#من_ماسک_می‌زنم
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  129تاریخ انتشار:  6 مرداد 1396 - 22:53
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 در خطبه‎های سیاسی نمازهای جمعه این هفته همدان چه گذشت؟

همدان نسبت به جمعیت و شهرهای بزرگ اولین نماز جمعه کشور را به خود اختصاص داده است و استقبال مردم از این پایگاه ها بسیار خوب است | از مواضع انقلابی وزیر امور خارجه ایران درباره توافق برجام باید قدردانی کرد که در سفر اخیر خود به نیویورک در مصاحبه ای که داشت در زمینه مسائل هسته ای از موضع انقلابی وارد شد.
به گزارش همدان پرس؛ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: رشد، ترقی و تعالی ایران به برکت انقلاب اسلامی موجب منزوی شدن آمریکا شده که باید قدر این نعمت را بدانیم.

آیت الله غیاث الدین طه محمدی در خطبه های نماز جمعه این هفته در جمع نمازگزاران در حسینیه امام خمینی (ره) همدان افزود: همدان نسبت به جمعیت و شهرهای بزرگ اولین نماز جمعه کشور را به خود اختصاص داده است و استقبال مردم از این پایگاه ها خوب است.

وی اظهار کرد: استقبال مردم همدان از برگزاری نماز جمعه مطلوب است و جمعیت نمازگزاران باید سه تا چهار برابر این تعداد باشد.

آیت الله طه محمدی با بیان اینکه هیچ کس نماز جمعه را تبلغ نمی کند اضافه کرد: علما و روحانیان باید در مورد نماز جمعه امر به معروف و نهی از منکر کنند.

امام جمعه همدان با انتقاد از اینکه برخی نماز جمعه را در حد نازل اهمیت قرار می دهند و بقیه کارها را در اولویت، خواستار توجه و استقبال بیشتر مردم به شرکت در نماز جمعه شد.

آیت الله طه محمدی یکی از نتایج مهم برگزاری نماز جمعه را پیروزی در هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد و ادامه داد: نماز جمعه زاینده رودی است که همه شئون بندگی ما را آبیاری می کند.

وی اضافه کرد: امام راحل در باره نماز جمعه فرمودند: اگر پیروزی انقلاب اسلامی هیچ دستاورد و توفیقی نداشت فقط نماز جمعه برای ما کافی بود.

آیت الله طه محمدی گفت: آل سعود مدتها منطقه شیعه نشین 'العوامیه' در شرق کشور عربستان را به دلیل اینکه یهودی نیستند می کوبد و 2 شهر در سوریه نیز همچنان در محاصره هستند و اینها از جنایات دشمنان است.

بعد از پیروزی انقلاب امام راحل اولین حکم امام‌ جمعه را به نام آیت‌الله طالقانی صادر کردند و نماز جمعه پنجم مرداد به امامت وی اقامه شد.

*مسؤولان به نماز جمعه توجه بیشتری داشته باشند
مسؤول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان همدان گفت: مسؤولان به نماز جمعه توجه بیشتری داشته باشند.

سید صادق حسینی در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه (س) و دهه کرامت اظهار کرد: حضرت معصومه(س) در میان  امامزادگان دارای جایگاه ویژه‌ای است به طوری که برای آن حضرت مقام شفاعت عنوان شده است.

وی با گرامی داشت یاد و خاطره اقامه نخستین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب، به فضلیت نماز جمعه پرداخت و گفت:به فرموده پیامبر(ص) نماز جمعه ثواب یک حج و عمره را دارد.

مسؤول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان همدان افزود:پیامبر(ص) فرموده‌اند که هیچ قدمی نیست به سمت نماز جمعه برداشته شود و خداوند آتش جهنم را از او دور نکند.

وی با اشاره به سخنان پیامبر گرامی اسلام مبنی بر اینکه اگر کسی نماز جمعه را کوچک شمارد، خداوند برکت در کار او قرار نمی‌دهد، گفت:نماز جمعه دارای ابعاد مختلفی است، معمولا عبادت‌های ما یک بعد عبادی دارد اما نماز جمعه دارای ابعاد سیاسی، اجتماعی، عبادی و... است.

حسینی با بیان اینکه امام (ره) می‌فرمایند یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی نماز جمعه است و اگر انقلاب اسلامی هیچ دستاوردی نداشت غیر از نماز جمعه، باز هم کفایت می‌کرد، ادامه داد: از جبهه‌های مهم نماز جمعه می‌توان به جلوه مهم سیاسی و اجتماعی آن اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: مقام امام جمعه نیز بسیار مهم است و امام (ره) در مقام آن فرموده اند «منصب نماز جمعه مهم است و کسی بدون منصب نمی‌تواند آن را تصدی کند».

مسؤول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان همدان با بیان اینکه در قرآن کریم و سخنان اهل بیت(ع) به اهمیت نماز جمعه اشاره شده است، افزود:شرکت در نماز جمعه یک مانور سیاسی و اجتماعی بعد از کنگره عظیم حج است که برای آمادگی امت اسلام و حاضر بودن در صحنه تشکیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حضور مردم در نماز جمعه پشتیبانی از ولایت فقیه در زمان غیبت است، گفت:وقتی دشمنان این پشتیبانی عظیم را می‌بینند، ترس به دل آنها نفوذ می‌کند به همین دلیل هم هست که به تریبون نماز جمعه حمله می‌کنند.

حسینی با بیان اینکه خداوند نماز جمعه را برای مردم خیر قرار داده است، تصریح کرد:در استان همدان شاهد برگزاری 25 نماز جمعه در شهرها و بخش‌های مختلف هستیم.

وی با بیان اینکه حضور آیت‌الله محمدی باعث شتاب در روند برگزاری نماز جمعه شده و ایشان شخصا پیگیری برگزاری نماز جمعه‌ها در شهرها و بخش‌ها هستند، افزود:بعد از 12 سال خوشبختانه تعداد نماز جمعه به دو برابر رسیده است.

مسؤول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان همدان با بیان اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند نماز جمعه وقتی در جایی برگزار می‌شود حاشیه امنی در آنجا برقرار می‌شود، گفت:مسائل روز در نماز جمعه بیان می‌شود و آنجا مکان بصیرت‌افزایی است.

وی با بیان اینکه در قالب نماز جمعه‌ها سخنان پیش از خطبه مسؤولان دولتی برگزار می‌شود چراکه باید تریبون در اختیار مسائل مردم باشد، گفت:مسؤولان نسبت به نماز جمعه توجه بیشتری داشته باشند چرا که نماز جمعه متعلق به یک جبهه نیست و متعلق به حاکمیت است.

حسینی با اشاره به اینکه نهاد نماز جمعه توسط مردم اداره می‌شود و یک ریال بودجه دولتی ندارد، افزود:مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند که نماز جمعه مردمی باشد و مردمی بچرخد، این دلیل بر این نباشد که مسؤولان به نماز جمعه بی‌توجهی کنند.

وی افزود: سه ماه گذشته 30 سفر به روستاها داشتیم چراکه وظیفه خود می‌دانیم از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شویم.

*هرچه در اجرای برجام همراهی کردیم، فشار بیشتر شد
امام جمعه تویسرکان گفت: تحریم ها، خیانت‌ها و خباثت‌های آمریکا در حق مسلمانان موضوع جدیدی نیست، هر چه همراهی ایران در اجرای برجام بیشتر شد آمریکا فشارش را بیشتر کرد.

حجت‌الاسلام مرتضی موحدی در نماز جمعه این هفته تویسرکان اظهار کرد: مومنان باید مواظب باشند اموال و اولاد، انسان را از یاد خدا غافل نکند، اینها بعضا باعث می‌شود آدمی از یاد خدا و حضور در نماز جمعه دور شود، اگر انسان دچار این غفلت شود به ضرر و خسران بزرگی رسیده است.

وی با اشاره به سالروز اقامه نماز جمعه در کشور افزود: تویسرکان افتخار دارد حداقل از 150 سال پیش اقامه نماز جمعه را داشته است، در برخی نقاط ایران نماز جمعه اقامه می‌شد اما نماز جمعه حاکمیتی در قبل از انقلاب برپا نبود.

امام جمعه تویسرکان ادامه داد: بعد از انقلاب اولین نماز جمعه در پنجم مردادماه 58 به امامت آیت‌الله طالقانی و با دستور امام تشکیل شد و الان به لطف خدا در بیش از 900 نقطه در کشور نماز جمعه برگزار می‌شود که ثواب یک حج را در هر هفته دارد.

وی بیان کرد: خداوند متعال نماز جمعه را بر ما یک فریضه واجب  تا روز قیامت قرار داده و اختصاص به زمان پیامبر(ص) ندارد، امام صادق(ع ) نیز به نماز جمعه تاکید بسیار دارند و فرمودند هر هفته اقامه نماز جمعه داشته باشید.

موحدی تاکید کرد: برخی از محققین معتقد هستند نماز جمعه واجب عینی است اما مراجع فعلی قائل به نماز جمعه تاخیری هستند و روایات حاکم بر واجب عینی است، عموما احتیاط باعث می‌شود حکم به واجب تاخیری می‌کنند و عموم مراجع می‌فرمایند نماز جمعه کفایت بر نماز ظهر دارد و این نشان از اهمیت نماز جمعه دارد.

وی تصریح کرد: هر قدم به سوی نماز جمعه ثوابش به اندازه 20 سال عبادت است، افرادی به همین دلیل با پای پیاده به نماز جمعه می‌آیند و در یک سوی دیگر این پیاده‌روی‌ها برای بدن هم مفید است.

امام جمعه تویسرکان گفت: کسی که یک هفته نماز جمعه را ترک کند منافق است، از این رو مقام معظم رهبری می‌فرماید «نماز جمعه به منزله یک قرارگاه ایمان، بصیرت و تقواست».

وی در خطبه دوم نماز جمعه تویسرکان با اشاره به هفته کرامت، عنوان کرد: روز جمعه آتی میلاد سراسر نور امام رضا (ع) است و انشاءالله جشن میلاد و هیأت‌های ارزشمند برگزار می‌شود و ستاد نماز جمعه برای آن روز جشن خوبی را تدارک خواهد دید.

موحدی با اشاره به روز کارآفرینی، گفت: از زحمات فنی حرفه‌ای که در راستای توانمندسازی و فنی کردن جوانان جامعه تلاش می‌کنند که امیدواریم شاهد ریشه‌کنی بیکاری باشیم.

وی اظهار داشت: بقاع متبرکه برکات بسیاری را برای ما دارند، مقام معظم رهبری می‌فرمایند «این اماکن باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند».

امام جمعه تویسرکان با بیان اینکه یکی از مشکلات بقعه حضرت حیقوق(ع ) همین بخشی‌نگری به قانون از سوی نهادهای مختلف مانند میراث فرهنگی و ... است، ادامه داد: اما قانون این نیست و آنچه تاکنون به جای نرسیده، فریاد بوده است.

وی با اشاره به اتفاقات بیت‌المقدس، اضافه کرد: اسرائیل به برکت بیداری اسلامی شاهد خرد شدن استخوان‌هایش است و آمریکا همواره پوزه‌اش به خاک مالیده شده و داعش فرزند نامشروع آمریکا است و شکست داعش به معنای شکست آمریکا است؛ اسرائیل چند روز بیش از 400 نفر را دستگیر کردند و همه سکوت کردند، اینها می‌خواهند قداست بیت‌المقدس را از بین ببرند اما اسرائیل کوچکتر از آن است که این کار را کند.

موحدی با اشاره به تصویب تحریم‌ها علیه ایران از سوی آمریکا، تاکید کرد: تحریم‌ها، خیانت‌ها و خباثت‌های آمریکا در حق مسلمانان موضوع جدیدی نیست، هر چه همراهی ایران در اجرای برجام بیشتر شد آمریکا فشارش را بیشتر کرد؛ امروز قانون گسترده‌ای تصویب می‌شود و اجرا می‌کنند، این ها به قدری وقیح هستند که علیه ایران قانون تصویب می‌کنند.

وی ادامه داد: توقع داریم همان طور که مسوولان گفتند مقابله می‌کنند، با آمریکا مقابله شود قرآن می‌فرماید اگر می‌بینید دشمن می‌خواهد خیانت کنند تو نترس و خداوند تو را با مومنان نصرت خواهد کرد، ما هم طبق فرموده قرآن نیازی به آمریکا و اروپا نداریم.

امام جمعه تویسرکان گفت: مومنان نباید در مقابل دشمن محافظه‌کار باشند و نرمی نشان دهند، سیاست اسلام سیاست فعال و عزتمند در مقابل کفار است و امیدواریم مجلس و دولت جوابی دندان‌شکنی به آمریکا بدهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تحریم‌ها برای ما فرصت است تا اقتصاد مریض درمان شود و اقتصاد متکی به نفت نباشد.

*مواضع انقلابی وزیر امور خارجه ایران درباره برجام قابل تقدیر است
امام جمعه ملایر گفت: از مواضع انقلابی وزیر امور خارجه ایران درباره توافق برجام باید قدردانی کرد که در سفر اخیر خود به نیویورک در مصاحبه ای که داشت در زمینه مسایل هسته ای از موضع انقلابی وارد شد.

حجت الاسلام محمدباقر برقراری در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه ملایر در مسجد جامع این شهر اظهار کرد: دکتر ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه ممکن است در مورد مسایل هسته ای دوباره مذاکره کنید، عنوان کرد برجام یک توافق بین المللی است، دو طرفه نیست که بخواهیم دوباره از نو مذاکره کنیم.

وی افزود: وزیر امور خارجه ایرن در این مصاحبه درباره مسایل حقوق بشر و تروریست نیز از موضع انقلابی و قدرت، شجاعانه وارد شد و گفت آمریکا و عربستان در منطقه حامی تروریست و تروریست پرور است.

وی بیان کرد: دکتر ظریف تاکید کرد اگر ترامپ بخواهد این توافق بین المللی را پاره کند، ما هم از این توافق خارج می شویم و این به معنای نقض برجام است.

حجت الاسلام برقراری ادامه داد: این مواضع انقلابی وزیر امور خارجه ایران موجب عقب نشینی ترامپ شد و رئیس جمهوری آمریکا به صراحت اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران به توافق برجام پایبند است و ما نیز به آن پایبند هستیم.
وی با بیان اینکه این مواضع انقلابی همواره مورد تایید نظام است، در عین حال از اقدام مجلس شورای اسلامی در راستای تصویب یک فوریتی اقدام متقابل در راستای اقدامات خصمانه آمریکا نیز تقدیر کرد.

حجت الاسلام برقراری اظهار کرد: این اقدام نشان داد که مجلس شورای اسلامی برای حفظ منافع ملت با همه اختلاف های سیاسی وحدت رویه دارند و در مقابل آمریکا با قدرت، شجاعت و روحیه انقلابی می ایستند و منافع این ملت را قربانی سیاست خصمانه آمریکا نمی کنند.

وی همچنین به فرا رسیدن ولادت باسعادت حضرت فاطمه معصومه(س) و آغاز دهه کرامت در اول ذی القعده اشاره و بیان کرد: این روز به نام روز دختر نامگذاری شده که اسلام برای جایگاه زنان و دختران ارزش ویژه ای قایل است و جایگاه زن در اسلام بسیار رفیع است.

حجت الاسلام برقراری وجود دختران را مایه رحمت دانست و افزود: با توجه به اینکه در دوران جاهلیت زن و دختر جایگاهی نداشت، امروز نیز به گونه ای در حق دختران و زنان ظلم می شود و آنان را به عنوان ابزار و خواسته های نفسانی و ملعبه های سیاسی قرار داده اند.

وی تاکید کرد: خانواده ها، آموزش و پرورش و دانشگاه ها باید مهد تربیت مربیان آینده جامعه اسلامی که همان زنان و دختران هستند، باشند و این یک رسالت مهم برای همه ما است.

*انقلابی بودن نیاز امروز جامعه و کشور است/ملاک دولت دوازدهم مدیریت جهادی باشد
نهاوند – ایرنا – امام جمعه نهاوند گفت: انقلابی بودن برای مقابله با تهدیدهای آمریکا و ایستادگی در برابر عربده های استکبار نیاز امروز جامعه و کشور است که باید از سوی مردم و مسوولان مورد توجه قرار گیرد .

حجت الاسلام عباسعلی مغیثی نیا در خطبه های این هفته نماز عبادی سیاسی جمعه نهاوند با اشاره به تهدیدهای اخیر آمریکا گفت: آمریکا فکر می کند با عربده کشیدن و تهدید می تواند مردم انقلابی ما را بترساند و آنها را به انفعال بکشاند.

وی با اشاره به بد عهدیهای اخیر آمریکا و وضع تحریمهای جدید گفت: آمریکا نسبت به تعهدات خود در زمینه برجام بدعهدی کرده و تحریمهای جدیدی را علیه کشورمان وضع کرده که لازم است مسوولان و مجلس متناسب با آن واکنش نشان دهند.

امام جمعه نهاوند با بیان اینکه آمریکا ائتلاف عربی را به بهانه تروریسم علیه کشور ما به راه انداخته است، اضافه کرد: آمریکا می گوید ایران از تروریسم حمایت کرده در حالیکه ما از مظلومان حمایت می کنیم و این چیزی است که برای این کشور قابل درک نمی باشد.

مغیثی نیا گفت: اگر ایران نبود امروز بغداد و دمشق سقوط کرده بودند و داعش کشور ما را نا امن کرده بود اما کشورمان تصمیم گرفت برای جلوگیری از کشیده شدن جنگ به داخل کشور در خارج از مرزها با او مقابله کند که در این زمینه موفق بوده است.

وی در خصوص نظر ایران در رابطه با تمامیت ارضی کشور عراق نیز گفت: تمامیت ارضی عراق خواسته ایران است و سیاست ما در قبال داعش این است که این گروه تکفیری باید تا آخرین نفرشان از بین بروند .

خطیب جمعه نهاوند در ادامه خطبه های خود با اشاره تشکیل کابینه دولت دوازدهم گفت: کابینه دولت دوازدهم باید چند ویژگی را داشته باد که اولین ویژگی آن شایسته سالاری و استفاده از نیروهای توانمند می باشد.

وی افزود: دولتمردان با یک مدیریت جهادی کمر به رفع مشکلات مردم و حل مشکلات اقتصادی و بیکاری ببندند و در این راه از هیچ کوششی دست برندارند.

وی ساده زیستی را از دیگر ویژگیهای کابینه جدید عنوان نمود و گفت: اگر وزیری ساده زیست نباشد نمی تواند درد مردم را درک کند و برای حل آنها اقدامی نماید که در این زمینه شهید رجایی بهترین الگو برای دولتمردان می باشد.

امام جمعه نهاوند انقلابی بودن و ولایتمداری را از دیگر شاخصه های کابینه دوازدهم ذکر کرد و گفت: کابینه باید انقلابی بوده و در برابر تهدیدهای آمریکا ترس و واهمه ای را به خود راه ندهد و علاوه بر آن نیز ولایتمدار باشند.

وی در پایان خطبه های خود با اشاره به مراسم حج امسال نیز گفت: حج یک اجتماع عظیم مسلمانان است که لازم است ما در آن شرکت نمائیم و مسوولان هم گفته اند که شرایط لازم را براب حضور حجاج فراهم می سازند.

قابل ذکر است که اخیرا رئیس جمهور آمریکا، ایران را به عنوان تروریسم و حامی گروه حزب الله در لبنان و همچنین حمایت از دولت بشار اسد متهم کرده است./منبع: خبرگزاری‌ها
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir