های عزدارای و غیره، به مسائل معرفتی نیز توجه کنیم.
به گزارش همدان پرس؛ نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: امروز دولت بعد از اتفاقاتی که در برجام رخ داد گام سوم خروج از توافق را آغاز کرده است و فردا نیز جزئیات این گام اعلام می‌شود که امیدوارم این گام محکم و مقتدارانه باشد.

آیت الله حبیب الله شعبانی در خطبه‌های نماز جمعه همدان با دعوت از نمازگزاران به رعایت تقوا اظهار داشت: با توجه به اینکه در ایام عزاداری قرار داریم لازم است علاوه بر موضوعاتی مانند اشک ریختن، برپایی دسته‌های عزدارای و غیره، به مسائل معرفتی نیز توجه کنیم.

وی با بیان اینکه توجه به کسب معرفت نسبت به امام معصوم (ع) و فلسفه قیام امام حسین(ع) نیز اهمیت دارد، افزود: دردوران کنونی تقوا یعنی علاوه بر ظواهر به باطن، شعار و فلسفه قیام اباعبدالله (ع) نیز توجه کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه عاشورا فلسفه‌های بسیاری دارد، گفت: خداوند متعال در واقعه عاشورا کاری می‌کند 72 نفر تمام جبهه کفر را در هم بریزند و آبروی معاندین و منافقین را بر باد دهند.

شعبانی بیان کرد: امام حسین (ع) در قیام خود جان خود را فدا کرد تا  بندگان خدا را از ضلالت، جهالت و شک نجات دهد و این حقیقت فلسفه قیام عاشورا است.

وی تصریح کرد: جامعه‌ای که امام حسین (ع) در آن به شهادت رسید دچار چهار ویژگی ضلالت، جهالت عمیق، عدم بصیرت و شک بود، جامعه‌ای که بعد از گذشت 50 سال از رحلت پیامبر اکرم(ص)، به جایی رسید که در مقابل شهادت امام حسین(ع) سکوت کرد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان ابراز کرد: اگر یزید به راحتی امام حسین(ع) را شهید کرد برای این بود که می‌دانست در این جامعه با ساختار وویژگی‌هایی که دارد می‌تواند ولی خدا، فرزند پیغمبر(ص) را به شهادت رساند، هرچند محاسبات او درست از کار درنیامد چرا که شهادت امام حسین(ع) آبروی خاندان بنی امیه را بر باد داد.

وی با بیان اینکه جامعه مسلمین در زمان امام حسین(ع) به نفاق آلوده شده بود، مطرح کرد: هیچ روزی مانند روز امام حسین (ع) سخت نبود چرا که در این روز 30 هزار نفر که گمان می‌کردند مسلمان هستند، با قتل امام حسین(ع) به دنبال تقرب به خدای متعال بودند.

شعبانی با تشریح ویژگی‌های جامعه مسلمانان در زمان امام حسین(ع) افزود: جامعه زمان امام حسین(ع) در ظاهر یک جامعه اسلامی است اما باز هم امام حسین (ع) فریاد می‌زند اسلام در خطر است پس لازم است توجه کنیم و ببینیم امام حسین(ع) از کدام اسلام حرف می‌زند و برای کدام حرف می‌جنگد.

وی با تاکید براینکه اعتقاد داشتن به خدا و این مسیر الهی سبب پیروزی در برابر ظالم می‌شود، ابراز کرد: مبارزه با ظلم، مقاومت در برابر مستکیر، کوتاه نیامدن از آرمان‌ها، استقامت در برابر فرعون‌های زمان و غیره راه امام حسین (ع) است.

امام جمعه همدان با بیان اینکه چگونه ممکن است جامعه‌ای عزادار امام حسین (ع) باشد اما با ظالم سر سازگاری داشته باشد، یا بر امام حسین(ع) گریه کند اما با یزید بر سر یک سفره بنشیند، عنوان کرد: این موارد با یکدیگر قابل جمع شدن نیستند چرا که هرفردی که مانند امام حسین(ع) فکر کند، با امثال یزید کنار نمی‌آید.

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) از روز هفتم توسط دشمنان تحریم شد، مطرح کرد: بدانید اگر امروز ما را تحریم می‌کنند موضوع جدیدی نیست بلکه این تحریم‌ها از صدر اسلام، از سه سال شعب ابی طالب آغاز شد، آن زمان که کفار مسلمانان را تحریم کردند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه از روز هفتم محرم دشمنان آب را بر سیدالشهدا(ع) بستند، گفت: امام حسین(ع) در برابر این تحریم و سختی مقاومت کردند و اگر هم مذاکره کرد در راستای هدایتگری لشگر دشمن و اتمام حجت با آنها بود.

وی با بیان اینکه خود امام حسین(ع) فلسفه مذاکرات خود با لشگر دشمن را بیان کرده است، عنوان کرد: اگر ایشان در شب عاشورا با عمر سعد صحبت می‌کنند از باب هدایتگری بوده است.

شعبانی با تاکید براینکه امروز اگر آمریکا به من و شما پیشنهاد مذاکره می‌دهد به معنای تسلیم شدن ما در برابر اوست و نه مذاکره، افزود: ملت شریف ایران در تجربه 6 ساله خود متوجه شده است که آمریکا به دنبال مذاکره منطقی و عقلایی نیست بلکه به دنبال تسلیم کردن ما است.

وی با بیان اینکه آمریکا نمی‌داند ملت ایرات عزادار فردی است که فریاد هیهات من الذله را سر داده است، گفت: دولت بعد از اتفاقات رخ داده گام سوم را آغاز کرده است و فردا نیز  جزئیات این گام اعلام می‌شود که امیدوارم این گام که برای خروج از برجام است، محکم و مقتدارانه باشد.

شعبانی با اشاره به اینکه مدت‌هاست ما منتظریم که اروپا به تعهدات خود عمل کند اما هر بار یکی از آنها ما را معطل می‌کند، افزود: آنها تلاش می‌کنند کشور ما در برجام باقی بماند منتها بدون اینکه نتیجه‌ای برای ما داشته باشد.

وی بار دیگر با تاکید بر لزوم رعایت حق الناس در برپایی عزدارای‌های امام حسین(ع) بیان کرد: امام حسین (ع) روز و شب عاشورا بسیاری از افراد را به خاطر همین حق الناس مرخص کرد و فرمود هرکس حق الناسی بر گردن دارد، برود.

نماینده ولی فقیه در استان همدان خطاب به زنان نیز ابراز کرد: اینکه صرفا به تماشای دسته‌های عزاداری بنشینید چیزی عاید شما نمی‌شود بنابراین پیشنهاد می‌کنم در مراسم عزدارای که ویژه بانوان است حضور یابید و از محتوای آن استفاده کنید.

وی افزود: گاهی اوقات نیز حجاب بانوان در روزی مانند عاشورا مناسب نیست در حالیکه شان روز عاشورا باید حفظ شود بنابراین بانوانی که برای تماشای دسته‌های عزاداری می‌آیند در پوشش خود، مراعات کنند.

حذف خطابه از مجالس عزاداری مایه فتنه دشمنان است
استاد حوزه علمیه قم به عزاداران محرم و بانیان مجالس عزاداری امام حسین(ع) تاکید کرد: فقدان منبر و خطبه دست مایه فتنه دشمنان می شود و نباید از مجالس ابا عبدالله(ع) حذف شود.

حجت الاسلام حسین شفیعی دارابی پیش از خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه همدان اظهار داشت: اگر چه واقعه غمبار کربلا ۱۳۸۰ سال با ما فاصله دارد اما عمقش بسیار زیاد و سوزَش ماندگار است.

وی اضافه کرد: در قبال این حادثه سنگین سه رسالت مهم عاطفی، معرفتی و رفتاری به عهده داریم.

مدرس حوزه علمیه قم افزود: با برافراشتن بیرق عزا در سراسر ایران، راهپیمایی بزرگ اربعین و دسته های عزاداری نه تنها در کشور بلکه در بیش از ۴۰ کشور جهان به خوبی به رسالت احساسی و عاطفی خود در برابر سالار شهیدان عمل کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: مردم با توجه به اوضاع ناخوشایند اقتصادی بساط نذر و اطعام عزاداران و موکب های بین راهی را برای پذیرایی از زایران اربعین گسترده اند که خاری در چشم دشمنان است.

حجت الاسلام شفیعی دارابی گفت: دشمنان نتوانستند مجالس امام حسین(ع) را تعطیل کنند اما با ترفند و نیرنگ هایی در حال ضربه زدن به فرهنگ اصیل عاشورایی هستند.

استاد حوزه و دانشگاه اشعار مداحان، ریتم صدای خوانندگان، ابزار عزاداری که در برخی از مجالس محرمی استفاده می شود را نمونه هایی دانست که دست مایه توطئه و نیرنگ دشمنان می شود.

وی تاکید کرد: اینگونه مجالسی با راه و رسم و مسلک ابا عبدالله (ع) سازگاری نداشته و در شان و منزلت ائمه اطهار (ع) نیست.

وی شناخت امام حسین(ع) و فلسفه قیام عاشورا را رسالت دوم مسلمانان ذکر کرد و گفت: مداحی و عزاداری برای سالار شهیدان کافی نیست و باید همراه با منبر و خطابه باشد.

حجت الاسلام شفیعی دارابی به هیات های مذهبی هشدار داد: با تمام ارزشی که برای مداحان قائلیم اما مجلس عزاداری بدون سخنرانی و خطبه که معرفت مردم را افزایش بدهد، ارزش ندارد.

وی توجه به امر به معروف، اقامه نماز و عمل به زکات را خواسته های امام حسین(ع) برشمرد و گفت: زندگی به سبک و سیره امام حسین(ع) رسالت سوم است که بر دوش داریم.

گام سوم کاهش تعهدات برجامی محکم برداشته شود
امام جمعه ملایر گفت: شرایط امروز اقتضا می کند دولتمردان و دستگاه دیپلماسی گام سوم کاهش تعهدات برجامی را محکم تر و انقلابی تر بردارند، چراکه این می تواند اقدامی مهم و بازدارنده باشد.

حجت الاسلام محمدباقر برقراری در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه ملایر در مسجد جامع این شهر تاکید کرد: مسئولان باید از سانتریفیوژهای ۶ و ۸ استفاده کنند و سایت فردو را از فاز تحقیقاتی به مرحله صنعتی و برای تولید اورانیوم در دستور کار قرار دهند.

وی با اشاره به پای بند نبودن طرف اروپایی در ایجاد کانال مالی افزود: کشورهای اروپایی به تازگی هم اعلام کرده اند که این کانال مالی هنوز نهایی نشده و زمان زیادی نیاز دارد، این نشان می دهد اروپایی ها هم قابل اعتماد نیستند.

امام جمعه ملایر اظهار داشت: همانطور که برداشتن گام اول و دوم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران نقشه های دشمن را بر هم زد، در گام سوم نیز انتظار داریم محکم تر، انقلابی و مایوس کننده تر برداشته شود.

حجت الاسلام برقراری همچنین با تسلیت ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) بر لزوم مرور درس های عاشورا در مجالس عزاداری امام حسین(ع) تاکید کرد و گفت: سیدالشهدا(ع) به ما یاد داد سازش و تسلیم در مقابل ظالمان در قاموس اسلام هیچ جایگاهی ندارد و همانطور که امام حسین(ع) هزینه ایستادگی را داد، در عصر حاضر ما نیز باید هزینه ایستادگی و مقاومت را بدهیم.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه هزینه مقاومت از هزینه تعامل و همکاری با دشمن کمتر است بیان کرد: نمونه آن آل سعود است که هزینه اطاعتشان بسیار بالا است.

امام جمعه ملایر نترسیدن از دشمن حتی با عده زیاد و سربلندی انسان های آزاده با پایداری و مقاومت را از دیگر درس های امام حسین(ع) برشمرد و ادامه داد: سیدالشهدا(ع) به ما یاد داد مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت و خواری است و در مسیر مقاومت و نبرد با استکبار باید این پیام را به دشمنان داد که از دادن جان جوانان، فرزندان و خودمان ترسی نداریم.

حجت الاسلام برقراری یادآور شد: تحریم اقتصادی و استفاده از هر ابزاری برای وادار کردن جبهه مقاومت به تسلیم جزو خصوصیات جبهه باطل است و دشمنان باید بدانند که جبهه مقاومت مقتدرانه به تکلیف خود عمل می کند.

وی خواستار بازگو کردن درس عاشورا با بیانی رسا، قرائت اشعار مفاخر و گفتن عظمت، شجاعت، ایمان و پیروزهای سیدالشهدا(ع) در مجالس عزاداری محرم شد و گفت: مداحان و سخنرانان باید به این نکته توجه جدی داشته باشند.

امام جمعه ملایر رساندن محتوای مداحی ها به گوش مردم، ذکر صحنه های عاشورا و پرهیز از آهنگ های نامناسب و تفاوت قائل شدن بین آهنگ های عزا را از دیگر اولویت ها در عزاداری های امام حسین(ع) عنوان کرد.

حجت الاسلام برقراری همچنین خواستار اقامه نماز ظهر عاشورا توسط هیات های مذهبی و دسته های عزاداری و برگزاری نماز جماعت شد.

پیام اصلی عاشورا مقاومت و نترسیدن از دشمن است
امام‌جمعه نهاوند بابیان اینکه باید به درس‌های عاشورا و کربلا توجه شود چراکه جنگ حق و باطل ادامه دارد، گفت: پیام اصلی عاشورا مقاومت و نترسیدن از دشمن است.

حجت‌الاسلام عباسعلی مغیثی ظهر جمعه در خطبه‌های نمازجمعه نهاوند با اشاره به اینکه ما کارهایمان برای دنیاست درحالی‌که میدانیم آخرتی در پیش داریم، گفت: حریم و حدود الهی واجبات و محرمات است و اگر انسان واجبات را انجام دهد مستحبات را نیز انجام می‌دهد.

امام‌جمعه نهاوند با اشاره به رهنمودهای امام خمینی (ره) اظهار کرد: ایشان فرمودند کربلای ما کاخ سلطنت شیطانی را فروریخت و همین عزاداری‌ها برای مصیبت‌های امام حسین (ع) طاغوت را از اریکه قدر فرو انداخت اما ما به این عزاداری‌ها توجه نداریم.

وی بابیان اینکه محرم بود که شاه را فراری داد و جنگ‌ها و فتنه‌های مختلف همچون فتنه ۸۸ را خنثی کرد، گفت: محرم بارها به داد انقلاب و مردم رسیده است.

حجت‌الاسلام مغیثی با اشاره به توصیه‌های اخیر مقام معظم رهبری عنوان کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند بی‌بصیرت‌ها ناخودآگاه در جبهه باطل قرار دارند.

وی گفت: اقدامات این افراد خدمت به اهداف آمریکا و صهیونیست است چراکه عزاداری را وسیله‌ای برای اختلاف بین شیعه و سنی قرار داده‌اند.

امام‌جمعه نهاوند بابیان اینکه برخی به نام اسلام آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و پشت به وحدت اسلامی کرده‌اند، گفت: این‌ها ناخواسته به دشمن خدمت می‌کنند چراکه بصیرت ندارند.

وی با تأکید بر اینکه پیام اصلی عاشورا مقاومت و نترسیدن از دشمن است، گفت: امام حسین و ۷۲ تن از یارانش در برابر ۳۰ هزار نفر مبارزه کردند و تا آخرین‌نفس جنگیدند تا اسلام زنده بماند.

حجت‌الاسلام مغیثی بابیان اینکه باید به درس‌های عاشورا و کربلا توجه شود چراکه جنگ حق و باطل ادامه دارد، گفت: امروز شمر صحرای کربلا مرده اما نتانیاهو شمر زمان زنده است.

وی افزود: ملک سلمان و ترامپ نیز یزید زمان ما هستند لذا هرکس در این شرایط امام زمان خود را بشناسد و در مقابل دشمن بایستد ادامه دهند راه کربلاست.

امام‌جمعه نهاوند با انتقاد از محتوای برخی اشعار مداحی اظهار کرد: متأسفانه امروز برخی اشعار محرمی برگرفته از سبک و وزن آهنگ‌های سبک است.

وی با تأکید بر اهمیت ویژه مقاومت و تأثیرپذیری آن نسبت به مذاکره، گفت: ایران با مقاومت خود پهباد و نفت‌کش انگلیسی را سرنگون و توقیف کرد اما آمریکا جرأت تعرض را نداشت.

حجت‌الاسلام مغیثی تصریح کرد: بعد از چند سال مذاکره دوباره به نقطه اول رسیدیم چراکه دشمنان ما افرادی نیستند که منطق و حرف حساب را متوجه شوند./منبع : خبرگزاری‌ها
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, نمازجمعه

نمازجمعه

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir