#من_ماسک_می‌زنم
 
 درباره ما | تماس با ما | تعرفه آگهی | شناسنامه | پیوندها | خبرنامه | آرشیو | نظرسنجی | جراید همدان | ارسال مطالب | RSS
 
 صفحه نخست | همدان ۲۰۱۸ | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | شهر و شوراتلگرام همدان پرس اینستاگرام همدان پرس
کد مطلب:  122تاریخ انتشار:  24 دی 1395 - 21:5
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 در خطبه‎های سیاسی نمازهای جمعه این هفته همدان چه گذشت؟

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با بیان اینکه 'مدارا' یکی از بارز ترین ویژگی های آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) بود گفت: مدارا کردن در تمام فراز و نشیب های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی کار آسانی نیست | آیت الله هاشمی رفسنجانی از نظر استعداد، نخبگی، عقلانیت و ویژگی های خاص، یک انسان نمونه بود.
به گزارش همدان پرس؛ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با بیان اینکه 'مدارا' یکی از بارز ترین ویژگی های آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) بود گفت: مدارا کردن در تمام فراز و نشیب های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی کار آسانی نیست.

آیت الله غیاث الدین طه محمدی در خطبه های نماز جمعه این هفته همدان در حسینیه امام خمینی(ره) این شهر افزود: سلیقه ها، خواسته ها، بدخواهی ها و دوستی ها بسیار است و اگر بخواهیم در برابر اینها جبهه بگیریم، جنگ افروزی می شود اما مدارا، تحمل و سکوت، هنر بزرگی است که فتنه را خاموش می کند.

وی با اشاره به اینکه از قبل از سال 1342 آیت الله رفسنجانی را می شناختم ادامه داد: آیت الله رفسنجانی با مدارا کردن با همه طوایف و سلایق و گروه ها، آنها را زیر یک چتر جمع می کرد و وحدت اسلامی را شکل می داد.

امام جمعه همدان بیان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی از نظر استعداد، نخبگی، عقلانیت و ویژگی های خاص، یک انسان نمونه بود و در راه ترویج دین خدا و انقلاب و پیشرفت مادی و معنوی کشور نیز قدمی پس نکشید.

آیت الله محمدی به توضیح خصوصیت مدارا از نگاه اسلام پرداخت و گفت: خطیبان و افراد اهل منبر هنوز راجب به مدارا که ریشه قرآنی دارد و سیره نورانی اهل بیت (ع) است آنطور که باید بحث نکرده اند در حالی که مدارا نقش بسیار سازنده ای در موفقیت انسان ایفا می کند.

وی از حضور پرشور مردم در مراسم تشییع آیت الله رفسنجانی تقدیر کرد و گفت: مردم یک زبان و یک دل در مراسم تشییع ایشان شرکت کردند و وحدت ملت ایران در تمامی صحنه ها را به رخ دشمنان کشیدند.

امام جمعه همدان با اشاره به در پیش بودن سالروز شهادت نواب صفوی و یارانش گفت: شهدای بعد از پیروزی انقلاب مدیون شهدای قبل از انقلاب هستند چرا که آنها سدها را شکستند و راه را برای آیندگان گشودند.


*خسته شدن از انقلابی بودن آفتی بزرگ برای انقلاب است
مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف گفت: خسته شدن از انقلابی بودن و تغییر چهره انقلاب دو آفت بزرگ برای انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی‌ پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز همدان در محل حسینیه امام خمینی(ره) به شروع حرکت انقلابی 19 دی در سال 56 اشاره کرد و اظهار داشت: در دی ماه سال56 روزنامه اطلاعات به سفارش رژیم به حضرت امام(ره) توهین کرد و در آن زمان مردم قم در اعتراض به این حرکت به سمت منزل مراجع حرکت کردند.

وی افزود: در روز 19 دی مردم به سمت خیابانی که امروز خیابان 19 دی نامیده می‌شود حرکت کردند تا به این اقدام رژیم اعتراض کنند و در این تجمع، درگیری و اعتراضی بین مردم و نیروهای رژیم ایجاد شد و عده‌ای به خاک و خون کشیده شدند.

این مقام مسئول ضمن تأکید بر این امر که قیام 19 دی آغاز حرکت‌های بعدی مردم تا شکل‌گیری انقلاب اسلامی‌ بود گفت: چهل روز بعد در بیست و دوم بهمن چهلم شهدای  واقعه در شهرهای مختلف از جمله تبریز و یزد برگزار شد و  این قیام آغاز حرکت تاریخ‌ساز ملت شد.  

وی بیان کرد: از نظر محتوا قیام 19 دی نه اعتراض به گرانی و ارزانی و نه اعتراض به شخص بود بلکه خروج برای دفاع از مرجعیت بود که همین رویکرد 19 دی را از دیگر حرکت‌ها متمایز می‌کند.

مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه حرکت 15 خرداد 42 و 19 دی 56 حرکت‌های عظیم مردمی بوده که انقلاب را شکل داده و آغاز کردند یادآور شد: حرکتی که شهید مفتح در آن روزها ایجاد کرد منجر به فرار شاه ملعون از کشور شد و این از بیداری و آگاهی این افراد نشأت می‌گیرد.

رستمی ضمن تأکید بر این موضوع که آرمان مردم همان آرمان‌های امام(ره)  بوده و هست اظهار داشت: مقام معظم رهبری در نخستین سخنرانی بعد از قرار گرفتن در موقعیت رهبری نظام اسلامی گفتند "راه امام، راه ما و  هدف او هدف ماست" و امروز لازم است هر یک از ما این اهداف و آرمان‌ها را به خود یادآوری کنیم و آرمان‌های خود را در مسیر و هدف آرمان‌های امام (ره) قرار دهیم.

وی با طرح سوالاتی از قبیل اینکه بیش از 230 هزار شهید در جنگ برای چه تقدیم شد تحریم برای چه شکل گرفت و مردم در مقابل آن مقاومت کردند وهابیت و آل‌سعود و شیوخ مرتجع چرا جلوی جمهوری اسلامی‌ایستادند؟ تأکید کرد: گاهی باید این سوالات را از خود بپرسیم و اهداف و آرمان‌های انقلاب را به خود یادآوری کنیم چرا که اگر اهداف تکرار نشود ممکن است به فراموشی سپرده شوند.

این مقام مسئول با اظهار به این موضوع که کوته نظری است اگر ثمره 8 سال جنگ را با تصرف خاک و کشورگشایی مقایسه کنیم و بگوییم چیزی به‌دست نیامده است گفت: مقام شهدای ما در برابر فتح خاک به مثابه آخرت در مقابل دنیاست و ارزشی غیرقابل مقایسه دارد.

وی ضمن تأکید بر این موضوع که اهداف نظام باید به همه مسئولان اعم از رئیس جمهور و استاندار و فرماندار  یادآوری شده و بارها تکرار شود عنوان کرد: مقام معظم رهبری در جلسه‌ای خطاب به وزاری دولت سازندگی فرموده بودند مگر ما که بودیم این مردم ما را مسئول کرده‌اند پس در مقابل آنها وظیفه داریم و نباید خود را برتر از آنها ببینیم.

وی با اشاره به اینکه قرار بود شاه برود و امام(ره) بیاید برای حفظ استقلال، پیاده کردن اصول دینی و عمل بر مبنای فتوای فقهی مراجع تصریح کرد: امام (ره) حکم اعدام سلمان رشدی را داد و فرمود پیاده کردن احکام اسلام برما واجب است در این شرایط اروپایی‌ها سفرای خود را  از کشور خارج کردند اما تغییر موضع ندادند.

مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه امام(ره) معتقد به حمایت از مستضعفان عالم و خدمت به محرومان بود و می‌فرمود یک موی شما کوخ‌نشینان را به کاخ‌نشینان نمی‌دهم گفت: این مرد الهی به قدری وارستگی داشت که حتی وصیت نکرده بود در کجا دفن شود اما علاقه‌مند به تدفین کنار شهیدان بود.

وی افزود: ما همواره چنین رویکردی را در نظام اسلامی دنبال کرده و می‌کنیم زیرا انقلاب نکردیم تا  مسئولان با سیره اشرافی سرکار بیایند و انقلاب را حق خود بدانند، ملت هیچ وقت به دنبال اشرافی‌گری مسئولان نبودند.

رستمی با بیان اینکه این مردم مستضعف که بار اصلی انقلاب بر دوششان بود و در موشک باران‌ها ایستادگی کرده و تحریم‌ها را آنها تاب آورده‌اند اظهار داشت: مسئولان خدمتگزاران این مردم هستند و همه تلاششان باید برای رفاه مردم در نظام اسلامی باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه خسته شدن از انقلابی بودن و تغییر چهره انقلاب دو آفت انقلاب است یادآور شد: لوازم مورد نیاز و ضروری مثل دارو را در این کشور تحریم کردند تا مردم تحت فشار قرار گیرند و از انقلاب خسته شوند اما انقلابی بودن این مردم کاهش نخواهد یافت و یکی از نشانه‌های آن همین اتفاق سال‌های اخیر در دریای خلیج فارس است فرزندان نظام، سربازان آمریکایی را در آبهای خلیج فارس دستگیر کردند و خود آمریکایی‌ها معتقد بودند بعد از جنگ جهانی این قدر تحقیر نشده بودند.

مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به دیدار نخبگان دانشگاه صنعتی شریف در روزهای اخیر با رهبر معظم انقلاب گفت: نخبگان بهترین دانشگاه کشور مدال‌های خود را تقدیم مقام معظم رهبری کردند و این نشان از روحیه انقلابی‌گری و ولایتمداری آنهاست.

وی با اشاره بر این امر که نظام اسلامی‌ بر مبنای ولایت فقیه است و حتی حکم رئیس جمهور به‌ واسطه تنفیذ رهبری مشروعیت می‌یابد اظهار داشت: اگر مسئولی معتقد به جریان انقلابی و ولایتمداری نیست جای او غصبی است.

این مقام مسئول دومین آفت انقلاب را تغییر چهره انقلاب برشمرد و افزود: پذیرش ذلت در روابط با غرب، تطهیر چهره غرب، تغییر در آرمان‌های انقلابی‌گری همه از رویکرد تغییر در چهره انقلاب ناشی می‌شود.

وی ضمن تأکید بر این موضوع که مردم قدرشناس هر کسی هستند که به اسلام و انقلاب خدمت کند عنوان کرد: در مراسم تشییع آیت الله هاشمی‌ رفسنجانی حضور و حمایت مردم را دیدیم و شاهد بودیم مردم فهیم، حرف‌های انحرافی را با تکرار شعار "وصیت هاشمی‌حمایت از رهبری" خفه کردند.

مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف با تشریح ابعاد مختلف شخصیت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در وهله نخست یک چهره حوزوی بود که در زندان‌های شاه به تالیف کتاب تفسیر اقدام کرد، او کسی است که در خصوص مسئله قدس و شخصیت امیرکبیر قلم زده است.

وی در پایان افزود: مرگ نزدیک است هر یک از ما باید تلاش کنیم با پرونده‌ای مشمول اعمال صالح به حضور حضرتش نایل شویم پیش از آن که دیر شود.

*آیت الله هاشمی امید ملت ایران و خارچشم دشمنان بود
امام جمعه اسدآباد گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان روشن، فصاحت، بلاغت و خطابه های موثر همواره برای ملت ایران امید آفرین و خارچشم دشمنان بود.

حجت الاسلام موسی حسینی مجد پنجشنبه در آیین بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در مسجد جامع شهر اسدآباد برگزار شد، افزود: مردم دیار سیدجمال الدین اسدآبادی نیز همزمان با سراسر استان همدان با برپایی مجلس عزا و ترحیم از آیت الله هاشمی که از زجر کشیدگان نظام بودند، قدرشناسی کردند.

وی با اشاره به پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب گفت: این پیام با ظرافت، عالمانه، قدرشناسانه، همه جانبه نگر و کامل بود و زحمات و زجری که آیت الله هاشمی برای نظام کشیده بصورت زیبا در متن پیام آمده است.

امام جمعه اسدآباد با بیان اینکه آیت الله هاشمی مرید و مقلد امام راحل بود، افزود: دم از امام و انقلاب زدن و سینه سپرکردن مقابل دستگاه ساواک و ارتش ستمشاهی مردی شجاع و بزرگ می خواست و در این راه ایشان هفت بار دستگیر شد و 4 سال و هفت ماه زندانی و شکنجه شد.

وی آیت الله هاشمی را افتخاری برای حوزه، دانشگاه و جهان تشیع دانست و گفت: بیش از 20 جلد تفسیر راهنما از این عالم و مفسر بزرگ قرآن بجا مانده که مجموعه ای ارزشمند و بی نظیر است.

حجت الاسلام حسینی مجد اظهار کرد: همه رهبران و سران کشورهای جهان ایشان را مردی سیاست مدار و تحلیلگر برجسته می دانند که همواره در عرصه سیاست بین الملل پیشتاز و موثر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی در دوران جبهه و جنگ، دوران سازندگی و در مسوولیتهای گوناگون در مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، رئیس جمهوری و مجمع تشخیص مصلحت نظام آبروی کشور و مایه دلگرمی مردم بودند.

امام جمعه اسدآباد یادآور شد: آیت الله هاشمی پشتوانه، ستون و کمک حال و مشاور ارزنده در کنار رهبر معظم انقلاب و برای کشور نعمت و سرمایه عظیمی بود و فقدان ایشان بردلها غبار غم و اندوه نشانده است.

وی حضور میلیونی مردم در تشییع پیکر این عالم فرزانه را کاری ارزشمند و تاریخی دانست و گفت: هرکسی با منش و روش امام راحل همراه بوده و دلسوز و وفادار به ملت باشد هرگز فراموش نمی شود و مردم همواره قدردان زحماتش خواهند بود.

*حضور مردم در تشییع پیکر آیت الله هاشمی (ره) وحدت آفرین بود
امام جمعه موقت ملایر گفت: حضور مردم در آیین تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) برای همگان وحدت آفرین بود و در خور شان و شخصیت این یار دیرین امام راحل(ره) و انقلاب برگزار شد.

حجت الاسلام مجتبی نجفی در خطبه های نماز جمعه ملایر در مسجد جامع این شهر افزود: برخی در صدد ایجاد اختلاف در مراسم ارتحال آیت الله هاشمی بودند و رسانه های غربی نیز دامن می زدند.

وی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب با ارسال پیام تسلیت هوشمندانه و حکیمانه ، بار دیگر محور وحدت جامعه و رفع هرگونه دغدغه و نگرانی شدند.

وی ادامه داد: رسانه های غربی قصد داشتند آیت الله هاشمی (ره) را به دلیل اینکه همراه و همگام رهبر معظم انقلاب در تمامی دوران ها بود، تخریب کنند و در وحدت مردم خدشه ایجاد کنند.

وی بیان کرد: علاوه بر صدور پیام رهبر معظم انقلاب، همه مراجع نیز در دفاع از نظام و مردم و فداکاری های آیت الله هاشمی (ره) با صدور پیام تسلیت، از بروز هرگونه اختلاف جلوگیری کردند.

خطیب جمعه ملایر خطاب به فعالان سیاسی تاکید کرد: باید وحدتی را که رهبر معظم انقلاب در جامعه ایجاد کرده اند، حفظ کرده و برای تقویت همدلی، وفاق و اتحاد تلاش کنیم.

حجت الاسلام نجفی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب از همه مسئولان نظام توقع دارند حالا که رفتار دشمن علیه ما شدت گرفته، رفاقت مسئولان نیز باید دوچندان گردد.

*آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) تا پایان عمر در مسیر انقلاب و ولایت بود
امام جمعه نهاوند گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی تا پایان عمر خود در مسیر اهداف انقلاب و ولایت بود و مردم هم در مراسم ارتحال وی ، سنگ تمام گذاشتند .

حجت الاسلام عباسعلی مغیثی نیا در خطبه های این هفته نماز عبادی سیاسی جمعه نهاوند افزود: ارتحال این شخصیت انقلابی مهمترین خبر ایران و جهان بود و مردم هم به پاس خدماتی که به انقلاب و اسلام داشت حضوری شکوهمندانه در مراسم او داشتند.

وی گفت: بسیاری منتظر بودند تا با ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی از این واقعه سوء استفاده نمایند اما حضور مردم و پیام مقام معظم رهبری توطئه دشمن و بدخواهان را خلع سلاح کرد.

وی افزود: آیت الله هاشمی که برای حفظ انقلاب تلاشهای زیادی داشت در سالیان اخیر حلقه وصل بین طیف مخالف و رهبری شد و مانع از آن گردید که آنها به دامن ضد انقلاب بیفتند و البته در این راه از آبرویش هم مایه گذاشت.

وی افزود: در شرایط کنونی کشور ما بیش از هر زمان دیگری به وحدت نیاز دارد و باید سعی شود که کسی از رهبری منقطع نشود و جلوتر از ایشان حرکت نکند.

امام جمعه نهاوند در ادامه گفت: اقتصاد مقاومتی تنها راه حل مشکلات اقتصادی ماست که برای تحقق آن باید به توان داخلی کشور، تقویت بنیانهای تولیدی ، صرفه جویی در مصرف و جلوگیری از قاچاق کالاامید بست.

وی با هشدار به سران برخی کشورهای عربی برای اصلاح رفتارهای خود افزود: سران برخی کشورهای عربی باید از سرنوشت صدام عبرت بگیرند و از ایران الگو برداری نمایند که توانست با اتکال به خدا در برابر استکبار ایستادگی نماید و روز به روز به عزتش افزوده می شود./منبع: خبرگزاری‌ها
ایمیل مستقیم:   info@hamedanpress.irشماره پیامک:   500023370000
  برچسب ها: همدان‌پرس

همدان‌پرس

, نمازجمعه

نمازجمعه

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 
 صفحه نخست | فرهنگ | مجلس | ورزش | حماسه | عکس | شهرستانها | پیوندها | آرشیو | RSS
همدان پرس؛ رسانه آنلاین با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به همدان پرس است و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
info@hamedanpress.ir