حلول ماه رمضان ماه مغفرت و نیایش مبارک
 
 تماس با ما | درباره ما | شناسنامه | تعرفه آگهی | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | فرهنگ | ورزش | مجلس | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شورا | شرکت‌ها | انتخابات ۹۶تلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  10866تاریخ انتشار:  17 دی 1395 - 19:41
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار ویژه » صفحه نخست
مشروح بیانات ائمه جمعه همدان؛

 در خطبه‎های سیاسی نمازهای جمعه این هفته همدان چه گذشت؟

ظاهرا از سوی دولت وام‌هایی به عنوان وام ازدواج تعیین شده که بانک‌ها زیر بار این موضوع نمی‌روند و خواسته ما جلوگیری از کارشکنی بانک‌ها است | خداوند در قرآن کریم ازدواج را وسیله‌ای برای آرامش قرار داده که متاسفانه امروز ازدواج در جامعه با مشکلاتی مواجه است و بالا رفتن آمار طلاق و کاهش ازدواج در جامعه باید مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش همدان پرس؛ امام جمعه همدان با اشاره به اینکه گاهی اوقات معروف‌ها منکر شده و منکرات معروف می‌شوند،گفت: دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی به‌دنبال توجیه عمل منکر خود هستند.

آیت‌الله غیاث الدین طه محمدی در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به خطبه 147 نهج البلاغه اظهار داشت: در زمانی که برگزاری نماز جمعه نوپا بود امام (ره) بر استفاده از نهج البلاغه در خطبه‌ها و سخنرانی‌ها نماز جمعه تاکید می‌کردند.

وی با بیان اینکه هزار و 400 سال قبل امام علی(ع) برای امروز ما به منبر رفته است، بیان کرد: امام علی(ع) در این خطبه دردهای امروز بشر را بیان کرده است.

امام جمعه همدان با اشاره به فرازی از خطبه 147 در رابطه با حق و باطل افزود: زمانی بر شما امت اسلامی می‌آید که در آن زمان هیچ چیزی مثل حق پنهان و هیچ چیزی مثل باطل آشکار نمی‌شود چراکه امروز در عرصه‌های اقتصاد باطل رشوه، ربا و ظلم آشکار و عمل به فرامین الهی امری پنهان و نادیده در جامعه است.

وی تصریح کرد: دروغ بستن و تهمت زدن به خدا و پیغمبر(ص)، رواج کارخانه‌های دین‌سازی نظیر وهابیت و شیطان پرست را از دیگر مشکلاتی دانست که حضرت علی (ع) به آن اشاره می‌کند.

خطیب جمعه همدان با اشاره به فرازی دیگر از این خطبه عنوان کرد: امروز متاسفانه قرآن را به دروغین و اشتباه ترجمه می‌کنند و عواملی چون تروریست و داعش را با قرآن توجیه و شباهت می‌دهند.

امام جمعه همدان با اشاره به ناشناخته ماندن کارهای معروف در این زمان بیان کرد:حضرت  علی (ع) در این خطبه فرمودند شهر به شهر اگر بگردید هیچ امری ناشناخته تر از کارهای معروف نیست چرا که معروف‌ها منکر شده و منکرات معروف می‌شوند که حاصل این موضوع حقوق‌های نجومی است و جالب این است که نجومی بگیران کار خود را توجیه می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان در رابطه با ناشناخته ماندن قرآن در میان مردم به فرمایش حضرت علی (ع) در نهج البلاغه اشاره و اظهار داشت: آنهایی که حاملان قرآن هستند آن را به پشت سر می‌اندازند و قرآن در میان مردم است اما با مردم نیست و قرآن و دوستداران قرآن از جامعه و خانه‌های مردم طرد می‌شود.

وی با اشاره به فرازی دیگر از نهج البلاغه بیان کرد: در آخر الزمان مردم قسم می‌خورند که از هم بپاشند و جدا شوند چرا که هیچ کدام در صراط مستقیم نیستند که امروز رهبر مظلوم انقلاب فریاد اتحاد می‌زنند اما هزاران نفر دیگر در حال بنای تفرقه در دنیا هستند که اگر این دو میلیارد جمعیت مسلمان جهان متحد شوند منافقین توان نفوذ ندارند.

آیت الله محمدی در خطبه دوم نماز با اشاره به وصیت امام حسن عسگری(ع) به یکی از یاران خود بیان کرد: فروکش  کردن خشم در زمان عصبانیت، عمل به صله رحم، تفکر در دین خدا، شرکت در خوشی و مشکلات اطرافیان، عمل به امر به معروف و نهی از منکر و پرهیز از گناه در آشکارا از جمله اعمال سعادت و خوشبختی انسان است.

وی با اشاره به اختلاف نظرات بوجود آمده در بین سرا قوه بیان کرد: ضد انقلاب‌های خارج نشین به دنبال مشاهده مشکلات در میان دولتمردان ایران هستند و ما از سران سه قوه انتظار داریم که با اعتدال و یکپارچگی عمل کنند تا موجبات نگرانی و آزردگی امت را فراهم نکنند.

محمدی در رابطه با تعلل در پرداخت وام ازدواج از سوی بانک‌ها بیان کرد: ظاهرا از سوی دولت وام‌هایی به عنوان وام ازدواج تعیین شده که بانک‌ها زیر بار این موضوع نمی‌روند و خواسته ما جلوگیری از کارشکنی بانک‌ها است.

*عدم ازدواج و فرزندآوری است که موجب افسردگی می شود
رئیس مجمع خیرین ازدواج همدان با اشاره به اهدا ۱۰۰ مورد وام ازدواج از سوی مجمع خیرین ازدواج بیان کرد: این مجمع توسط نمازگزاران و مردم استان برای تسهیل در امر ازدواج جوانان تشکیل شده است.

اسدالله ربانی در سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه همدان یکی از مسائل حیاتی مورد توجه اسلام را بحث ازدواج دانست و اظهار داشت: اگر ازدواج نباشد جامعه‌ای وجود ندارد چراکه عدم ازدواج در جامعه بسیاری از مسائل و معضلات را در پی دارد.

وی با بیان اینکه از هر 4 ازدواج یک ازدواج به طلاق می‌انجامد افزود: خداوند در قرآن کریم ازدواج را وسیله‌ای برای آرامش قرار داده که متاسفانه امروز ازدواج در جامعه با مشکلاتی مواجه است و بالا رفتن آمار طلاق و کاهش ازدواج در جامعه باید مورد توجه قرار گیرد.

ربانی با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات جامعه بالا رفتن سن ازدواج است افزود: اصلی‌ترین مسئله که در بالا رفتن سن ازدواج مطرح می‌شود فرزندآوری است که مقام معظم رهبری بارها به جلوگیری از کاهش جمعیت جوان در جامعه تاکید کرده‌اند زیرا خانواده‌ها  با بالا رفتن سن ازدواج یا تک فرزند و یا دو فرزندی هستند.

وی کاهش نشاط اجتماعی را از دیگر مشکلات ازدواج در سن بالا دانست و عنوان کرد: با کاهش نشاط اجتماعی، از دیگر مشکلاتی که ایجاد می‌شود، عدم ازدواج و فرزندآوری است که موجب افسردگی شده و بیماری های روانی به ارمغان می‌آورد علاوه بر آن ازدواج دیرهنگام زمینه گناه در جامعه را فراهم می‌کند.

معاون ورزش و جوانان استان همدان با اشاره به این که باید فرهنگ ازدواج بدون دغدغه مالی و اقتصادی در بین جوانان رواج پیدا کند گفت:فرهنگ ازدواج همانند گذشت  باید بدون دغدغه مالی و اقتصادی مطرح شود  و اشتغال از دیگر مشکلاتی است که سبب تاخیر در ازدواج جوانان می‌شود .

وی در ارتباط با مهریه‌های سنگین بیان کرد: از دیگر مشکلات ازدواج  جوانان مهریه‌های سنگین است  چراکه شاهد تجمل‌گرایی از سوی خانواده ها هستیم و امروزه تجربه نشان می‌دهد در هیچ شرایطی تعیین مهریه‌های بالا تضمین کننده ازدواج نیست.

ربانی با اشاره به این که در حال حاضر تعداد افراد مجرد بالای 45 سال در جامعه یک میلین نفر است افزود: در این زمینه دستگاه‌های فرهنگی و خانواده‌ها باید وارد شوند ومشکلات جوانان را حل کنند.

وی با اشاره با راهکارهای اصلی رواج  ازدواج در بین جوانان اظهار داشت :خانواد‌ ها به عنوان اصلی ترین رکن باید در بحث فرهنگ‌سازی اقدام کنند و زمینه ازدواج آسان جوانان را فراهم کنند .

ربانی افزود : بحث اشتغال جوانان از سوی مسئولان در حال پیگیری است تا شاهد بی کاری جمعیت تحصیلکرده و فارغ التحصیل نباشیم چرا که بیکاری در جامعه عامل اصلی آسیب های اجتماعی است.

معاون ورزش و جوانان استان در رابطه با راه‌اندازی بنیاد صیانت از خانواده افزود:این بنیاد از سوی آیت الله محمدی راه اندازی شد که اقدام خوبی در زمینه ازدواج است که ما با این امر شاهد کاهش امر طلاق در نه ماه امسال در همدان بودیم.

رئیس مجمع خیرین ازدواج  همدان در رابطه با بحث آموزش زوج های جوان بیان کرد:آموزش زوج‌های جوان نیازمندآموزش کارشناسانه است که این امر از سوی استانداری، دادگستری و اداره ورزش و جوانان در حال اجرا است.

*سران قوا و رسانه ها مردم را از فتنه جدید آگاه کنند
امام جمعه اسدآباد با اشاره به فتنه جدید دشمن از طریق شبکه های بیگانه، گفت: سران سه قوه و رسانه ها با هوشیاری و آگاهی دادن به مردم اوضاع کشور را مدیریت نموده و آرامش را حاکم کنند.

حجت الاسلام موسی حسینی مجد در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته اسدآباد، اظهار کرد: قوه قضائیه از ارکان مهم جمهوری اسلامی است و مردم باید هوشیارانه از این رکن ارزشمند حمایت کنند.
وی تصریح کرد: در آستانه انتخابات سال 96 دشمنان با علم کردن حقوق بشر درصدد فتنه دیگری هستند تا آرامش مردم را برهم بزنند.

امام جمعه اسدآباد خاطرنشان کرد: همان خودفروخته های ملعون که اکنون در شبکه بی بی سی انگلستان حضور دارند قبل از انقلاب و در فتنه 88 پرونده های کثیف و زیادی دارند و با حمایت از فتنه ملت ایران را دچار تشویش ذهنی و اضطراب کردند و اکنون برنامه جدیدی دارند.

وی با بیان اینکه یاوه گویی های آمریکا برای توسعه دشمنی علیه ایران تکراری شده است، گفت: تا زمانی که ملت ایران پشت سر ولایت فقیه یکصدا و استوار ایستاده اند، تهدید دشمنان بی اثر خواهد بود.

حجت الاسلام حسینی مجد در ادامه به وضعیت کشور ترکیه اشاره کرد و افزود: ترکیه از داعش حمایت و پشتیبانی کرد و امروز آتش داعش در این کشور برافروخته شده است.

وی تصریح کرد: ترکیه ملت مسلمان بسیاری دارد و ما از وضعیت آنان خرسند نیستیم اما اکنون این کشور درس عبرتی برای همه ظالمان و حامیان داعش و تکفیری ها شده است.

امام جمعه اسدآباد با اشاره به سخنان رهبر فرزانه انقلاب در جمع نخبگان و مدال آوران دانشگاه صنعتی شریف گفت: حفظ روحیه انقلابی گری در دانشگاه و همراه شدن تلاش‌های علمی، تعهد دینی و انقلابی، ضروری‌ترین کار و برنامه اساسی دانشجویان باشد.

وی افزود: به فرموده رهبر معظم انقلاب پیشرفت علمی به تنهایی یک ملت و کشور را سعادتمند نخواهد کرد بلکه همراه شدن حرکت علمی با آرمان‌های والای معنوی و انقلابی زمینه ساز به سامان رسیدن مسائل کشور و الگو شدن آن برای منطقه در دنیای و جهان خواهد بود.

امام جمعه اسدآباد همچنین به 19 دیماه سالروز قیام مردم قم به رهبری روحانیت اشاره کرد و گفت: در این روز روند انقلاب به گونه‌ای شکل گرفت که طومار 2 هزار و 500 ساله نظام شاهنشاهی در مدت زمان کوتاهی در هم پیچیده شود.
شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در حکمی حجت الاسلام موسی حسینی مجد را به مدت سه سال دیگر به سمت امام جمعه اسدآباد تمدید کرد.

*جریان نفاق امروز بزرگترین خطر جامعه اسلامی است
امام جمعه ملایر گفت: امروز جریان نفاق، خطر جامعه اسلامی است که باید مردم را از این خطر بزرگ مطلع کرد، در غیر اینصورت بر جامعه اسلامی حاکم خواهند شد.

حجت الاسلام محمدباقر برقراری در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه ملایر در مسجد جامع این شهر اظهار کرد: جریان نفاق خطا کار و تشویق کننده مردم به خطا هستند و از هر ترفندی برای شکستن اتحاد بین اسلام و مسلمانان استفاده می کنند.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی باید مراقب باشیم چهره نفاق را به خود نگیریم و همواره با انقلاب، رهبری و ولایت فقیه همراه باشیم تا به نظام جمهوری اسلامی خدشه ای وارد نشود.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید احمدی روشن افزود: دشمن با دانش هسته ای ما مخالف است و زمانیکه کار به ترور دانشمندان هسته ای ما می رسد، بدان معنا است که دشمن به بن بست رسیده است.

حجت الاسلام برقراری با اشاره به مذاکرات هسته ای بیان کرد: وزیر امور خارجه آمریکا حتی در نامه خداحافظی خود به صراحت برای مبارزه با ایران و جلوگیری از فعالیت هسته ای ایران خط و نشان می کشد.

وی در بخش دیگری از خطبه های خود بر لزوم افزایش بصیرت جهان اسلام تاکید کرد و گفت: امروز در آتش بس سوریه مقدمات، مقومات و الزاماتی را نمی بینیم و مردم سوریه نباید این آتش بس را بپذیرند، چراکه مخالفان می خواهند بساط حمله های خود را در این کشور پهن کنند.

خطیب جمعه ملایر ادامه داد: حمله های تروریستی در ترکیه و آتش بس سوریه قابل بررسی است و ترکیه باید بداند داعشی که پرورانده، امروز دامن خود را گرفته است.

حجت الاسلام برقراری با اشاره به اجرای توطئه استعماری کشف حجاب توسط رضاخان، خواستار آگاهی بیشتر بانوان از دسیسه های دشمنان شد و افزود: امروز جریان صهیونیستی و دشمنان نظام می خواهند کلمه مادر را مخدوش کنند و جامعه را از طریق بانوان به ابتذال بکشانند.

وی با بیان اینکه دشمن با حذف حجاب، ترک رعایت شئونات اسلامی و اختلاط بین زن و مرد در کشور ما برنامه ریزی کرده است، تاکید کرد: حالا که دشمن از حجاب بانوان ما احساس خطر می کند، نباید آب در آسیب دشمن بریزیم و زمینه را برایش مهیا کنیم.

حجت الاسلام برقراری سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی در سال 46، شهادت امیرکبیر به دست ناصرالدین شاه و ولادت امام حسن عسگری(ع) را از دیگر مناسبت های این ماه برشمرد و بیان کرد: تنها راهی که امام حسن عسگری(ع) برای مبارزه با طاغوت داشت، از طریق نامه نگاری بود که توانست اسلام و جبهه شیعه را حفظ کند.

وی با تسلیت فرا رسیدن شهادت حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: با هجرت حضرت معصومه(س) از مدینه به قم، یک تحول عظیمی در کشورهای اسلامی به وجود آمد که ثمره های بسیاری را برای کشور ما داشت.

وی اظهار کرد: امروز دنیا اگر نامی از اسلام، قرآن و اهل بیت(ع) می برد، به واسطه هجرت فاطمه معصومه(ع) است.

امام جمعه ملایر همچنین از سفر وزیر بهداشت در 15 دیماه به ملایر و تلاش نمایندگان مردم ملایر در مجلس و فرماندار ویژه ملایر در این زمینه تقدیر کرد و گفت: امیدواریم با سفر وزیر بهداشت به ملایر و تحقق قول های داده شده در اسرع وقت مبنی بر ایجاد مرکز آنژیوگرافی و دانشکده پیرازپزشکی، شاهد تحول عظیم در علوم پزشکی و تجهیزات پزشکی در بیمارستان های این شهرستان باشیم./منبع:خبرگزاری‌ها
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, نمازجمعه

نمازجمعه

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | ورزش | مجلس | حماسه | عکس | شهرستانها | شرکت‌ها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir